Summit EU jedná o migraci a stavbě plotů na hranicích

Především o lepší ochraně vnější hranice Evropské unie a finanční podpoře zemí, odkud přicházejí migranti, dnes jednají prezidenti a premiéři členských států EU během druhého dne bruselského summitu. Litevský prezident Gitanas Nauseda při příchodu prohlásil, že unie by měla s ohledem na současný migrační tlak z Běloruska podpořit stavbu plotů na hranicích.

Také další lídři krátce před schůzkou hovořili o ráznější reakci na využívání běženců k politickým účelům. Některé země chtějí otevřít spory vyvolávající téma solidarity všech států sedmadvacítky, o němž před jednáním hovořil belgický premiér Alexadrer De Croo.

Šéfové unijních států se o migraci baví zejména v souvislosti se strategií běloruského autoritářského vládce Alexandra Lukašenka, který nechává k hranicím Polska či pobaltských států svážet lidi snažící se dostat z asijských zemí do Evropy.

"Nikdo neví, co bude zítra. Možná se budou v jednu chvíli snažit na různých místech překročit hranici tři, čtyři nebo pět tisíc lidí," řekl Nauseda novinářům při příchodu na jednání. Současná ochrana hranic podle něj není dostatečná, EU by proto měla podpořit stavbu plotů či dalších fyzických bariér.

K unijnímu financování hraničních bariér vyzvalo sedmadvacítku začátkem října ve společném dopise 12 zemí včetně Česka. Nápad však nemá podporu velké části lídrů a v závěrech summitu se patrně neobjeví.

Vedle poskytnutí dalších peněz státům, z nichž migranti pocházejí nebo přes ně cestují, mají lídři na stole téma, na něž nemají zdaleka jednotný pohled. Zvláště jihoevropské země přetížené žadateli o azyl se opět chtějí bavit o vzájemné solidaritě unitř unie.

"Nemůže to být tak, že několik zemí nese veškerou zátěž a stará se o lidi, kteří potřebují pomoc.Aby to fungovalo na evropské úrovni, musí solidaritu ukázat všichni," prohlásil De Croo. Evropská komise ve svém rok starém návrhu reformy migrační a azylové politiky hovořila o tom, že si všechny země buď mezi sebe rozdělí uprchlíky nebo zajistí návraty odmítnutých žadatelů o azyl. Státy jako Maďarsko, Polsko či Česko však jakoukoli zmínku o solidaritě odmítají a návrh leží u ledu.

Související

Více souvisejících

Summit EU EU (Evropská unie) migrace uprchlíci

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

před 1 hodinou

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 4 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy