Útok na srdce demokracie. Němečtí politici odsoudili proniknutí neonacistů k parlamentu

Za nesnesitelný útok na srdce německé demokracie dnes spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier označil proniknutí odpůrců protikoronavirových opatření na schody Říšského sněmu, kde sídlí jedna komora německého parlamentu. Podobně se vyjádřila i řada dalších předních německých politiků.

V sobotu večer několik stovek demonstrantů, mezi kterými byli stoupenci krajní pravice, prorazilo zábrany a dostalo se až na schody před vchodem do historické budovy parlamentu. V rukou měli černo-bílo-červené vlajky používané v letech 1867 až 1919, ale i v období Hitlerovy diktatury v letech 1933 až 1945.

"Říšské vlajky a krajně pravicové urážky před Spolkovým sněmem jsou nesnesitelným útokem na srdce naší demokracie. To nestrpíme," cituje Steinmeiera agentura DPA. Steinmeier dodal, že lidé, kteří s protikoronavirovými opatřeními nesouhlasí, mohou svůj odpor dávat najevo. "Moje pochopení pro to končí tehdy, když demonstranti slouží ve prospěch politických štváčů a nepřátel demokracie," prohlásil prezident. Poděkoval také policistům, kteří podle něho v těžké situaci jednali mimořádně duchapřítomně.

Německá média si všímají, že sídlo Spolkového sněmu v inkriminovanou dobu střežili jen tři policisté. "Nemůžeme být pořád všude, a právě tuto mezeru (demonstranti) využili k tomu, aby překonali ohrazení a vešli na schody Reichstagu," řekl policejní mluvčí Thilo Cablitz.

Křesťanskodemokratický předseda Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble řekl, že "se to týká nás všech, když evidentně krajně pravicová menšina chce podniknout útok na sídlo parlamentu". Zdůraznil, že právo účastnit se demonstrací je základní občanskou svobodou, která ovšem neplatí neomezeně.

Ministryně spravedlnosti za sociální demokracii (SPD) Christina Lambrechtová řekla, že "nepřijatelný obraz neonacistů přes Říšským sněmem se nesmí nikdy opakovat" a vyzvala k důsledné obraně proti "nepřátelům naší demokracie".

Ministr financí Olaf Scholz, který je také z SPD a je považován za kandidáta na příštího kancléře, prohlásil, že Německo musí udělat vše, aby zabránilo takovým scénám. Je podle něj nepřijatelné, aby se před nejdůležitějším symbolem demokracie, kterou je budova parlamentu, objevovali lidé se symboly špatné, temné minulosti, s vlajkami, které nemají nic společného s moderní demokracií.

Předsedkyně vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová uvedla, že ji incident rozčílil. "To, že by říšská vlajka měla znovu vlát na budově Německého spolkového sněmu je nepřijatelné," prohlásila.

Spolupředseda Zelených Robert Habeck vyzval k důkladnému prošetření incidentu a dodal, že se nesmí připustit, aby se něco podobného opakovalo. Předsedkyně parlamentní frakce protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) Alice Weidelová označila protestující, kteří se pokusili zaútočit na budovu parlamentu, za "několik vandalů", jejichž chování je nepřijatelné. Někteří členové AfD se protestů proti opatřením zúčastnili, upozornila agentura AP.

Sobotní pochod proti opatřením proti šíření koronaviru, na kterém se sešlo asi 38.000 lidí, policie rozpustila ještě před tím, než se dal vůbec do pohybu. Jeho účastníci totiž nedodržovali dostatečné rozestupy, ani si nenasadili roušky. Přesto se na mnoha místech německého hlavního města demonstrovalo až do večera. Asi 300 stovky protestujících policie zadržela.

Související

Více souvisejících

Německo demonstrace v Německu Frank-Walter Steinmeier

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy