V zemích Evropské unie patrně začne platit zákaz používání olova v okruhu až sto metrů od mokřadů a vodních ploch. Evropský parlament neschválil námitky vůči nařízení Evropské komise, které zakazuje držení olověných nábojů či rybářských olůvek v okolí jakýchkoli přírodních vodních ploch.
Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků hlasování poslanců, kteří námitky odmítli nevelkou většinou hlasů. Zastánci úpravy argumentovali škodlivostí olova pro přírodu, její odpůrci zase tím, že kvůli nejasné definici vodních ploch se může zákaz vztahovat i na okolí louží po dešti a platit prakticky kdekoli.
HISTORY HAS BEEN MADE! ? ? ?Lead shot will finally be banned in ALL EU wetlands! This historic ban paves the way for a healthier, toxic-free future for our environment, wildlife and people – at a time when the stakes for our planet couldn’t be higher ? ? ?#BanLead pic.twitter.com/VN2hdZ8tAh
— WWT (@WWTworldwide) November 26, 2020
O celoevropském zpřísnění zákazů, které již v nějaké podobě platí v řadě zemí včetně Česka, vedou lobbistické skupiny spor již několik let. Zatímco ekologické organizace jej prosazují v co nejráznější podobě, myslivci či rybáři jej zcela odmítají. Komise po několika pokusech zablokovaných členskými státy přišla s návrhem, aby se místo původně zvažovaných až 400 metrů zakázalo používání olova ve stometrovém okolí vodních ploch.
Europoslanci vznesli vůči návrhu, který v září úspěšně prošel výborem schvalujícím úpravy nařízení o registraci, vyhodnocování, autorizaci a zákazech chemických látek (REACH), dvě námitky. Žádná však nezískala většinovou podporu pléna.
"Je nejvyšší čas zakázat archaické a škodlivé využívání neurotoxických olověných nábojů," prohlásila před hlasováním levicová nizozemská europoslankyně Anja Hazekampová. V mokřadech unijních zemí podle zastánců zpřísnění každoročně skončí desítky tisíc tun olova, které ohrožuje zvířata i rostliny a hynou kvůli němu hlavně vodní ptáci.
Odpůrci návrhu však chtěli mimo jiné přimět komisi, aby úpravu omezila na trvalé vodní plochy a zákaz se tak nemohl vztahovat například na louže.
"Komise naprosto neúměrně rozšířila definici mokřadu a za trestné označila i jen držení olověného střeliva a rybářských olůvek tři hektary od jakékoliv, byť dočasné vodní plochy. Postižitelná tak bude i třeba pouhá cesta na podzemní střelnici za deštivého dne, což k lepší ochraně přírody vůbec nepomůže," kritizoval návrh lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který stejně jako většina dalších českých zákonodárců v EP námitky podpořil.
Podle jeho kolegyně Dity Charanzové z liberální frakce se poslanci neřídili rozhodnutím Soudního dvora Evropské unie, podle něhož by měli přijímat jen jasně vyložitelné a uplatňovatelné normy. To však nová úprava nesplňuje, protože může být například nejisté, kde všude po dešti vzniknou louže. "I při nejlepší vůli dodržet veškerá pravidla to nebude technicky možné," konstatovala Charanzová.
Protože většina členských států s návrhem již souhlasila ve zmíněném výboru, může nyní komise nařízení REACH doplnit. Členské státy budou mít na úpravu pravidel dva roky.
Komise se příští rok chystá představit i návrh na úplný zákaz využívání olova ve zbraních či při rybolovu. Vzhledem ke kritice ze strany některých států včetně Česka se očekává, že prosazení tohoto zákazu doporučeného Evropskou agenturou pro chemické látky budou provázet dlouhé debaty.
Související

Babiš zakotvil v proruské klice europarlamentu, je bezpečnostním rizikem, říká Zdechovský pro EZ

Eurovolby skončily. Co čeká zvolené europoslance a EU nyní?
europoslanci , Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) , Dita Charanzová (ANO) , EU (Evropská unie) , munice , evropský parlament , olovo , Příroda
Aktuálně se děje
před 28 minutami

Setkání v Turecku je inscenace, Putin válku ukončit nechce, zní z Ruska. Kreml podle Zelenského poslal kulisáky
před 1 hodinou

Trump navrhuje, aby USA převzaly Pásmo Gazy
před 1 hodinou

Jaký tvar sprchové hlavice byste si měli vybrat? Zde je naše doporučení
před 3 hodinami

Maďarsko a Slovensko mohou přestat využívat ruskou energii. Místo toho zvyšují závislost a vydělávají miliony
před 4 hodinami

Lipavský: Putin nepřijel na jednání se Zelenským, protože je zbabělec
před 5 hodinami

Co může přinést jednání mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku?
před 5 hodinami

Do Turecka nepřijede Putin ani Trump. "Soudruhu, vyjednávej, sakra," vzkázala Kremlu Brazílie
před 6 hodinami

Květnové počasí může být ještě chladnější, ukážou to následující dny
včera

Řeckem otřáslo zemětřesení. Pocítili ho lidé i v dalších zemích
včera

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury
včera

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic
včera

Počasí v Evropě ovlivní Ines. Meteorologové varují před nebezpečnými jevy
včera

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?
včera

Pokus o vraždu v rodině na Plzeňsku. V případu již padlo obvinění
včera

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy
včera

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?
včera

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus
včera

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate
včera

Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci
včera
EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku
Evropská unie schválila v pořadí již sedmnáctý balík sankcí proti Ruské federaci, oznámil dnes francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Podle jeho vyjádření pro stanici BFM TV se nyní unie chystá spolupracovat se Spojenými státy na přípravě dalších, ještě přísnějších sankčních opatření.
Zdroj: Libor Novák