Velvyslanci zemí EU posuzovali dohodu o vztazích s Británií, má stovky stran a příloh

V Bruselu se dnes sešli velvyslanci zemí Evropské unie, aby začali posuzovat dohodu o budoucích vztazích s Británií, kterou obě strany uzavřely ve čtvrtek. Evropské státy už po čtvrtečním oznámení dohodu přivítaly a očekává se, že ji jednomyslně podpoří, uvedla agentura AP.

Británie po referendu z roku 2016 opustila Evropskou unii letos 31. ledna. Rychlé schválení dohody je klíčové, protože přechodné období, během něhož měly být dohodnuty detaily budoucích vztahů, skončí 31. prosince.

Dohodu musejí potvrdit členské země EU, což podle mluvčího německého předsednictví v Radě EU Sebastiana Fischera potrvá několik dní. Prostudovat je totiž podle něj třeba 1246 stran textu, který má ještě 800 stran příloh.

Dokument bude muset schválit rovněž Evropský parlament (EP), který o něm bude ale hlasovat až začátkem příštího roku. Britští poslanci se k hlasování o dohodě sejdou 30. prosince. Ve všech případech se očekává schválení textu.

Vzhledem k tom, že europoslanci o dokumentu budou hlasovat až po konci přechodného období, bude muset dohoda v prvních dnech nového roku platit jen provizorně.

Mluvčí německého předsednictví Fischer dnes na twitteru uvedl, že zástupci členských zemí už Evropský parlament v dopise informovali, že "chtějí v nadcházejících dnech rozhodnout o provizorním uplatnění dohody mezi EU a Británií". Zástupci evropské sedmadvacítky podle něj schválili dopis jednomyslně.

Příští schůzka velvyslanců členských zemí je naplánována na pondělí. Zda budou už na tomto setkání hlasovat o provizorním uplatnění dohody od Nového roku, zatím není jasné.

Vyjednaná dohoda bude určovat, podle jakých pravidel se vztahy mezi Británií a evropskou sedmadvacítkou budou řídit od 1. ledna 2021. Hlavním cílem náročných jednání bylo zajistit nerušenou obchodní výměnu, která nebude zatížena cly. Dohoda ale obsahuje i pasáže o rybolovu, energetice, dopravě či justiční a policejní spolupráci.

I would like to wish everyone a very Merry Christmas. pic.twitter.com/DofRkb4Ivc

— Boris Johnson (@BorisJohnson) December 24, 2020

Dohodu ve čtvrtek přivítali politici v Británii i v EU. "Věřím, že bude základem šťastného, úspěšného a stabilního partnerství s našimi přáteli v EU v nadcházejících letech," uvedl ve vánočním poselství britský premiér Boris Johnson. Předseda české vlády Andrej Babiš uzavření dohody označil za výbornou zprávou pro všechny obchodníky a lidi.

Hlavní body dohody o uspořádání budoucích vztahů

Nulová cla a kvóty na zboží.

Konec volného pohybu, což znamená, že britští občané už nebudou moci pracovat, žít, studovat nebo začít podnikat v zemích EU bez udělení víza.

Mezi členskými státy EU a Británií budou zavedeny hraniční kontroly.

Mezi Irskou republikou a Severním Irskem nevznikne pevná hranice.

Rybáři členských zemí EU budou moci dalších pět a půl roku dál lovit v britských vodách, do poloviny roku 2026 se ale musejí vzdát čtvrtiny dosavadních pozic, které zaberou britští rybáři. Poté se bude o nových podmínkách přístupu unijních rybářů do britských vod vyjednávat každoročně.

Británie i EU se společně zavázaly zachovat vysokou úroveň ochrany v oblastech, jako je životní prostředí, boj proti klimatickým změnám a ceny emisních povolenek. Británie bude používat vlastní systém obchodování s povolenkami.

Británie i EU se zavázaly chránit sociální a pracovní práva obyvatel.

Zachovány budou standardy transparentnosti v daňové politice.

Zachována budou práva cestujících a zaměstnanců v dopravním sektoru.

Británie se do roku 2027 bude nadále podílet na mnoha evropských programech, jako je například program na podporu vědy a výzkumu s názvem Horizon Europe, na které Spojené království finančně přispívá.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Brexit Velká Británie evropský parlament diplomacie

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 5 hodinami

před 11 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy