Tábor pro migranty na ostrově Lesbos zachvátil požár, o příčinách se spekuluje

Přeplněný uprchlický tábor Moria na řeckém ostrově Lesbos v noci na dnešek zničil požár. Úřady zatím nehlásí žádné oběti na životech, několik lidí však utrpělo lehčí zranění, když se nadýchali kouře. Příčina požáru dosud nebyla objasněna, podle některých zdrojů založili požár sami migranti, vyloučeno není ani žhářství místních obyvatel. Řecká vláda po dnešní mimořádné schůzi vyhlásila na ostrově mimořádný stav, který zůstane v platnosti čtyři měsíce.

Záležitost sleduje i Evropská komise, která bude financovat přesun na pevninu 400 nezletilých, kteří byli v táboře bez doprovodu. V nevyhovujících podmínkách tábora žilo přes 12.000 lidí.

Premiér Kyriakos Mitsotakis svolal hned ráno mimořádnou schůzi vlády, na níž se ministři dohodli, že mimořádný stav na Lesbu zůstane v platnosti příští čtyři měsíce. Na místo zamířili dva ministři a šéf národní organizace pro veřejné zdraví, kteří pak večer vystoupí na tiskové konferenci. Vládní mluvčí Stelios Petsas řekl, že by se konference měla konat v 18:00 místního času (17:00 SELČ).

Absolute destruction at #Moria camp visible with the first ray of light this morning. Approx 12,000 people will have nowhere to sleep tonight, not even the frail tents they used to call home. Video by @moutafis77 #greece #lesvos #lesbos #migrants #refugeesgr pic.twitter.com/9XUkS1cSk2

— ?????? ????????? (@KallergisK) September 9, 2020

Požár zachvátil největší uprchlické zařízení v Řecku podle hasičů krátce po úterní půlnoci. Do dnešního rána tábor lehl z valné části popelem a na místě jsou doutnající obytné buňky a stany, uvádí řecká média. Obyvatelé před plameny uprchli, mnozí s osobními věcmi. Příčina požáru zatím objasněna nebyla, úřady vyšetřují možnost úmyslného založení.

Řecká agentura ANA s odkazem na nejmenované zdroje informovala, že sami uprchlíci zažehli ve stanech několik ohňů, o jejichž rozšíření se pak postaral vítr. "Bylo to úmyslné, ty stany byly prázdné," citovala agentura AFP místního představitele.

Na ostrov dorazily policejní posily, aby pomohly zabránit uprchlíkům dostat se do města Mytilini, kam mnozí směřovali. Podle řeckých médií vytvořili policisté dva kordony. Jeden ve vzdálenosti asi 400 metrů od tábora. V této oblasti je nyní asi 4000 uprchlíků. Další blokáda je pak kolem tábora Kara Tepe, který se nachází blíž k Mytilini.

Tábor Moria byl od 2. září uzavřen, protože se u jednoho z obyvatel prokázala nákaza koronavirem. Od té doby tam bylo zjištěno 35 nakažených.

Německo coby nynější předsednická země EU požádalo, aby se unijní státy o uprchlíky postaraly. "Musíme co nejrychleji rozhodnout, jak Řecku pomoci," řekl ministr zahraničí Heiko Maas. Jednou z možností je podle něj, že si členské státy uprchlíky z Morii rozdělí.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) upozornil na hrozící konflikt mezi uprchlíky a obyvateli Lesbu. Podle úřadu se nyní řeší, jak uprchlíkům zajistit dočasné ubytování. Do té doby by měli běženci zůstat, kde jsou. Úřad vyzval všechny zúčastněné ke zdrženlivosti.

Místní server Lesvospost uvádí, že v Morii shořelo 3000 stanů, tisíce obytných kontejnerů, administrativní budovy v táboře i místní klinika. "Žadatelé o azyl utíkají po svých z tábora směrem k přístavu v Mytilini, ale blokují je vozidla pořádkových sil," uvedl fotoreportér AFP.

Mytilinský starosta řekl, že "policie na silnici střeží přes 12.000 uprchlíků". "Je to velmi obtížná situace, protože někteří z těch lidí mají pozitivní texty (na covid-19)," upozornil. Petsas řekl televizní stanici ERT, že pozitivních je 35 lidí a ty je třeba izolovat, aby se zabránilo rozšíření viru. Podle něj platí pro všechny uprchlíky zákaz opustit ostrov. Podle svědků se obyvatelé vesnice v blízkosti tábora snaží zabránit uprchlíkům v průchodu.

Update: the whole camp is in fire. Everything is burning. People are escaping. Their homes in Moria are gone.Police just arrived. Telling everyone to get out of the camp. https://t.co/g4gznHBFrj #moria

— Stand by Me Lesvos (@standbymelesvos) September 8, 2020

Místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas v ranním rozhovoru Mitsotakise ujistil, že je EK připravena Řecku "v této těžké chvíli pomoci na jakékoli úrovni". Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová už kontaktovala příslušné členy řecké vlády a jedná s nimi o konkrétní formě pomoci. Řekla, že prozatím dala souhlas k financování "okamžitého převozu na pevninu a k ubytování 400 dětí a dospívajících, kteří byli v táboře bez doprovodu". "Prioritou je zajistit bezpečí a přístřeší všem lidem z Morie," napsala komisařka na twitteru.

Informace o možné příčině požáru se podle DPA různí. Někteří obyvatelé tábora hovořili o žhářství ostrovanů. Podle jiných zpráv požár založili sami migranti. Místní hasiči v prohlášení uvedli, že jim některé skupiny utečenců bránily ve vstupu do hořícího tábora.

Řecká agentura ANA uvádí, že požár založili někteří žadatelé o azyl, kteří dostali přikázáno uchýlit se do izolace, protože měli pozitivní test na koronavirus, nebo se pohybovali v blízkosti osoby, u niž se SARS-CoV-2 nedávno prokázal.

Tábor Moria, kde pobývá přes 12.000 lidí, a jeho kapacita je tak více než čtyřnásobně překročená, je často terčem kritiky humanitárních organizací. Minulý týden byla v zařízení zavedena karanténa, poté co se u jednoho žadatele o azyl prokázal koronavirus.

Všichni nově příchozí migranti na Lesbu, který se nachází v blízkosti Turecka, musejí od 1. března projít povinnou dvoutýdenní karanténou mimo tábory. Humanitární organizace varovaly, že kvůli nemožnosti dodržet v přeplněném zařízení hygienická pravidla se zřejmě počet infikovaných bude dál zvyšovat. Podle činitele místní policie se nyní kvůli požáru "všichni (utečenci) rozutekli a pozitivní případy se promíchaly s ostatními".

Požáry poháněné silným větrem podle Reuters propukly také na dvou dalších místech na Lesbu.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Řecko Požáry uprchlické tábory

Aktuálně se děje

před 54 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy