Slovinsko chce rozšířit jadernou elektrárnu, Rakousko hrozí "masivním odporem"

Představitelé dvou rakouských spolkových zemí přiléhajících ke Slovinsku se dnes vyslovili proti plánům Lublaně na stavbu druhého bloku jaderné elektrárny Krško, informovala agentura APA. Slovinský premiér Marjan Šarec ve čtvrtek podpořil rozšíření elektrárny s tím, že by o projektu měla začít celospolečenská debata.

"Je to nepřijatelné, energie z jádra a uhlí by se měla utlumit," řekl zástupce štýrského hejtmana Michael Schickhofer ze Sociálnědemokratické strany Rakouska (SPÖ), který má v gesci mimo jiné ochranu obyvatelstva před katastrofami. Podle něj je navíc nebezpečné, že elektrárna leží v zóně výskytu zemětřesení.

Šéf korutanských Svobodných (FPÖ) Gernot Darmann ohlásil, že vůči projektu zahájí "masivní odpor". Očekává také, že socialistický hejtman Korutan Peter Kaiser podá Lublani jménem zemské vlády oficiální protest.

Avstrijski odziv na Šarčevo napoved širitve krške nuklearke: »To je nesprejemljivo.« Prvi mož koroških svobodnjakov Gernot Darmann je napovedal »množično nasprotovanje« projektu. #JEK #Krško https://t.co/zLw9ozDBIA

— Časnik Delo (@Delo) August 23, 2019

Schickhofer současně vybídl rakouskou vládu, aby okamžitě začala konat a zahájila se Slovinskem rozhovory s cílem projekt zastavit. "Krško by mělo být raději dnes než zítra zrušeno. Za žádnou cenu se nesmí rozšířit," prohlásil štýrský politik.

Slovinský premiér Šarec podpořil stavbu druhého reaktoru při čtvrteční návštěvě Krška s tím, že nyní o projektu může začít širší společenská i politická debata.

Elektrárna Krško leží poblíž hranice s Chorvatskem a funguje v ní jeden reaktor o výkonu 700 megawatů, který byl uveden do provozu v roce 1983 ještě v dobách Jugoslávie. Od jejího rozpadu začátkem 90. let provozuje elektrárnu Slovinsko společně s Chorvatskem a vyrobená elektřina putuje do obou zemí.

Rakousko se vydalo nejadernou cestou výroby elektrické energie. Na základě referenda z roku 1978 se alpská republika rozhodla nezprovoznit svou dokončenou elektrárnu Zwentendorf a trvale se zřekla výroby energie z jádra. Proto se také dlouhodobě k jaderným energetickým programům sousedních států staví odmítavě. Trvalým terčem kritiky rakouských činitelů jsou také plány na dostavbu českých jaderných elektráren Dukovany a Temelín.

Související

Jaderná elektrárna Dukovany

Nový problém pro dostavbu Dukovan. Francouzi se hodlají odvolat

Problémy kolem dostavby jaderné elektrárny Dukovany budou pokračovat. Francouzská EDF připravuje odvolání proti zatím nepravomocným rozhodnutím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který na přelomu října a listopadu rozhodl o návrzích zmíněné společnosti a firmy Westinghouse. Řízení o návrzích obou podniků byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Účastníci však mohou podat rozklad. 
Jaderná elektrárna Dukovany

Dukovany mají problém. Do tendru vstoupil antimonopolní úřad

V projektu dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech nastává problém. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve středu informoval, že vydal předběžné opatření, které státu zakazuje uzavření smlouvy na výstavbu nového jaderného zdroje. 

Více souvisejících

jaderné elektrárny Rakousko Slovinsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy