Sankce EU vůči běloruskému režimu stále závisí na souhlasu Kypru

Kypr je jako poslední stát Evropské unie připraven kývnout na sankce vůči činitelům běloruského režimu. Při příchodu na dnešní jednání unijních ministrů zahraničí to řekl kyperský ministr Nikos Christodulides. Jeho země však chce podporu od ostatních členských států pro tvrdší přístup vůči Turecku za průzkumnou těžbu u kyperských břehů.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell podotkl, že EU podporuje požadavek na svobodné volby v Bělorusku. Neuvedl však, zda dnes očekává konečnou shodu na přijetí postihů.

Země EU neuznaly výsledek srpnových běloruských voleb, v nichž obhájil mandát autoritářský vládce Alexandr Lukašenko. Podle unie nebylo hlasování demokratické a spravedlivé a Lukašenkův režim tvrdým potlačováním následných protestů porušuje lidská práva.

Borrell dnes zopakoval, že unie neuznává Lukašenka jako prezidenta a podporuje vypsání nových voleb. "Situace se dále zhoršuje a režim pokračuje v potlačování poklidných protestů," prohlásil před začátkem jednání Borrell. Ministři se podle něj ráno sešli s jednou z vůdkyň běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou, která je podrobně informovala o nejnovějším vývoji v zemi.

Diplomaté očekávají, že zásadním bodem dnešního ministerského jednání bude snaha většiny zemí přesvědčit Kypr, aby kývl na sankce vůči Minsku. Nikósie sice v principu postihy proti běloruským činitelům schvaluje, avšak za svůj souhlas požaduje potrestání Turecka za těžební aktivity poblíž území Kypru a řeckých ostrovů.

"Skutečně věřím, že (unijní) diplomacie není zablokovaná, jsem tady a jsem připraven schválit politické rozhodnutí, které jsme přijali na neformálním ministerském jednání," prohlásil kyperský ministr s odkazem na srpnovou berlínskou schůzku. Na té se zástupci vlád členských zemí EU předběžně dohodli na postizích vůči běloruským činitelům odpovědným za volební manipulace a potlačování protestů, krok však ještě musí formálně schválit.

Kypr podle svého ministra chce, aby EU přišla s "konzistentní reakcí na porušování územní suverenity a svrchovaných práv členských zemí". Podle diplomatů bude klíčové, zda se Kypr spokojí se společnou reakcí přijatelnou pro všechny státy. Dosud navrhovaný seznam několika jmen jedinců a společností, o něž by se měl rozšířit již existující rámec postihů za těžbu, neměl zdaleka jednoznačnou podporu.

"Sankce jsou důležité pro náš boj, protože jsou součástí tlaku, který by mohl takzvané (běloruské) úřady přimět k dialogu s opozicí," řekla po jednání s představiteli unijních zemí novinářům Cichanouská s tím, že přesvědčovala ministry o potřebnosti postihů týkajících se minského režimu.

Kromě zástupců vlád se Cichanouská sešla také s šéfem Evropského parlamentu Davidem Sassolim, který zdůraznil podporu většiny europoslanců pro potrestání Lukašenka a jeho lidí. "Jediným řešením je podle nás poklidné předání moci," konstatoval po setkání Sassoli.

Happy to welcome Svetlana Tikhanovskaya and to see that she is safe. The @Europarl_EN rejects the result of the last elections and will continue to support the people of #Belarus. The only viable solution is a peaceful transition of power. https://t.co/LxoTeuSNBU pic.twitter.com/vmpYGKatO9

— David Sassoli (@EP_President) September 21, 2020

Na rychlé přijetí sankcí proti Minsku naléhají zejména pobaltské státy či Polsko, které navrhují dopsat na seznam i Lukašenkovo jméno. To však s odkazem na snahu o dialog s běloruským vládcem část států nepodporuje.

Unijní země čelí kvůli neschopnosti shodnout se na běloruských sankcích tlaku ze strany Evropského parlamentu, ráznější přístup požaduje i řada nevládních organizací. Stoupenci běloruské opozice dnes v poledne chystají demonstraci na náměstí před budovou EP.

Související

Více souvisejících

Bělorusko EU (Evropská unie) sankce Josep Borrell Kypr Svjatlana Cichanouská David Sassoli (předseda EP)

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy