V EU patrně začne platit zákaz olova v mokřadech, europoslanci návrh nezablokovali

V zemích Evropské unie patrně začne platit zákaz používání olova v okruhu až sto metrů od mokřadů a vodních ploch. Evropský parlament neschválil námitky vůči nařízení Evropské komise, které zakazuje držení olověných nábojů či rybářských olůvek v okolí jakýchkoli přírodních vodních ploch.

Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků hlasování poslanců, kteří námitky odmítli nevelkou většinou hlasů. Zastánci úpravy argumentovali škodlivostí olova pro přírodu, její odpůrci zase tím, že kvůli nejasné definici vodních ploch se může zákaz vztahovat i na okolí louží po dešti a platit prakticky kdekoli.

HISTORY HAS BEEN MADE! ? ? ?Lead shot will finally be banned in ALL EU wetlands! This historic ban paves the way for a healthier, toxic-free future for our environment, wildlife and people – at a time when the stakes for our planet couldn’t be higher ? ? ?#BanLead pic.twitter.com/VN2hdZ8tAh

— WWT (@WWTworldwide) November 26, 2020

O celoevropském zpřísnění zákazů, které již v nějaké podobě platí v řadě zemí včetně Česka, vedou lobbistické skupiny spor již několik let. Zatímco ekologické organizace jej prosazují v co nejráznější podobě, myslivci či rybáři jej zcela odmítají. Komise po několika pokusech zablokovaných členskými státy přišla s návrhem, aby se místo původně zvažovaných až 400 metrů zakázalo používání olova ve stometrovém okolí vodních ploch.

Europoslanci vznesli vůči návrhu, který v září úspěšně prošel výborem schvalujícím úpravy nařízení o registraci, vyhodnocování, autorizaci a zákazech chemických látek (REACH), dvě námitky. Žádná však nezískala většinovou podporu pléna.

"Je nejvyšší čas zakázat archaické a škodlivé využívání neurotoxických olověných nábojů," prohlásila před hlasováním levicová nizozemská europoslankyně Anja Hazekampová. V mokřadech unijních zemí podle zastánců zpřísnění každoročně skončí desítky tisíc tun olova, které ohrožuje zvířata i rostliny a hynou kvůli němu hlavně vodní ptáci.

Odpůrci návrhu však chtěli mimo jiné přimět komisi, aby úpravu omezila na trvalé vodní plochy a zákaz se tak nemohl vztahovat například na louže.

"Komise naprosto neúměrně rozšířila definici mokřadu a za trestné označila i jen držení olověného střeliva a rybářských olůvek tři hektary od jakékoliv, byť dočasné vodní plochy. Postižitelná tak bude i třeba pouhá cesta na podzemní střelnici za deštivého dne, což k lepší ochraně přírody vůbec nepomůže," kritizoval návrh lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který stejně jako většina dalších českých zákonodárců v EP námitky podpořil.

Podle jeho kolegyně Dity Charanzové z liberální frakce se poslanci neřídili rozhodnutím Soudního dvora Evropské unie, podle něhož by měli přijímat jen jasně vyložitelné a uplatňovatelné normy. To však nová úprava nesplňuje, protože může být například nejisté, kde všude po dešti vzniknou louže. "I při nejlepší vůli dodržet veškerá pravidla to nebude technicky možné," konstatovala Charanzová.

Protože většina členských států s návrhem již souhlasila ve zmíněném výboru, může nyní komise nařízení REACH doplnit. Členské státy budou mít na úpravu pravidel dva roky.

Komise se příští rok chystá představit i návrh na úplný zákaz využívání olova ve zbraních či při rybolovu. Vzhledem ke kritice ze strany některých států včetně Česka se očekává, že prosazení tohoto zákazu doporučeného Evropskou agenturou pro chemické látky budou provázet dlouhé debaty.

Související

Sídlo Evropského parlamentu

Europoslanci chtějí vyzvat instituce EU k ráznějšímu postupu vůči Maďarsku

Evropský parlament bude dnes hlasovat o rezoluci, která odsuzuje přijetí maďarského zákona zakazujícího osvětu o sexuálních menšinách na školách navštěvovaných dětmi do 18 let. Europoslanci se chystají vyzvat Evropskou komisi a členské státy k ráznému postupu vůči Maďarsku. Jeden z návrhů požaduje, aby státy Evropské unie zahájily další fázi řízení, na jehož konci může Budapešť přijít o hlasovací práva v Radě EU, tedy orgánu tvořeného zástupci unijních vlád.

Více souvisejících

europoslanci Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Dita Charanzová (ANO) EU munice evropský parlament olovo Příroda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

Putinův bizarní projev: Rusko je globální supervelmoc, bez nás není světový řád stabilní

Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že Rusko se již vrátilo do pozice globální "supervelmoci", a to téměř dva roky poté, co nařídil rozsáhlou invazi na sousední Ukrajinu. "Stali jsme se silnějšími," řekl Putin ve virtuálním projevu na úterním zasedání nevládní Mezinárodní ruské lidové rady vedené patriarchou ruské pravoslavné církve Kirillem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy