Koronavirus: Švédsko a Německo hlásí rekordní přírůstky nakažených

Ve Švédsku za poslední den přibylo 5990 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je nejvíce od počátku epidemie covidu-19, informovala dnes agentura Reuters. Situace ve Švédsku je nejhorší ze zemí severní Evropy.

Od počátku epidemie se ve Švédsku, které má 10,3 milionu obyvatel, virem SARS-CoV-2 nakazilo přes 177.000 lidí. S covidem-19 zemřelo 6164 nakažených, z nich 42 za posledních 24 hodin.

Švédsko se rozhodlo s šířením koronaviru bojovat jiným způsobem než většina zemí světa. Vláda se snaží situaci zvládnout bez plošných uzávěr, zákazů a příkazů, vydává doporučení a spoléhá především na zodpovědnost občanů. Část opatření ale je závazných. Například od 20. listopadu se nebude smět po 22:00 hodině podávat v restauracích, hospodách a barech alkohol.

Epidemická situace ve Švédsku je nejhorší ze všech zemí severní Evropy. Podle dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) má v průměru posledních dvou týdnů 485 nakažených na 100.000 obyvatel. Ve Finsku je to 54, na Islandu 124, v Norsku 140 a v Dánsku 257. V Česku činí tato hodnota pro srovnání 1283 nakažených na 100.000 obyvatel.

V Německu přibylo za čtvrtek rekordních 23.542 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 218 úmrtí, uvedl dnes berlínský Institut Roberta Kocha (RKI). O den dříve to bylo 21.866 lidí nakažených koronavirem a 215 úmrtí. Předchozí nejvyšší denní bilanci infikovaných Německo zaznamenalo minulou sobotu, kdy do statistik přibylo 23.400 nových případů. Německá vláda tak vzhledem k aktuálnímu vývoji prozatím neplánuje uvolnit karanténní opatření.

V Německu, které má zhruba 83 milionů obyvatel, se od počátku pandemie nakazilo 751.095 lidí, z nichž 12.200 zemřelo.

Ředitel RKI Lothar Wieler ve čtvrtek vyjádřil obavu, že počet úmrtí lidí s koronavirem a vážně nemocných v Německu dále poroste a lze očekávat naplnění kapacity některých nemocnic. Je podle něj také pravděpodobné, že v některých částech země se nákaza začne šířit nekontrolovaně.

V Česku, které má přibližně osmkrát méně obyvatel, se infekce dosud potvrdila 446.675 lidí a 5755 nakažených zemřelo. Nových případů nemoci covid-19 v Česku ve čtvrtek ve srovnání se středou i s minulým týdnem ubylo. Laboratoře odhalily 7874 pozitivních testů na koronavirus, přičemž ve středu jich bylo o zhruba tisícovku více a před týdnem o téměř 5400 více. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V Německu se v bilanci počtu nakažených situace ani po necelých dvou týdnech karantény nelepší. V pondělí bude o vývoji jednat s premiéry spolkových zemí kancléřka Angela Merkelová. Vládní mluvčí Steffen Seibert na dnešní tiskové konferenci upozornil, že není možné od pondělní schůzky očekávat uvolnění karantény.

"Nárůst čísel se sice zplošťuje, ale bilance stále ještě stoupá," řekl Seibert s tím, že přínos každého dne karantény se počítá. "Za spolkovou vládu mohu říct, že za této situace není možné v pondělí očekávat žádné uvolnění stávajících opatření," dodal.

Ministr zdravotnictví Jens Spahn zatím dopady omezení hodnotit nechce, neboť je na to podle něj příliš brzy. "S čísel vidíme, že opatření působí s časovým odstupem," uvedl s tím, že listopadová karanténa ještě není ani v polovině. Rovněž RKI upozorňuje na to, že dopad karantény se projeví až dva či tři týdny po jejím začátku, což bylo 2. listopadu.

Pomalá stabilizace tempa šíření nákazy znamená nadále velkou zátěž na jednotky intenzivní péče, kdy je nyní 3299 pacientů s covidem-19, z nichž 56 procent je napojeno na plicní ventilátory. Počet těchto pacientů stále rychle stoupá a podle odborníka na intenzivní medicínu Gernota Marxe z univerzitní kliniky v Cáchách může vzrůst až na dvojnásobek. O tom, že lůžka na jednotkách intenzivní péče může zároveň potřebovat až 6000 pacientů, hovořil na počátku tohoto týdne i Spahn.

Související

Více souvisejících

Švédsko Německo Jens Spahn (CDU) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy