Slovenský poslanec Milan Mazurek přišel o mandát, šířil xenofobii a nenávist

Poslanec slovenského parlamentu za krajně pravicovou stranu Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Milan Mazurek přišel o mandát. Důvodem je dnešní rozhodnutí slovenského nejvyššího soudu, který potvrdil rozsudek nižšího soudu, že Mazurek se dopustil trestného činu svými xenofobními výroky. Vůči verdiktu nejvyššího soudu se nelze odvolat.

Podle slovenských medií jde vůbec o prvního poslance slovenského parlamentu, který kvůli odsouzení ztratil mandát.

Mazurek čelil obžalobě za výroky v pořadu regionální soukromé rozhlasové stanice, kde v roce 2016 hovořil kromě jiného o nepřizpůsobivosti, násilí a vandalismu ze strany romského etnika, urážel Romy a zmiňoval se o nebezpečí spojeném s islámskými migranty. Soud první instance mu za tyto výroky vyměřil pokutu 5000 eur (129.500 korun). Proti tomuto verdiktu se k nejvyššímu soudu odvolali poslanec i prokurátor.

U nejvyššího soudu se Mazurek hájil svobodou projevu, zpochybnil znalecký posudek v případu i samotnou autenticitu zvukového záznamu z rozhlasové debaty, o který se opíral prvoinstanční soud. Odvolací soud ale verdikt označil za zákonný a zároveň zvýšil uloženou pokutu na 10.000 eur (259.000 korun).

Podle slovenské ústavy poslanci parlamentu zaniká mandát v případě, že ho soud uzná vinným z úmyslného trestného činu. Tím je i delikt, kvůli kterému byl Mazurek odsouzen.

Mazurek po vynesení verdiktu novinářům řekl, že svých výroků nelituje. "Nemám čeho litovat. Řekl jsem jen pravdu," uvedl. Jeho advokát ohlásil, že vůči rozhodnutí nejvyššího soudu podá mimořádný opravný prostředek, který ale nemá vliv na to, že vynesený verdikt je pravomocný.

Rozhodnutí soudu kritizoval i předseda LSNS Marian Kotleba. "Skutečným trestem je ztráta mandátu poslance Mazureka. Nelze to vnímat jinak, než jako snahu umlčet jednoho z nejaktivnějších poslanců Národní rady," řekl.

Letos v červenci slovenský nejvyšší soud potvrdil rozhodnutí nižšího soudu, který loni zprostil obžaloby jiného poslance LSNS Stanislava Mizíka v souvislosti s xenofobními výroky na sociální síti. Mizík čelil obžalobě za to, že podle prokuratury kádroval na základě židovského původu osobnosti, jimž v roce 2017 udělil vysoká státní vyznamenání tehdejší slovenský prezident Andrej Kiska. Podle soudu ale nebylo prokázáno, že autorem zmíněného příspěvku je skutečně Mizík.

Slovenský nejvyšší soud letos na jaře zase zamítl návrh slovenského generálního prokurátora na rozpuštění LSNS, která je podle průzkumů veřejného mínění třetí nejpopulárnější stranou v zemi. Soud tehdy odmítl všechny hlavní argumenty prokuratury, jenž dříve označila LSNS za extremistickou. LSNS se mimo jiné netají sympatiemi k válečnému slovenskému státu, který byl spojencem nacistického Německa. Strana se také vymezuje vůči Romům, EU a NATO.

Související

Volby, ilustrační foto

Poslední místo na kandidátní listině se na Slovensku stalo hitem

Když se v parlamentních volbách na Slovensku v roce 2010 dostal do sněmovny podnikatel Igor Matovič spolu se třemi svými kolegy z konce kandidátky jedné z politických stran, vyvolalo to v zemi pozornost a zavedlo novou tradici. Ze zdánlivě nevolitelného posledního místa kandidátních listin se o poslanecký mandát uchází několik známých osobností i ve volbách do sněmovny, které Slováky čekají tuto sobotu.
Robert Fico, slovenský premiér

Expremiér Robert Fico je nadále stíhán. Hájil protiromské výroky kotlebovce

Bývalý slovenský premiér Robert Fico je nadále stíhán za to, že se zastal již bývalého poslance krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Milana Mazureka odsouzeného za protiromské výroky. Mluvčí generální prokuratury Andrea Predajňová na dotaz ČTK popřela dnešní informaci televize TA3 o zrušení obvinění předsedy nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Fica.

Více souvisejících

Milan Mazurek (politik SR) Lidová strana Naše Slovensko xenofobie Slovensko Marián Kotleba Romové

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy