Španělsko na rozcestí aneb tři poznatky z nedávných voleb

Španělský premiér Pedro Sanchéz počtvrté za sebou vyhrál předčasné volby a nyní to vypadá, že by se mu konečně podařilo vytvořit vládní většinu, a to s levicově populistickou Podemos. I tak by se ale vzhledem k rostoucí popularitě krajně pravicové Vox měl mít na pozoru. O třech poznatcích ze Španělska voleb informoval server Politico.eu.

Se Španělskem to jde dlouhodobě takříkajíc z kopce. Po ekonomické krizi z roku 2008, která měla za následek téměř 25 % nezaměstnanost, zejména mladých lidí, se začali hlásit o slovo katalánští separatisté. Kromě problémů s nimi přišla na řadu také korupční aféra bývalého španělského premiéra a expředsedy Lidové strany (PP) Mariana Rayjoe, kterému byla následně v roce 2015 vyslovená nedůvěra.

Od té doby se předseda druhé největší politické strany socialistů (PSOE) Pedro Sanchéz snaží sestavit funkční vládu. Opakované vypisování dalších a dalších předčasných voleb a probíhající migrační krize nicméně způsobily vznik nové krajně pravicové strany Vox, která si v poslední době získává čím dál víc příznivců.

Proč tomu tak je? 3 základní poznatky ze Španělska, které serveru Politico.eu poskytl Guy Hedgecoe, který tamní situaci dlouhodobě sleduje:

1) Problémy s hledáním vládní většiny

Španělsko by se mohlo stát vodou na mlýn všem, kteří podporují vlády politicky vzdálených stran. K tomu ostatně bude Sanchéz s velkou pravděpodobností nucen, pokud nechce riskovat, a vypsat zase další volby. Svým způsobem je to stejné jako s irským referendem o ratifikaci Lisabonské smlouvy. I tam po prvním neúspěchu se okamžitě začalo chystat druhé hlasování. Prostě tak dlouho budeme volit, dokud to konečně nevyjde. Takhle se ale odpovědní politici nechovají. Voliči chtějí jistotu a stabilitu a ne neustálé čekání, až se páni konšelé takříkajíc dohodnou.

Sanchéz bude s největší pravděpodobností muset, ač nerad, jít do vlády s levicovými populisty Unidas Podemos a Más Pais. S těmi má v Kongresu poslanců 158 křesel, což mu zajistí vládní většinu. Do španělské politiky se znovu vrátí levice, ale bohužel ta krajní. Dalo by se říci, že je Sanchéz ve stejné situaci jako italská PD, která nakonec musela v zájmu ochrany demokracie sestavit vládu s Hnutím pěti hvězd. Že by PSOE vstoupila do vlády s PP je navzdory programovým průnikům v oblasti hospodářské a sociální politiky, je téměř vyloučené. Stále se jedná o dva hlavní politické protivníky.

2) Tradičnímu bipartismu odzvonilo?

I Španěle poskytl světový trend úpadku tradičních politických stran. Dříve byl tamní stranický systém ryze bipolární. Buď vládli socialisté, anebo lidovci. Stejně jako v Británii, kde hlavním politickým hráčem byli buď labouristé nebo konzervativci. I u nás byla dřív hlavní moc soustředěná v rukou ČSSD nebo ODS. Nyní toto skončilo a obě strany mají možnost chopit se kormidla, pokud na svojí stranu získají některou z menších stran. Vše ale nasvědčuje tomu, že bude dál vládnout Sanchéz, protože by lidovci neriskovali ztrátu preferencí v případě spolupráce s krajně pravicovou Vox. Koalice s levicí by jim zase mohla odradit voliče.

3. Katalánsko

Jak už bylo naznačeno, hlavním problémem španělské politiky je otázka v přístupu ke Kataláncům. Na té se nejvíc přiživovala Vox, která kromě ostrého přístupu k migraci, k EU slibuje ochranu španělštiny a tradiční kultury, včetně restriktivního přístupu k separatismu. Sanchéz má před sebou nelehký úkol, protože jeho levicoví koaliční partneři budou vzhledem k ekonomické významnosti Katalánska požadovat méně kompromisní přístup k jeho požadavkům. Z tohoto důvodu bude Sanchéz s velkou pravděpodobností s obavami čekat na výsledek katalánských regionálních voleb s nadějí, že se do tamního parlamentu dostane strana, která nebude požadovat nezávislost na Madridu.

Související

Isak Andic

Zemřel miliardář Isak Andic. Módní magnát se zřítil z útesu

Zakladatel módního řetězce Mango a miliardář Isak Andic tragicky zahynul během túry nedaleko Barcelony. Podle španělské policie 71letý podnikatel uklouzl a spadl z útesu vysokého 150 metrů v oblasti jeskyní Montserrat, kde byl na túře se svými příbuznými. Rodina přivolala záchranné složky kolem 12:30 místního času, ale lékaři, kteří dorazili na místo helikoptérou a sanitkou, mohli pouze potvrdit jeho úmrtí. 
Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko PSOE (španělští socialisté) Pedro Sánchez Ciudadanos Podemos (Můžeme - španělská levicová strana)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 1 hodinou

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy