Seehofer varuje: Pravicový extremismus je největším nebezpečím pro Německo

Pravicový extremismus, rasismus a antisemitismus jsou podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera největším nebezpečím pro spolkovou republiku. Seehofer to dnes řekl na tiskové konferenci v Berlíně při představení zprávy kontrarozvědky za loňský rok. Ta ukazuje, že v Německu výrazně přibylo trestných činů ze strany pravicových i levicových radikálů.

"Pravicový extremismus, rasismus a antisemitismus dále zesilují. Tato oblast je největším nebezpečím pro bezpečnost v Německu. Na tom se nic nezměnilo. Naopak, čísla dále rostou," uvedl Seehofer.

Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), jak se civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje, loni zaznamenal 22.342 pravicovým extremismem motivovaných politických trestných činů, oproti 20.431 za rok 2018. Pravicoví radikálové stojí mimo jiné za zhruba 90 procenty antisemitských trestných činů, které Seehofer označil za ostudu pro Německo.

Počet lidí, které úřady řadí do pravicově radikálního spektra, loni stoupl o celou třetinu na zhruba 32.080, informuje Der Spiegel. Vysoký nárůst je dán zejména tím, že kontrarozvědka začala sledovat národovecké Křídlo (Der Flügel) uvnitř opoziční formace AfD, které má za pravicově radikální. Kolem 13.000 pravicových extremistů je podle kontrarozvědky připraveno použít násilí.

"Starosti nám přidělává také levicový extremismus," podotkl dnes dále Seehofer. Počet deliktů z této strany politického spektra se oproti předloňsku (7961) v roce 2019 zvýšil na 9849, a to navzdory tomu, že se v Německu neuskutečnila žádná velká akce typu setkání zemí G7, při kterých často dochází ke střetům levicových radikálů s policií. Mezi levicové extremisty řadí kontrarozvědka na 33.500 lidí, což je o pět procent více než v roce 2018.

Velmi vysoké je podle Seehofera ve spolkové republice nadále také nebezpečí terorismu. Téměř 650 islamistů úřady podezřívají z toho, že by mohli spáchat teroristický útok. Počet trestných činů z tohoto spektra ale loni klesl na 425 z 586 v roce 2018.

Související

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policisté loni řešili 149 nenávistně motivovaných činů, meziročně více

Policie začala v loňském roce řešit celkem 149 nenávistně motivovaných trestných činů, což je meziročně o 41 více. Z loňských případů jich zatím objasnila 69. Terčem skutků byli nejčastěji Židé, následovali Romové a zástupci LGBT+ komunity. Pachatelé se nejvíce dopouštěli násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Vyplývá to ze zprávy o problematice extremismu, kterou zveřejnilo ministerstvo vnitra.

Více souvisejících

extremismus Horst Seehofer Alternativa pro Německo (AfD) Německo

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval

Během posledních dnů na se veřejným prostorem začaly šířit informace o tom, že by Ukrajina mohla být „měsíce“ od vývoje své vlastní jaderné zbraně. Ukrajinské úřady toto obvinění ale důrazně odmítly.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy