Rakousko sčítá škody po bouřích, krupobití vystřídal silný déšť

Silné bouře zasáhly Rakousko, zejména oblast poblíž českých hranic. Na obec Schrattenberg se zhruba tisícovkou obyvatel nedaleko moravských Valtic se v pátek snesl prudký déšť a zaplavil desítky budov, které měly rozbité střechy již po čtvrtečním krupobití. Lidé nouzově přenocovali v základní škole, kam Červený kříž dopravil polní lůžka.

Na místě v noci na dnešek pomáhali hasiči, za jedinou noc mají přes 110 zásahů, informovala agentura APA.

Schrattenberg leží na okraji oblasti, kterou tento týden postihlo extrémní počasí, jež pustošilo především část jižní Moravy, kde ve čtvrtek krupobití a tornádo způsobily největší škody na Břeclavsku a Hodonínsku. Na následky bouře zemřelo v Česku pět lidí, desítky dalších byly zraněny. Stopa po tornádu je podle meteorologů 26 kilometrů dlouhá a 500 metrů široká. Škody na poničených domech a autech se odhadují ve stovkách milionů korun.

Zemědělci v rakouských spolkových zemích Štýrsko, Burgenland, Horní Rakousy a Dolní Rakousy škody, které jim v posledních dnech počasí způsobilo, podle APA odhadují v milionech eur.

Rakouská meteoroložka a výzkumnice v oblasti klimatu Helga Kromp-Kolbová předpovídá, že podobné bouře a krupobití budou ve střední Evropě stále silnější a častější. Podle vědkyně je tento jev "nepochybně součástí klimatické katastrofy" a jestliže se budeme chovat stejně jako dosud, bouře budou stále silnější. Pokud se atmosféra kolem Země zahřeje, vytvoří se více energie a teplejší vzduch může absorbovat více vodní páry. Když se pak najednou uvolní více vody a více energie, výsledkem budou prudší deště, bouře, krupobití a možná i tornáda, upozornila na rizika Kromp-Kolbová v rozhovoru se stanicí Puls 24.

Před rostoucí možností stále silnějších bouří varuje i Rainer Kaltenberger z rakouského Ústředního ústavu pro meteorologii a geodynamiku. Obranu před nimi přitom ztěžuje skutečnost, že je nelze konkrétně předvídat. Podle Kaltenbergera, jehož cituje server Heute, zůstávají tornáda poměrně vzácným jevem, který Rakousko ročně registruje dvakrát až pětkrát. V Evropě jsou tornáda podle tohoto odborníka nejčastější na Jadranu a v severní Itálii, ale kvůli klimatickým změnám se objevují i v dalších oblastech, jako je Česko nebo před týdnem země Beneluxu.

Nejsilnější tornádo zažilo Rakousko 10. července 1916, ve Vídeňském Novém Městě (Wiener Neustadt) tehdy zemřelo 34 lidí a přes 300 jich bylo zraněno, připomněl Kaltenberger.

Související

Více souvisejících

Bouřky Rakousko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy