V centru Berlína má vzniknout říční plovárna, projekt budí nemalé kontroverze

Zaplavat si v jednom z berlínských kanálů řeky Sprévy u Muzejního ostrova v samém centru Berlína se může zdát jako nápad odvážlivců, kteří si nad kvalitou vody hlavu nelámou. S takovým osvěžením ale počítá projekt berlínské říční plovárny, jehož tvůrci věří, že kvalita vody bude díky biologické filtraci a úpravě kanalizace zdravotně nezávadná. Kritici zase uvádějí, že nápad je příliš bláhový, značně se prodraží a kýžené čistoty vody se dosáhnout stejně nepodaří.

"Projekt říční plovárny je jako žádný jiný. Je to jedinečná vize," uvádí někdejší berlínská senátorka pro městský rozvoj Katrin Lompscherová. Pokud své představy občanský spolek dovede do konce, čeká plavce koupání v jedinečných historických kulisách města mezi Pergamonským muzeem, replikou Městského zámku, kde sídlí Humboldtovo muzeum, či ministerstvem zahraničí.

"Ano, ještě se musí udělat mnohé, aby se tato mimořádná idea stala skutečností," uvádí spolek. Hlavním krokem je říční kanál navrátit přírodě, která se podle představ tvůrců postará o čištění sprévské vody. Ta se bude čistit průtokem přes 400metrový úsek se štěrkovým filtrem osázeným vodními rostlinami včetně rákosu. Průtok vody bude zajišťovat úprava současného jezu, přes který bude voda přepadat do asi 1,5 metru níže položeného koupacího prostoru. Ten bude mít délku 835 metrů.

Ein #Flussbad im #Spreekanal an der #museumsinsel. Diese Vision von @flussbadberlin könnte Wirklichkeit werden. Die erste Freitreppe am #Humboltforum wird schon gebaut. Wie das Aussehen könnte, zeigt die #Sonntagsgrafik heute in @morgenpost und hier: https://t.co/bW1yhSb0QJ pic.twitter.com/JfYlPbDA9B

— BM Infografik (@BMgrafik) June 7, 2020

Vize pochází z 90. let, kdy návrh plovárny představili umělci jako nový městský prostor. Nápad postupně získával podporu veřejnosti a také radnice, která loni v prosinci schválila stavbu prvního velkého schodiště, které otevře přístup k říčnímu kanálu. "A to na prominentním místě uprostřed Berlína, což výrazně vylepší kvalitu veřejného prostoru," uvedla tehdy radnice. Schodiště, jehož součástí jsou i bezbariérové rampy, vzniká u dokončené republiky Městského zámku, hotovo by mělo být do roku 2023.

Hlavní překážkou v projektu plovárny je udržení stabilní kvality vody v říčním kanále. Jedním z největších problémů Sprévy v Berlíně jsou prudké lijáky a vytrvalé deště, která zahltí kanalizaci, takže kontaminovaná voda uniká bez čištění bezpečnostními přelivy do řeky.

Autoři projektu chtějí tento problém v místě budoucí plovárny vyřešit úpravou kanalizace a také vybudováním zádržného prostoru o objemu 4500 kubíků, který by kontaminovanou vodu zachytil. Spolek také spoléhá na filtrační část říčního kanálu, který po ozelenění přispěje k lepšímu mikroklimatu během léta a stane se útočištěm vodních živočichů.

Spolek již návrhy biologického filtru testuje a podle hodnotící zprávy vydané letos v létě se tak podařilo snížit mikrobiální znečištění o 90 procent proti běžnému stavu. Po zapojení ultrafialové dezinfekční sekce zůstala kvalita dobrá i při nárazových deštích.

Jedním z velkých kritiků říční plovárny je inženýr a vodohospodář Ralf Steeg, který jinak patří k předním zastáncům regenerace Sprévy. Steeg tvrdí, že v říčním kanále se čistotu vody nepodaří udržet, proto investované peníze budou v podstatě vyhozené z okna. Finance by raději využil k vyčištění řeky na jiných místech. Testovací filtry pak označuje za příliš malé, než aby se jejich funkčnost prokázala. "Je to, jako kdyby se testoval (letoun) Jumbo Jet na modelu o délce 14,5 centimetru," říká.

Kritici také vyčítají nákladnost celého projektu, který by mohl podle některých odhadů přesáhnout i 200 milionů eur (5,3 miliardy korun). Spolek pro říční plovárnu to ale odmítá. "Tato tvrzení nemají věcná opodstatnění," uvádí. Do nákladů podle spolku nelze započítávat sanaci břehů ani výstavbu schodiště u zámku, protože nejsou součástí projektu.

Zda koupaliště skutečně v centru Berlína vznikne, je tak stále nejasné. Spolek by přitom rád říční kanál plavcům otevřel v roce 2025, kdy uplyne sto let od uzavření někdejší plovárny, která v těchto místech bývala.

I když se nad projektem stále vznáší otazník, je možné se zde každý rok vykoupat během plavecké akce se závody, kterou spolek od roku 2015 pořádá. Plavecký den se ale může konat jedině tehdy, pokud je dodržena kvalita vody. Jestliže v předchozích dnech prší, je to vyloučené kvůli tomu, že voda z kanalizace do řeky vyplaví nebezpečné látky. Z těchto důvodů museli v roce 2017 a 2019 organizátoři událost zrušit. Šestý ročník, který byl plánován na červen letošního roku, pak nezhatil déšť, ale pandemie nemoci covid-19. "Nevzdáme se a vrátíme se! Již začínáme s přípravou poháru na rok 2021," uvádí spolek.

Související

Berlínská zeď Komentář

Pád Berlínské zdi před 35 lety je symbol. Studenou válku ale neukončil

Uplynulo 35 let od chvíle, kdy obyvatelstvu Německé demokratické republiky tamní komunistická moc přestala bránit v opuštění státu přes silně střeženou hranici do západních sektorů rozděleného Berlína. Pomyslný pád Berlínské zdi 9. listopadu se následně zapsal do dějin jako symbolický moment, který ukončil více než čtyři desetiletí trvající rozdělení Evropy. Mnozí jej vnímají také jako konec studené války. Ačkoliv podobné symboly hrají v konstrukci výkladů historie důležitou úlohu, představují také past, která může znesnadnit hledání skutečných příčin přelomových dějinných událostí.

Více souvisejících

Berlín Německo Koupaliště

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy