Šéf europarlamentu podpořil odklad brexitu, Tuska čeká další maraton jednání

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli dnes v reakci na úterní rozhodnutí britské Dolní sněmovny zablokovat vládní plán rychlé ratifikace brexitové dohody uvedl, že členské státy Evropské unie by měly podpořit odklad brexitu. Posunutí odchodu Spojeného království z evropského bloku by podle něj umožnilo, aby Londýn vyjasnil svůj postoj. S odkladem souhlasí také čeští europoslanci, které ČTK oslovila.

Dolní komora britského parlamentu v úterý večer odmítla vládní harmonogram, podle kterého měli poslanci do pátku ukončit projednávání komplikovaného prováděcího zákona k dosud neschválené dohodě o podmínkách brexitu.

Vláda následně legislativní proces pozastavila a nyní je prakticky vyloučené, aby Británie v aktuálním termínu na konci tohoto měsíce vystoupila z EU na základě připravené "rozvodové" dohody.

Předseda Evropské rady Donald Tusk nyní povede intenzivní rozhovory s vládami unijní "sedmadvacítky". Už jim doporučil, aby britskou žádost o nové přesunutí termínu brexitu podpořily. Paříž ala dává najevo, že připouští jen několikadenní "technický " odklad.

Sassoli v prohlášení uvedl, že žádost britského premiéra Borise Johnsona o odklad brexitu do 31. ledna příštího roku "zůstává na stole". "A domnívám se, že by bylo záhodno, jak požaduje předseda (Evropské rady) Donald Tusk, aby členské státy s odkladem souhlasily," uvedl Sassoli. Odklad podle něj umožní Spojenému království, aby vyjasnilo svou pozici, a Evropské unii, aby v brexitovém procesu "sehrála svou roli".

Following #Brexit votes in Westminster, UK gov's request for extension until January 31 remains. I think it is advisable that the @EUCouncil accepts this extension. This will allow UK to clarify its position and @Europarl_EN to exercise its role https://t.co/7cd0YnNbTW pic.twitter.com/aqIqw7lLR4

— David Sassoli (@EP_President) October 23, 2019

Brexitovou dohodu musí po britské Dolní sněmovně schválit právě Evropský parlament. V této souvislosti se mluvilo o mimořádné schůzi příští týden, což jednací řád EP v naléhavých případech dovoluje. Tato možnost ale po úterním vývoji v Londýně padla.

Podle české europoslankyně a místopředsedkyně EP Dity Charanzové je zřejmé, že tato etapa brexitu se v termínu neuzavře. Charanzová přitom považuje za úsměvné, že britští poslanci chtějí více času, když na přezkoumání zákona měli téměř dva a půl roku. "Nicméně v tuto chvíli je podstatné, abychom s chladnou hlavou a bez emocí prošli procesem, byť s dalším prodloužením lhůty, a aby se evropští lídři dohodli na společném postupu," sdělila ČTK poslankyně.

Podle poslankyně Martiny Dlabajové přináší "nekonečná brexitová sága" stále více otázek než odpovědí. "Mohu potvrdit, že v Evropském parlamentu už jsou z toho všichni unavení," řekla Dlabajová. "Rozvody nebývají hladké a doprovází je komplikace, ale to, co se děje na britské politické scéně, si snad ani nezaslouží komentář," dodala. Nezbývá podle ní než čekat na rozuzlení, aby se unie mohla soustředit na další témata, například jednání o unijním víceletém rozpočtu.

"Myslím, že v následujících dnech se situace vyjasní. Teď je nejdůležitější to, jestli Evropská unie odsouhlasí odklad," uvedl poslanec Luděk Niedermayer s tím, že on by byl pro takový postup. Další komplikace přepokládá při pobrexitových jednáních o obchodní dohodě, pokud by si Londýn nepřál prodloužit za prosinec 2020 přechodné období, s nímž počítá brexitová dohoda. Za tak krátký čas by se podle Niedermayera zcela jistě nepodařilo dojednat s Británií komplexní investiční a obchodní dohodu, jakou má unie například s Kanadou nebo Jižní Koreou. To je dáno i složitou ratifikací, neboť takovou dohodu by musely schválit národní parlamenty, a v případně Belgie i regionální.

Související

Brexit

Pět let od brexitu: Jak odchod z EU změnil Velkou Británii?

Pět let po brexitu se Spojené království potýká s dopady odchodu z Evropské unie. Zatímco obchod a migrace prošly zásadními změnami, cestování se pro Brity zkomplikovalo a snaha právní suverenitu přinesla úpravy legislativy. Finanční úspory z neplacení příspěvků EU jsou spojené s ukončením příjmu dotací. Britská stanice BBC shrnula, jak se brexit na Spojeném království podepsal.
Brexit

Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU

Británie se pokouší znovu "resetovat svůj brexitový reset". Nový britský premiér Keir Starmer se od nástupu do funkce snaží zlepšit vztahy Spojeného království s Evropskou unií. Jak ale ukazuje začátek roku 2025, tento úkol je mnohem složitější, než očekával. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Brexit David-Maria Sassoli Donald Tusk evropský parlament Velká Británie EU (Evropská unie) Dita Charanzová (ANO)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

David Pastrňák

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS

Poté, co před pár dny hokejový Boston po konci v letošní sezóně NHL oznámil, že povoluje možnost reprezentovat na nadcházejícím hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku mimo jiné i českým legionářům Jakubu Laukovi a především největší české hvězdě a opoře národního týmu Davidu Pastrňákovi, bylo více než pravděpodobné, že se Pastrňák skutečně stane součástí národní týmu. V pondělí potvrdil svou účast generálnímu manažerovi reprezentace Jiřímu Šlégrovi.

před 1 hodinou

Medvědi, ilustrační fotografie.

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu

Slovensko poprvé úspěšně nasadilo armádu do akce proti medvědům. Oznámil to náměstek ministra životního prostředí Filip Kuffa (za SNS). Vojáci podle jeho slov pomohli s usmrcením jedince, který se pohyboval ve skanzenu. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva

Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se stal terčem výhrůžek ze strany bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten mu vzkázal, aby si „dával pozor při přecházení silnice“. Šlo o jasný vzkaz s náznakem fyzické likvidace. Ministr vnitra Vít Rakušan v reakci na incident nabídl Haškovi státní ochranu. Jak redakci EuroZprávy.cz potvrdilo ministerstvo vnitra, poskytnutí krátkodobé ochrany je standardní procedura a v minulosti byla použita například i v případě politika Tomia Okamury.

před 5 hodinami

Nábor dobrovolníků do ruské armády

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem

Zkušenosti čínských občanů, kteří se nechali zlákat propagandou a vstoupili do ruské armády, začínají vyplouvat na povrch. Brutální realita války na Ukrajině, špatné zacházení, šikana, korupce a zrada ideálů vedou některé z nich k tomu, že varují ostatní před stejnou cestou. CNN přináší výpovědi dvou mužů, kteří válku poznali z první ruky – na opačných stranách fronty.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Španělsko, ilustrační foto

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout

Pondělní poledne 28. dubna 2025 přineslo do Španělska a Portugalska chaos, jaký obě země nezažily desítky let. Krátce po dvanácté hodině náhle vypadl proud po celé iberské části Evropy. Zhasla světla, zastavila se doprava, přestaly fungovat mobilní sítě a tisíce lidí zůstaly uvězněné v metru, výtazích a vlacích. Mnozí si v prvních chvílích mysleli, že jde o lokální výpadek. Brzy však bylo jasné, že se jedná o masivní kolaps energetické infrastruktury.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Aktualizováno před 15 hodinami

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

Proč zhasla světla ve Španělsku a Portugalsku? A co to znamená pro Evropu a její energetické sítě?

Miliony lidí ve Španělsku a Portugalsku zůstaly v pondělí bez elektřiny, když rozsáhlý blackout ochromil obě země. Odborníci nyní horečně pátrají po příčinách výpadku, jehož důsledky mohou ovlivnit nejen Pyrenejský poloostrov, ale i celou Evropu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy