Únik odposlechů otřásá Slovenskem. Děsivá aféra Gorila ožila, píše tisk

Obří politická korupční aféra na Slovensku z doby před více než deseti let ožila. Píší to dnes slovenské noviny po úniku odposlechů ze schůzek šéfa finanční skupiny Penta Jaroslava Haščáka s politiky a úředníky, na kterých podle záznamu přebírali provize za privatizaci podniků i informace o politickém zákulisí.

Listy připomenuly, že jediným z nyní aktivních politiků, který se v odposlouchávaném bytě s Haščákem setkal, byl tehdejší opoziční politik, předseda strany Směr-sociální demokracie a pozdější trojnásobný premiér Robert Fico. Nahrávka podle tisku potvrzuje obsah dokumentů popisujících zmíněné schůzky Haščáka, které někdo zveřejnil na internetu už v roce 2011.

"Gorila popisuje obrovskou korupci, ke které mělo docházet v roce 2006 za druhé vlády Mikuláše Dzurindy, ale vrásky na čele může dělat i předsedovi Směru Robertu Ficovi," napsal nejčtenější slovenský list Nový čas. Dodal, že Fico zmíněnou korupční aféru s názvem Gorila označoval za kauzu Dzudindovy vlády.

"Kromě obsahu rozhovorů je Gorila děsivá i pro svůj věk, má 15 let. Od zveřejnění přepisu uplynulo téměř osm let a stát, který měla většinou pod kontrolou vláda Směru, ji pořádně nevyšetřil, ignoroval, nebo odstavil ty, co o její vyšetření usilovali," uvedl deník Sme.

Podle listu Pravda z přepisů rozhovorů ale nevyplývá nic, co by Fica usvědčovalo z korupčního chování. Dodal, že pokud je záznam pravdivý, největší Ficova vina je, že na schůzku s Haščákem do odposlouchávaného bytu šel. "Na celé Gorile je ovšem nejděsivější to, že finanční žraloky nikdo sice nevolil, a proto nemají ani žádnou legitimitu, ale navzdory tomu se různými pokutními způsoby pokoušejí ovlivňovat chod státu," napsala Pravda.

List Denník N naopak soudí, že Gorila je v současnosti zejména Ficovou kauzou. "Slyšíme ho, jak hovoří s Haščákem. Slyšíme jeho bývalého tajemníka Františka Határa, jak hovoří o černých penězích pro Směr. Slyšíme jak se radí, konzultují své plány. Robert Fico a Jaroslav Haščák z Penty," dodal.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Jaroslav Haščák Robert Fico Odposlechy Korupce Mikuláš Dzurinda

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy