V EU patrně začne platit zákaz olova v mokřadech, europoslanci návrh nezablokovali

V zemích Evropské unie patrně začne platit zákaz používání olova v okruhu až sto metrů od mokřadů a vodních ploch. Evropský parlament neschválil námitky vůči nařízení Evropské komise, které zakazuje držení olověných nábojů či rybářských olůvek v okolí jakýchkoli přírodních vodních ploch.

Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků hlasování poslanců, kteří námitky odmítli nevelkou většinou hlasů. Zastánci úpravy argumentovali škodlivostí olova pro přírodu, její odpůrci zase tím, že kvůli nejasné definici vodních ploch se může zákaz vztahovat i na okolí louží po dešti a platit prakticky kdekoli.

HISTORY HAS BEEN MADE! ? ? ?Lead shot will finally be banned in ALL EU wetlands! This historic ban paves the way for a healthier, toxic-free future for our environment, wildlife and people – at a time when the stakes for our planet couldn’t be higher ? ? ?#BanLead pic.twitter.com/VN2hdZ8tAh

— WWT (@WWTworldwide) November 26, 2020

O celoevropském zpřísnění zákazů, které již v nějaké podobě platí v řadě zemí včetně Česka, vedou lobbistické skupiny spor již několik let. Zatímco ekologické organizace jej prosazují v co nejráznější podobě, myslivci či rybáři jej zcela odmítají. Komise po několika pokusech zablokovaných členskými státy přišla s návrhem, aby se místo původně zvažovaných až 400 metrů zakázalo používání olova ve stometrovém okolí vodních ploch.

Europoslanci vznesli vůči návrhu, který v září úspěšně prošel výborem schvalujícím úpravy nařízení o registraci, vyhodnocování, autorizaci a zákazech chemických látek (REACH), dvě námitky. Žádná však nezískala většinovou podporu pléna.

"Je nejvyšší čas zakázat archaické a škodlivé využívání neurotoxických olověných nábojů," prohlásila před hlasováním levicová nizozemská europoslankyně Anja Hazekampová. V mokřadech unijních zemí podle zastánců zpřísnění každoročně skončí desítky tisíc tun olova, které ohrožuje zvířata i rostliny a hynou kvůli němu hlavně vodní ptáci.

Odpůrci návrhu však chtěli mimo jiné přimět komisi, aby úpravu omezila na trvalé vodní plochy a zákaz se tak nemohl vztahovat například na louže.

"Komise naprosto neúměrně rozšířila definici mokřadu a za trestné označila i jen držení olověného střeliva a rybářských olůvek tři hektary od jakékoliv, byť dočasné vodní plochy. Postižitelná tak bude i třeba pouhá cesta na podzemní střelnici za deštivého dne, což k lepší ochraně přírody vůbec nepomůže," kritizoval návrh lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který stejně jako většina dalších českých zákonodárců v EP námitky podpořil.

Podle jeho kolegyně Dity Charanzové z liberální frakce se poslanci neřídili rozhodnutím Soudního dvora Evropské unie, podle něhož by měli přijímat jen jasně vyložitelné a uplatňovatelné normy. To však nová úprava nesplňuje, protože může být například nejisté, kde všude po dešti vzniknou louže. "I při nejlepší vůli dodržet veškerá pravidla to nebude technicky možné," konstatovala Charanzová.

Protože většina členských států s návrhem již souhlasila ve zmíněném výboru, může nyní komise nařízení REACH doplnit. Členské státy budou mít na úpravu pravidel dva roky.

Komise se příští rok chystá představit i návrh na úplný zákaz využívání olova ve zbraních či při rybolovu. Vzhledem ke kritice ze strany některých států včetně Česka se očekává, že prosazení tohoto zákazu doporučeného Evropskou agenturou pro chemické látky budou provázet dlouhé debaty.

Související

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/

Charanzová a Zdechovský jsou nejvlivnější čeští europoslanci v Bruselu

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) je 22. nejvlivnějším členem Evropského parlamentu (EP). Vychází to z analýzy webu eumatrix.eu, která dlouhodobě hodnotí vliv evropských poslanců v Bruselu. Před ním se z českým zástupců umístila na šesté příčce místopředsedkyně EP Dita Charanzová (Renew). Evropská lidová strana (EPP) se zároveň stala nejvlivnější politickou skupinou v EP.

Více souvisejících

europoslanci Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Dita Charanzová (ANO) EU (Evropská unie) munice evropský parlament olovo Příroda

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

včera

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

V lomu ČSA přeruší těžbu. Bude se propouštět, oznámila Severní energetická

Severní energetická ve čtvrtek oznámila, že přerušuje těžbu hnědého uhlí v lomu ČSA na Mostecku v Ústeckém kraji. Rozhodnutí o ukončení provozu má přijít v následujících měsících. Firma se chystá propustit asi 500 zaměstnanců. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy