Nedávno se ve Španělsku uskutečnily v pořadí už druhé předčasné volby, v nichž opět zvítězili socialisté. Oproti dubnu si ale výrazně polepšila i krajně pravicová Vox, která si nyní získala přízeň 15 % voličů. Zato liberální Ciudadanos výrazně ztratila. Příčiny fašizace demokratického Španělska zanalyzoval pro server Politico.eu David M. Herszehorn.
Ciudadanos vznikla v roce 2006 jako reakce na radikalizaci Katalánců. Jejími hlavními programovými pilíři jsou kromě sekularismu, liberalismu, proevropské politiky také ochrana španělštiny a nesouhlas s katalánským separatismem. "Katalánsko je má vlast, Španělsko má země a EU naše budoucnost," v takovém duchu vede politickou kampaň dnes už odstoupivší předseda Ciudadanos Albert Rivera. V době zvolení do čela strany mu bylo pouhých 27 let, takže se pro mnoho Španělů stal velmi atraktivním.
Dalo by se říci, že mohl být alternativou pro zklamané voliče dvou hlavních španělských politických stran Španělské socialistické dělnické strany (PSOE) a Španělské lidové strany (PP). Co mu tedy sebralo hlasy? Proč ještě v dubnu měl podporu 15,9 % voličů a nyní jich má pouhých 6,7 %? A co je příčinou stále rostoucích preferencí krajní pravice, jejíž diktaturu si Španělé už jednou vyzkoušeli? Zdánlivě vtipný spot, na němž nahý Rivera slibuje, že se postará o všechny bez ohledu na to, co mají na sobě, zřejmě velký úspěch nepřinesl.
Výsledek španělských voleb však není rozčarováním pouze pro Riveru, nýbrž i celou EU. Ačkoliv PSOE zvítězila, tak její předseda a nynější španělský premiér Pedro Sanchez bude mít stále problém s hledáním vládní většiny, což výrazně oslabí jeho pozici v EU. Politická krize v jedné z největších členských zemí nebyla zažehnána. Navíc se o slovo bude, čím dál víc hlásit krajně pravicová Vox, která obhájila celkem 52 poslaneckých mandátů, a bude mít tak možnost více ovlivňovat vývoj španělské politiky.
Chybu udělali jak Rivera, tak i Sanchéz. Neustálé vypisování dalších a dalších voleb v naději, že teď už to konečně "vyjde", bývá zpravidla produktivní a naopak vede k větší polarizaci společnosti. I to je možná jedna z příčin posilování Vox. Nejen nápor migrantů, zejména ve španělských exklávách v severní Africe Ceutě a Melille. V tomhle by si mohl sáhnout do svědomí Sanchéz. Naopak Rivera, kdyby býval vstoupil do vlády s PSOE, mohl nejen ovládnout jednotlivé resorty, nýbrž být i tím, který převzal zodpovědnost, a přispěl vzniku stabilní španělské vlády s parlamentní důvěrou.
Měl se inspirovat ve Francii?Všichni dodnes pamatujeme ostře sledované prezidentské a parlamentní volby ve Francii. Téměř celý svět, včetně politologů, ekonomů, prognostiků a jiných nezávislých odborníků, se obával vítězství šéfky krajní pravice Marine Le Penové. K tomu ale nedošlo. Jako alternativa upadajícím francouzským tradičním stranám se ukázal centristický kandidát Emmanuel Macron a jeho hnutí En Marche! Jádrem Macronova triumfu byla jeho schopnost získat antisystémové hlasy, pro něž byla Le Penová neatraktivní kvůli jejímu euroskepticismu.
Jinými slovy Emmanuel Macron a En Marche! dokázali oslovit široké spektrum voličů zprava i zleva a poslat tak Marine Le Penovou a její Národní frontu (nyní Sdružení) do věčných lovišť. O něco podobného se měl pokusit i Rivera. Politický systém Španělska jej však značně limitoval a nutil jej jít do koalice buď s PSOE nebo s PP. Na rozdíl od Macrona si nemohl dovolit jít do voleb jako solitér. Do Kongresu poslanců se totiž volí poměrným systémem, nikoli většinovým jako je tomu v případě francouzského Národního shromáždění.
Rivera se tedy nakonec rozhodl pro PP, což byla největší chyba, jakou mohl udělat. Měl si v prvé řadě uvědomit, že většina Španělů má lidovce pořád spojené s korupční aférou Mariana Rajoye, a že výměna předsedů to jen tak nezmění. Rovněž měl vzít v úvahu, že si PSOE stále drží svou pozici, a že tak jako tak bude ona tím, kdo má prvenství v rozhodování. Navíc Sanchéz udržoval dlouhodobé blízké vztahy s Macronem, což by Riverovi ostatně také mohlo pomoct. Právě spojenectví liberálů a socialistů mohlo být klíčem k úspěchu.
Rivera však na veškerá doporučení, která mu je dával i Luis Garicana, lídr delegace Ciudadanos v Evropském parlamentu, nedal. A přitom kdyby už tehdy vstoupil do vlády se Sanchézem, mohl zažehnat předčasným volbám, a tím pádem i posílení pozice krajně pravicové Vox. Když se na poslední chvíli, když si uvědomil, že mu začíná téct takříkajíc do bot, obrátil se na Sanchéze, bylo už pozdě.
Jednoduše řečeno Španělsko se nefašizuje ani tak kvůli migraci, homosexuálním sňatkům, zákazu koridy, popřípadě stále se stupňujícím požadavkům Katalánců, ač zrovna ty jsou poměrně ožehavé politické téma. Pouze se ukazuje, že Španěle už nebaví jít pořád od voleb do voleb bez funkční a stabilní vlády. Jestli existuje někdo, kdo by si měl sáhnout do svědomí, tak jsou to právě Rivera a Sanchéz. Nyní uvidíme, jaká vládní koalice z voleb vzejde. Nejhorším scénářem by byly v pořadí zase další volby.
Související

Španělskem otřásá korupční skandál. Sánchezova vláda může skončit katastrofou, varují experti

Ve Španělsku byl zastřelen Andrij Portnov, ukrajinský politik a poradce Janukovyče
Španělsko , fašismus , demokracie , EU (Evropská unie) , Vox (krajně pravicová strana)
Aktuálně se děje
před 28 minutami

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě
před 1 hodinou

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?
před 1 hodinou

"Neexistuje větší špína než Trump." Íránci žádají tvrdou odvetu po amerických úderech
před 2 hodinami

Další masivní ruský útok na Kyjev: Při nočním bombardování zemřeli nejméně čtyři lidé
před 4 hodinami

Počasí dnes: Česko zasáhnou silné bouřky, hrozí i supercely
včera

Pentagon mírní Trumpovo nadšení: Jestli jsme zničili íránský jaderný program nevíme
včera

Trump ukončil Hlas Ameriky. Nechal propustit stovky novinářů
včera

Ukrajinská armáda čelí masivní ruské ofenzivě na východě, drží ale pozice v Kurské oblasti
včera

Mimořádná zpráva Íránská odveta na americký útok je tady. Zasáhněte, žádají USA Čínu
včera

Vance: USA nejsou ve válce s Íránem, Trump o útoku rozhodl pár minut před ním
včera

Írán hrozí tvrdou odvetou za americké údery, USA posilují bezpečnostní opatření
včera

USA zveřejnili podrobný plán útoku. Mise "Půlnoční kladivo" trvala 18 hodin
včera

Hegseth: Americký útok zdevastoval íránský jaderný program, Trump zasadil Teheránu rozhodující úder
včera

Počasí: Meteorologové vydali varování, tropy vystřídají silné bouřky
včera

Izrael opět zachraňuje svět. Před čtyřiceti lety se mu to povedlo se Saddámem, teď se pokouší o totéž proti Íránu
včera

Budeme se bránit, vzkázal Írán USA. Kvůli útoku žádá o zasedání RB OSN
včera

"Snad si to dobře rozmyslel." Česko reaguje na americký útok na Írán, Fiala jej hájí, Babiš varuje
včera

Trump hrozí Íránu dalšími útoky. Washington přitom tvrdí, že šlo o jednorázový úder
včera

Napětí v USA stoupá. Trump slaví, Bílý dům se ale obává odvety Íránu
včera
Jaká bude odveta Íránu? Hizballáh, Irák či Sýrie, Teherán může proti USA povolat spojence
Dnešní ráno v Jeruzalémě nezačalo obvyklým proslovem v hebrejštině. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu místo toho usedl za pultík a v angličtině se obrátil přímo na amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterému vysekl bezprecedentní poklonu. Důvodem bylo rozhodnutí Spojených států provést letecký útok na několik klíčových jaderných zařízení Íránu – vývoj, který může dramaticky změnit průběh probíhající války.
Zdroj: Libor Novák