Summit EU bude jednat o omezení dopadu vysokých cen energií

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se ve čtvrtek sejdou v Bruselu k debatě o tom, jak dále omezit dopad vysokých cen energií na obyvatele a firmy v unii. Na dvoudenním summitu se však budou bavit také o dalších dopadech ruské agrese vůči Ukrajině a o možné další pomoci Kyjevu či o ochraně kritické infrastruktury. Nejdelší diskuse však informovaní diplomaté čekají okolo možnosti stanovit maximální ceny plynu.

Šéfové unijních států zasednou v sídle Evropské rady dva dny poté, co Evropská komise navrhla další kroky společného postupu proti drahým energiím. Exekutiva EU počítá se společnými nákupy plynu či využitím nevyčerpaných peněz z fondů na podporu méně rozvinutých regionů. Místo cenového stropu na plyn požadovaného většinou států však hovoří o "mechanismu cenové korekce", který má fungovat jako pojistka proti extrémním výkyvům cen na trhu. Někteří lídři včetně českého premiéra Petra Fialy dali najevo, že jim v balíku chybí nějaká forma stropu na cenu plynu, neshodují se však na její podobě. Další země jako Německo či Nizozemsko však tento nápad zcela odmítají.

"Očekávám také, že se budeme věnovat dalším krátkodobým a dlouhodobým zásahům do trhu, jako je unijní rámec pro zastropování cen plynu používaného k výrobě elektřiny," uvedl v úterý předsedající summitu Charles Michel v tradičním zvacím dopise. Mezi důležitá témata jednání podle něj budou patřit i společné nákupy plynu či stanovení nové referenční ceny plynu, která by více zohledňovala silnější zastoupení dovozu zkapalněného plynu na úkor oslabení přísunu ruského energetického zdroje plynovody.

Podle navrhovaných závěrů summitu, které má ČTK k dispozici, by se prezidenti a premiéři zemí sedmadvacítky měli shodnout na zmíněných společných nákupech či přípravě nové referenční ceny. U možností zavést dynamické cenové pásmo či vytvořit rámec pro cenový strop na plyn se chystají podpořit jejich "prozkoumání". To podle diplomatů naznačuje, že státy po summitu v této otázce čekají další debaty.

Summit se bude věnovat i stupňující se ruské agresi a další unijní podpoře Ukrajiny. Lídři zemí odsoudí nelegální ruské pokusy o anexi ukrajinských území a budou hovořit o tom, jak "dále zvýšit tlak na to, aby Rusko ukončilo svou útočnou válku". O konkrétní přípravě nových sankcí, která zatím nemá jednoznačnou podporu států, však navrhované závěry nehovoří. Summit má naproti tomu pohrozit dalšími sankcemi Bělorusku, pokud by se zapojilo do ruské invaze.

Lídři se také chystají vyzvat k rychlému uvolnění zbývajících tří miliard eur (73,5 miliardy korun) z dosud schválené makroekonomické pomoci Ukrajině a opět se zavázat k podpoře její poválečné rekonstrukce.

Měli by také podpořit urychlení spolupráce států na ochraně kritické infrastruktury, které je reakcí na nedávné sabotáže plynovodů Nord Stream.

Summit se druhý den bude zabývat zahraničněpolitickými tématy, zejména vztahy s Čínou, jejíž vůdce Si Ťin-Pching by měl být tento týden potvrzen na dalších pět let v čele tamní komunistické strany. Lídři by mohli rovněž ohlásit přijetí sankcí vůči Íránu za jeho dodávky dronů využívaných Ruskem na Ukrajině.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Summit EU Energetika

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 32 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy