Španělský premiér Pedro Sanchéz počtvrté za sebou vyhrál předčasné volby a nyní to vypadá, že by se mu konečně podařilo vytvořit vládní většinu, a to s levicově populistickou Podemos. I tak by se ale vzhledem k rostoucí popularitě krajně pravicové Vox měl mít na pozoru. O třech poznatcích ze Španělska voleb informoval server Politico.eu.
Se Španělskem to jde dlouhodobě takříkajíc z kopce. Po ekonomické krizi z roku 2008, která měla za následek téměř 25 % nezaměstnanost, zejména mladých lidí, se začali hlásit o slovo katalánští separatisté. Kromě problémů s nimi přišla na řadu také korupční aféra bývalého španělského premiéra a expředsedy Lidové strany (PP) Mariana Rayjoe, kterému byla následně v roce 2015 vyslovená nedůvěra.
Od té doby se předseda druhé největší politické strany socialistů (PSOE) Pedro Sanchéz snaží sestavit funkční vládu. Opakované vypisování dalších a dalších předčasných voleb a probíhající migrační krize nicméně způsobily vznik nové krajně pravicové strany Vox, která si v poslední době získává čím dál víc příznivců.
Proč tomu tak je? 3 základní poznatky ze Španělska, které serveru Politico.eu poskytl Guy Hedgecoe, který tamní situaci dlouhodobě sleduje:
1) Problémy s hledáním vládní většinyŠpanělsko by se mohlo stát vodou na mlýn všem, kteří podporují vlády politicky vzdálených stran. K tomu ostatně bude Sanchéz s velkou pravděpodobností nucen, pokud nechce riskovat, a vypsat zase další volby. Svým způsobem je to stejné jako s irským referendem o ratifikaci Lisabonské smlouvy. I tam po prvním neúspěchu se okamžitě začalo chystat druhé hlasování. Prostě tak dlouho budeme volit, dokud to konečně nevyjde. Takhle se ale odpovědní politici nechovají. Voliči chtějí jistotu a stabilitu a ne neustálé čekání, až se páni konšelé takříkajíc dohodnou.
Sanchéz bude s největší pravděpodobností muset, ač nerad, jít do vlády s levicovými populisty Unidas Podemos a Más Pais. S těmi má v Kongresu poslanců 158 křesel, což mu zajistí vládní většinu. Do španělské politiky se znovu vrátí levice, ale bohužel ta krajní. Dalo by se říci, že je Sanchéz ve stejné situaci jako italská PD, která nakonec musela v zájmu ochrany demokracie sestavit vládu s Hnutím pěti hvězd. Že by PSOE vstoupila do vlády s PP je navzdory programovým průnikům v oblasti hospodářské a sociální politiky, je téměř vyloučené. Stále se jedná o dva hlavní politické protivníky.
2) Tradičnímu bipartismu odzvonilo?I Španěle poskytl světový trend úpadku tradičních politických stran. Dříve byl tamní stranický systém ryze bipolární. Buď vládli socialisté, anebo lidovci. Stejně jako v Británii, kde hlavním politickým hráčem byli buď labouristé nebo konzervativci. I u nás byla dřív hlavní moc soustředěná v rukou ČSSD nebo ODS. Nyní toto skončilo a obě strany mají možnost chopit se kormidla, pokud na svojí stranu získají některou z menších stran. Vše ale nasvědčuje tomu, že bude dál vládnout Sanchéz, protože by lidovci neriskovali ztrátu preferencí v případě spolupráce s krajně pravicovou Vox. Koalice s levicí by jim zase mohla odradit voliče.
3. KatalánskoJak už bylo naznačeno, hlavním problémem španělské politiky je otázka v přístupu ke Kataláncům. Na té se nejvíc přiživovala Vox, která kromě ostrého přístupu k migraci, k EU slibuje ochranu španělštiny a tradiční kultury, včetně restriktivního přístupu k separatismu. Sanchéz má před sebou nelehký úkol, protože jeho levicoví koaliční partneři budou vzhledem k ekonomické významnosti Katalánska požadovat méně kompromisní přístup k jeho požadavkům. Z tohoto důvodu bude Sanchéz s velkou pravděpodobností s obavami čekat na výsledek katalánských regionálních voleb s nadějí, že se do tamního parlamentu dostane strana, která nebude požadovat nezávislost na Madridu.
Související
Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
Španělsko , PSOE (španělští socialisté) , Pedro Sánchez , Ciudadanos , Podemos (Můžeme - španělská levicová strana)
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 11 minutami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 38 minutami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 47 minutami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 1 hodinou
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 1 hodinou
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 1 hodinou
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 2 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 3 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 3 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 3 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 4 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 4 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 5 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 5 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 5 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 5 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 6 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 6 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 8 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
Východní polovinu Česka v těchto chvílích zasypává sníh, pokud se tedy vyplnily předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pomyslným viníkem je tlaková níže, která dokonce dostala vlastní jméno.
Zdroj: Jan Hrabě