Zadržováním běženců v tranzitních zónách u svých hranic porušovalo Maďarsko právo Evropské unie. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr EU, podle něhož maďarské úřady neumožnily zadržovaným lidem účinně požádat o azyl, jak stanovují unijní právní předpisy. Budapešť letos v květnu kritizované zóny zrušila poté, co unijní soud v souvisejícím verdiktu pobyt v nich označil za zadržování bez zákonného důvodu.
Na nejvyšší orgán unijní justice se obrátila Evropská komise, která kvůli zacházení s uprchlíky zahájila s Maďarskem řízení pro porušování povinností plynoucích z unijních směrnic. Vláda národně-konzervativního premiéra Viktora Orbána začala v době masivní uprchlické vlny v roce 2015 razit tvrdou protimigrační politiku.
#ECJ : #Hungary has failed to fulfil its obligations under #EUlaw in the area of procedures for granting #InternationalProtection and returning illegally staying third-country nationalshttps://t.co/ATb3CgbPxg pic.twitter.com/CcaJL3uvmS
— EU Court of Justice (@EUCourtPress) December 17, 2020
Maďarsko vybudovalo na vnější hranici EU se Srbskem tranzitní zóny u přechodů Röszke a Tompa. Fungovaly přímo u hranic jako uzavřené tábory, které šlo volně opustit dveřmi jen přímo do Srbska. Z pohledu maďarské vlády byli uprchlíci v těchto zařízeních dobrovolně, soud EU však v květnu rozhodl, že byli zadržováni bez zákonného důvodu.
Dnes soudci v Lucemburku konstatovali, že tímto přístupem Maďarsko porušilo několik unijních směrnic. Pro cizince, kteří chtěli na maďarské hranici požádat o azyl, bylo podle soudu "téměř fakticky nemožné učinit tuto žádost". Soudci zdůraznili, že členské státy musejí zajistit, aby lidé mohli požádat o azyl, "jakmile v tomto směru projeví svou vůli".
Maďarsko podle dnešního verdiktu zároveň běžence neoprávněně vyhošťovalo, protože maďarský zákon umožňoval úřadům posílat je zpátky do Srbska bez dodržení všech azylových pravidel EU. Dalším porušením unijních směrnic byl podle soudců fakt, že někteří lidé usilující o azyl neměli možnost zůstat na maďarském území po zamítnutí žádosti, aby mohli podat případné odvolání.
Soud zároveň odmítl maďarské argumenty, že v době migrační krize mělo v zájmu ochrany bezpečnosti svých obyvatel právo přistupovat k uprchlíkům mířícím do Evropy zmíněným způsobem. Výjimečné porušení směrnic z důvodů ochrany bezpečnosti připouštějí unijní smlouvy. Budapešť však podle soudu dostatečně neprokázala, že by bylo nutné tuto možnost využít.
Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová dnes na facebooku o verdiktu napsala, že "postrádá smysl", neboť tranzitní zóny už země uzavřela. "Budeme i nadále chránit hranice Maďarska a EU a uděláme vše, abychom zabránili vzniku mezinárodních migračních koridorů," napsala ministryně. "Maďarsko bude maďarské jen, když jeho hranice zůstanou nedotčené. K tomu, abychom své hranice chránili, nás zavazuje nejen tisíciletá tradice naší státnosti, ale i budoucnost našich dětí," dodala.
Přes Maďarsko mířily před pěti lety do západní Evropy statisíce uprchlíků. Orbánova vláda se v té době stala terčem kritiky ochránců lidských práv v Maďarsku i zahraničí. Kromě zmíněných zón nechala na jižní hranici postavit plot se žiletkovým drátem. Lidé včetně rodin s malými dětmi přebývali u hranic v nákladních kontejnerech a podle nevládních organizacích často neměli dostatek jídla.
Protože Maďarsko již své pochybení napravilo, žádné pokuty či jiné postihy mu v souvislosti se zónami nehrozí.
Související
Políček Rusku: NATO chce zahrnout Maďarsko do svých jaderných plánů
Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku
Maďarsko , Soudní dvůr EU , uprchlíci , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 17 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 1 hodinou
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák