Rasismus je jed. Útok v Hanau ukazuje na extremistickou motivaci, soudí Merkelová

Hodně toho ukazuje na to, že střelec z Hanau byl motivován pravicovým extremismem, rasismem a nenávistí k lidem jiného původu, řekla dnes na tiskové konferenci v Berlíně německá kancléřka Angela Merkelová. Reagovala tak na události ve stotisícovém hesenském městě, kde v noci na dnešek přišlo o život 11 lidí, včetně útočníka.

Angela Merkelová dnešek označila za nanejvýš smutný den. "Hluboký smutek cítím já i lidé v celém Německu," poznamenala a dodala, že si nedokáže představit, čím procházejí rodiny a přátelé zastřelených. Zraněným přeje, aby překonali fyzické i psychické následky hrozného útoku, o němž je od rána průběžně informována.

"Na závěrečné posouzení (činu) je příliš brzy," uvedla dále. "Ale mnohé teď nasvědčuje tomu, že pachatel byl motivován pravicovým extremismem, rasismem a nenávistí vůči lidem jiného původu, jiné víry nebo jiného vzhledu," podotkla.

"Rasismus je jed, nenávist je jed. Tento jed existuje v naší společnosti a nese vinu už na příliš mnoha zločinech," prohlásila také německá kancléřka.

“Racism is a poison.Hatred is a poison.And this poison exists within our society and it is already responsible for way too many crimes.”-Angela Merkel#Hanau

— Mathieu von Rohr (@mathieuvonrohr) February 20, 2020

Konkrétně zmínila vraždy neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU), která v letech 2000 až 2007 usmrtila deset lidí převážně tureckého původu, nebo loňský útok pravicového extremisty v Halle, který si vyžádal dvě oběti. Zdůraznila, že se její vláda i veškeré státní úřady těm, kdo se Německo snaží rozdělovat, staví s veškerou silou a rozhodností.

O tom, že rasismus je jed, dnes při návštěvě Hanau mluvil i ministr vnitra Horst Seehofer (CSU), podle něhož je rasistický motiv zřejmě možné považovat za daný.

Ministr financí Olaf Scholz (SPD) dnes o útočníkovi hovořil jako o pravicovém teroristovi. Slova o terorismu nebo pravicovém extremismu volí i další politici. "Stojím na straně všech lidí, které ohrožuje rasistická nenávist," uvedl zase spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier.

Výrazně jinak na útoky reaguje pravicově populistická až radikální Alternativa pro Německo (AfD), jejíž představitelé zdůrazňují, že šlo o čin pomatence, nebo hovoří o amoku. Část politiků se podle AfD, která je z verbálního podněcování nenávisti často obviňována, snaží na případu získat politické body, což strana odsuzuje. Někteří kritici na to na twitteru reagují slovy o tom, že je to právě AfD, která se snaží zneužít každého vážného trestného činu, který nespáchá Němec, ale cizinec.

Na výjimečnou situaci v Hanau reagoval také jeho primátor Claus Kaminsky (SPD), podle kterého hodiny od středeční 22. patří k nejsmutnějším a nejvíce hořkým, které toto město v dobách míru kdy zažilo.

Třiačtyřicetiletý Němec ve dvojici barů v Hanau, které leží asi 20 kilometrů východně od Frankfurtu nad Mohanem, zastřelil devět lidí. Všichni měli migrační kořeny. Po několika hodinách ho policie našla v jeho bytě mrtvého spolu s jeho mrtvou matkou, která byla rovněž zastřelená.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Německo Hanau rasismus střelba v Německu extremismus Horst Seehofer Olaf Scholz Alternativa pro Německo (AfD)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy