Útok na srdce demokracie. Němečtí politici odsoudili proniknutí neonacistů k parlamentu

Za nesnesitelný útok na srdce německé demokracie dnes spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier označil proniknutí odpůrců protikoronavirových opatření na schody Říšského sněmu, kde sídlí jedna komora německého parlamentu. Podobně se vyjádřila i řada dalších předních německých politiků.

V sobotu večer několik stovek demonstrantů, mezi kterými byli stoupenci krajní pravice, prorazilo zábrany a dostalo se až na schody před vchodem do historické budovy parlamentu. V rukou měli černo-bílo-červené vlajky používané v letech 1867 až 1919, ale i v období Hitlerovy diktatury v letech 1933 až 1945.

"Říšské vlajky a krajně pravicové urážky před Spolkovým sněmem jsou nesnesitelným útokem na srdce naší demokracie. To nestrpíme," cituje Steinmeiera agentura DPA. Steinmeier dodal, že lidé, kteří s protikoronavirovými opatřeními nesouhlasí, mohou svůj odpor dávat najevo. "Moje pochopení pro to končí tehdy, když demonstranti slouží ve prospěch politických štváčů a nepřátel demokracie," prohlásil prezident. Poděkoval také policistům, kteří podle něho v těžké situaci jednali mimořádně duchapřítomně.

Německá média si všímají, že sídlo Spolkového sněmu v inkriminovanou dobu střežili jen tři policisté. "Nemůžeme být pořád všude, a právě tuto mezeru (demonstranti) využili k tomu, aby překonali ohrazení a vešli na schody Reichstagu," řekl policejní mluvčí Thilo Cablitz.

Křesťanskodemokratický předseda Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble řekl, že "se to týká nás všech, když evidentně krajně pravicová menšina chce podniknout útok na sídlo parlamentu". Zdůraznil, že právo účastnit se demonstrací je základní občanskou svobodou, která ovšem neplatí neomezeně.

Ministryně spravedlnosti za sociální demokracii (SPD) Christina Lambrechtová řekla, že "nepřijatelný obraz neonacistů přes Říšským sněmem se nesmí nikdy opakovat" a vyzvala k důsledné obraně proti "nepřátelům naší demokracie".

Ministr financí Olaf Scholz, který je také z SPD a je považován za kandidáta na příštího kancléře, prohlásil, že Německo musí udělat vše, aby zabránilo takovým scénám. Je podle něj nepřijatelné, aby se před nejdůležitějším symbolem demokracie, kterou je budova parlamentu, objevovali lidé se symboly špatné, temné minulosti, s vlajkami, které nemají nic společného s moderní demokracií.

Předsedkyně vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová uvedla, že ji incident rozčílil. "To, že by říšská vlajka měla znovu vlát na budově Německého spolkového sněmu je nepřijatelné," prohlásila.

Spolupředseda Zelených Robert Habeck vyzval k důkladnému prošetření incidentu a dodal, že se nesmí připustit, aby se něco podobného opakovalo. Předsedkyně parlamentní frakce protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) Alice Weidelová označila protestující, kteří se pokusili zaútočit na budovu parlamentu, za "několik vandalů", jejichž chování je nepřijatelné. Někteří členové AfD se protestů proti opatřením zúčastnili, upozornila agentura AP.

Sobotní pochod proti opatřením proti šíření koronaviru, na kterém se sešlo asi 38.000 lidí, policie rozpustila ještě před tím, než se dal vůbec do pohybu. Jeho účastníci totiž nedodržovali dostatečné rozestupy, ani si nenasadili roušky. Přesto se na mnoha místech německého hlavního města demonstrovalo až do večera. Asi 300 stovky protestujících policie zadržela.

Související

Více souvisejících

Německo demonstrace v Německu Frank-Walter Steinmeier

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy