Za nesnesitelný útok na srdce německé demokracie dnes spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier označil proniknutí odpůrců protikoronavirových opatření na schody Říšského sněmu, kde sídlí jedna komora německého parlamentu. Podobně se vyjádřila i řada dalších předních německých politiků.
V sobotu večer několik stovek demonstrantů, mezi kterými byli stoupenci krajní pravice, prorazilo zábrany a dostalo se až na schody před vchodem do historické budovy parlamentu. V rukou měli černo-bílo-červené vlajky používané v letech 1867 až 1919, ale i v období Hitlerovy diktatury v letech 1933 až 1945.
"Říšské vlajky a krajně pravicové urážky před Spolkovým sněmem jsou nesnesitelným útokem na srdce naší demokracie. To nestrpíme," cituje Steinmeiera agentura DPA. Steinmeier dodal, že lidé, kteří s protikoronavirovými opatřeními nesouhlasí, mohou svůj odpor dávat najevo. "Moje pochopení pro to končí tehdy, když demonstranti slouží ve prospěch politických štváčů a nepřátel demokracie," prohlásil prezident. Poděkoval také policistům, kteří podle něho v těžké situaci jednali mimořádně duchapřítomně.
Německá média si všímají, že sídlo Spolkového sněmu v inkriminovanou dobu střežili jen tři policisté. "Nemůžeme být pořád všude, a právě tuto mezeru (demonstranti) využili k tomu, aby překonali ohrazení a vešli na schody Reichstagu," řekl policejní mluvčí Thilo Cablitz.
Křesťanskodemokratický předseda Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble řekl, že "se to týká nás všech, když evidentně krajně pravicová menšina chce podniknout útok na sídlo parlamentu". Zdůraznil, že právo účastnit se demonstrací je základní občanskou svobodou, která ovšem neplatí neomezeně.
Ministryně spravedlnosti za sociální demokracii (SPD) Christina Lambrechtová řekla, že "nepřijatelný obraz neonacistů přes Říšským sněmem se nesmí nikdy opakovat" a vyzvala k důsledné obraně proti "nepřátelům naší demokracie".
Ministr financí Olaf Scholz, který je také z SPD a je považován za kandidáta na příštího kancléře, prohlásil, že Německo musí udělat vše, aby zabránilo takovým scénám. Je podle něj nepřijatelné, aby se před nejdůležitějším symbolem demokracie, kterou je budova parlamentu, objevovali lidé se symboly špatné, temné minulosti, s vlajkami, které nemají nic společného s moderní demokracií.
Předsedkyně vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová uvedla, že ji incident rozčílil. "To, že by říšská vlajka měla znovu vlát na budově Německého spolkového sněmu je nepřijatelné," prohlásila.
Spolupředseda Zelených Robert Habeck vyzval k důkladnému prošetření incidentu a dodal, že se nesmí připustit, aby se něco podobného opakovalo. Předsedkyně parlamentní frakce protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) Alice Weidelová označila protestující, kteří se pokusili zaútočit na budovu parlamentu, za "několik vandalů", jejichž chování je nepřijatelné. Někteří členové AfD se protestů proti opatřením zúčastnili, upozornila agentura AP.
Sobotní pochod proti opatřením proti šíření koronaviru, na kterém se sešlo asi 38.000 lidí, policie rozpustila ještě před tím, než se dal vůbec do pohybu. Jeho účastníci totiž nedodržovali dostatečné rozestupy, ani si nenasadili roušky. Přesto se na mnoha místech německého hlavního města demonstrovalo až do večera. Asi 300 stovky protestujících policie zadržela.
Související
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
Německo , demonstrace v Německu , Frank-Walter Steinmeier
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 42 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 2 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 3 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 4 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 5 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 5 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.
Zdroj: Libor Novák