Šéf europarlamentu podpořil odklad brexitu, Tuska čeká další maraton jednání

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli dnes v reakci na úterní rozhodnutí britské Dolní sněmovny zablokovat vládní plán rychlé ratifikace brexitové dohody uvedl, že členské státy Evropské unie by měly podpořit odklad brexitu. Posunutí odchodu Spojeného království z evropského bloku by podle něj umožnilo, aby Londýn vyjasnil svůj postoj. S odkladem souhlasí také čeští europoslanci, které ČTK oslovila.

Dolní komora britského parlamentu v úterý večer odmítla vládní harmonogram, podle kterého měli poslanci do pátku ukončit projednávání komplikovaného prováděcího zákona k dosud neschválené dohodě o podmínkách brexitu.

Vláda následně legislativní proces pozastavila a nyní je prakticky vyloučené, aby Británie v aktuálním termínu na konci tohoto měsíce vystoupila z EU na základě připravené "rozvodové" dohody.

Předseda Evropské rady Donald Tusk nyní povede intenzivní rozhovory s vládami unijní "sedmadvacítky". Už jim doporučil, aby britskou žádost o nové přesunutí termínu brexitu podpořily. Paříž ala dává najevo, že připouští jen několikadenní "technický " odklad.

Sassoli v prohlášení uvedl, že žádost britského premiéra Borise Johnsona o odklad brexitu do 31. ledna příštího roku "zůstává na stole". "A domnívám se, že by bylo záhodno, jak požaduje předseda (Evropské rady) Donald Tusk, aby členské státy s odkladem souhlasily," uvedl Sassoli. Odklad podle něj umožní Spojenému království, aby vyjasnilo svou pozici, a Evropské unii, aby v brexitovém procesu "sehrála svou roli".

Following #Brexit votes in Westminster, UK gov's request for extension until January 31 remains. I think it is advisable that the @EUCouncil accepts this extension. This will allow UK to clarify its position and @Europarl_EN to exercise its role https://t.co/7cd0YnNbTW pic.twitter.com/aqIqw7lLR4

— David Sassoli (@EP_President) October 23, 2019

Brexitovou dohodu musí po britské Dolní sněmovně schválit právě Evropský parlament. V této souvislosti se mluvilo o mimořádné schůzi příští týden, což jednací řád EP v naléhavých případech dovoluje. Tato možnost ale po úterním vývoji v Londýně padla.

Podle české europoslankyně a místopředsedkyně EP Dity Charanzové je zřejmé, že tato etapa brexitu se v termínu neuzavře. Charanzová přitom považuje za úsměvné, že britští poslanci chtějí více času, když na přezkoumání zákona měli téměř dva a půl roku. "Nicméně v tuto chvíli je podstatné, abychom s chladnou hlavou a bez emocí prošli procesem, byť s dalším prodloužením lhůty, a aby se evropští lídři dohodli na společném postupu," sdělila ČTK poslankyně.

Podle poslankyně Martiny Dlabajové přináší "nekonečná brexitová sága" stále více otázek než odpovědí. "Mohu potvrdit, že v Evropském parlamentu už jsou z toho všichni unavení," řekla Dlabajová. "Rozvody nebývají hladké a doprovází je komplikace, ale to, co se děje na britské politické scéně, si snad ani nezaslouží komentář," dodala. Nezbývá podle ní než čekat na rozuzlení, aby se unie mohla soustředit na další témata, například jednání o unijním víceletém rozpočtu.

"Myslím, že v následujících dnech se situace vyjasní. Teď je nejdůležitější to, jestli Evropská unie odsouhlasí odklad," uvedl poslanec Luděk Niedermayer s tím, že on by byl pro takový postup. Další komplikace přepokládá při pobrexitových jednáních o obchodní dohodě, pokud by si Londýn nepřál prodloužit za prosinec 2020 přechodné období, s nímž počítá brexitová dohoda. Za tak krátký čas by se podle Niedermayera zcela jistě nepodařilo dojednat s Británií komplexní investiční a obchodní dohodu, jakou má unie například s Kanadou nebo Jižní Koreou. To je dáno i složitou ratifikací, neboť takovou dohodu by musely schválit národní parlamenty, a v případně Belgie i regionální.

Související

Více souvisejících

Brexit David-Maria Sassoli Donald Tusk evropský parlament Velká Británie EU (Evropská unie) Dita Charanzová (ANO)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy