Rozvolnění pro očkované získává podporu uvnitř německé vlády

Po německém ministrovi zdravotnictví Jensi Spahnovi podpořila návrh uvolnit epidemická opatření pro očkované také ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtová. Spahn o víkendu řekl, že vzhledem k minimálním rizikům šíření nákazy by mělo být očkování považováno za rovnocenné negativnímu testu, který Němcům otevírá obchody nebo terasy kaváren.

Lambrechtová v rozhovoru v dnešním vydání deníku Bild řekla, že uvolnění podmínek pro očkované je logickým krokem.

"Je logickým krokem postavit na stejnou úroveň očkované a negativně otestované osoby," řekla ministryně spravedlnosti. "Nežijeme v žádném vrchnostenském státě, který základní práva podle libosti omezuje a zase navrací," uvedla. Je podle ní nutné zohlednit fakt, že od očkovaných je hrozba přenosu koronaviru minimální.

Studie z Izraele i dalších zemí, kterým se podařilo imunizovat velkou část populace, ukazují, že vakcína radikálně snížila riziko dalšího přenosu infekce. Vakcína tak chrání nejen očkované, protože viru komplikuje možnosti přenosu. Německý Institut Roberta Kocha, který je úřadem pro prevenci nemocí, vychází z toho, že lidé po dokončeném očkování, tedy po dvou dávkách preparátu, nejsou infekční.

"K tomu, kdo je plně očkován, může být pro cestování nebo nákupy přistupováno jako k němu, kdo má negativní test. To je důležitý poznatek, který nesmírně ulehčí všední život," řekl Spahn nedělníku Bild am Sonntag. Očkovaní by tak při cestách z epidemicky rizikových oblastí nemuseli v Německu do povinné karantény a nemuseli by předkládat vyžadované testy, díky očkovacímu průkazu by se také mohli ubytovat v hotelu. Na otázku, kdy by očkovaní takové výhody mohli získat, odpověděl ministr, že jakmile se podaří zlomit třetí vlnu.

Se Spahnovým postojem souhlasí i vládní sociálnědemokratický poslanec a epidemiolog Karl Lauterbach, který v Německu patří k nejhlasitějším odpůrcům rozvolňování karanténních opatření. "Mělo by to platit ale až po druhém očkování," řekl poslanec. "Ukázalo se, že očkovaní se mohou jen zřídka nakazit a že oni sami nejsou pro druhé pravděpodobně infekční," vysvětlil Lauterbach v rozhovoru s mediální skupinou RND.

Proti brzkému zvýhodnění očkovaných se staví ministr vnitra Horst Seehofer. Ten chce k takovému řešení přistoupit až poté, co možnost nechat se očkovat bude mít každý obyvatel Německa. To by mělo být do konce léta, jak opakovaně ujišťuje kancléřka Angela Merkelová.

Epidemická situace v Německu se v posledních týdnech zhoršuje, spolkové země proto přistoupily k omezením, kdy v obchodech neprodávajících zboží denní potřeby je možné nakupovat až po předložení negativního testu. Některé regiony i přes nepříznivý vývoj pokusně uvolnily opatření tak, že výměnou za test je možné navštívit kino či divadlo nebo posedět na venkovní terase restaurací a kaváren.

Související

Jens Spahn

Německo mění status JAR, kvůli nové mutaci zakáže cestování

Německo bude s účinností od soboty považovat Jihoafrickou republiku kvůli nové variantě koronaviru za oblast s mutacemi. Dnes ráno to oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Na dopolední tiskové konferenci pak bez upřesnění uvedl, že spolu s JAR budou na seznam zapsány i další země v regionu. Zpřísněné epidemické hodnocení znemožňuje cestování mezi Německem a postiženými oblastmi.

Více souvisejících

Jens Spahn (CDU) Německo očkování

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 40 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy