V Německu protestují tisíce odpůrců opatření proti koronaviru, v centru Varšavy se jich sešlo asi tisíc

Tisíce odpůrců opatření proti koronaviru se dnes podle agentury DPA sešly v Mnichově a Hannoveru. V bavorské metropoli protestní pochod v centru předčasně skončil, protože na něj přišlo více než úřady povolených 500 lidí a téměř nikdo z nich neměl roušku. Policie přerušila i pozdější hlavní shromáždění, kterého se podle strážců pořádku účastnilo až 10.000 lidí místo nahlášených 5000.

I na této demonstraci, která se koná na Terezině louce (Theresienwiese), dějišti světoznámých pivních slavností, mezi sebou lidé nedodržovali předepsané rozestupy a nenasadili si roušky. Podle internetového portálu focus.de policisté demonstrující vyzývá, aby se rozptýlili po celém prostranství.

Do Hannoveru se sjelo přes den asi 350 lidí na pochod městem, během kterého padala hesla jako "falešná pandemie". Na večerní demonstraci se očekává až 2000 účastníků, naplánovány jsou ale i protesty proti této akci, ohlásil je Německý odborový svaz (DGB) a organizace Levicová mládež.

Velké shromáždění odpůrců nařízení zavedených v souvislosti s koronavirem i vyznavačů různých spikleneckých teorií o covidu-19 zažil předminulou sobotu Berlín. Na této demonstraci se protestující, mezi kterými byli i příznivci krajní pravice, prodrali až na schody před vchodem do historické budovy Spolkového sněmu. To vyvolalo rozhořčené reakce u velké části německých politiků.

V Lipsku dnes příznivci levice protestují proti evropské migrační politice a čínské vládě. Největší město v Sasku minulý víkend zažilo tři noci násilných demonstrací proti rostoucím cenám nemovitostí a postupu policie při zásahu proti squatterům. Podle policistů za těmito nepokoji stáli stoupenci krajní levice.

Asi tisícovka odpůrců opatření proti šíření koronaviru i lidí, kteří si myslí, že politici a média schválně zveličují nebezpečí covidu-19, se dnes sešla i v centru Varšavy. Na svých internetových stránkách o tom informuje Gazeta Wyborcza.

Demonstranti se setkali před sídlem Sejmu, dolní komory parlamentu, odkud pak vyrazili na pochod centrem Varšavy. Jejich hlavním heslem je "Nedopustíme další lockdown". Podobně jako jinde v Evropě i polská vláda letos na jaře na několik týdnů omezila svobodu pohybu, lidé museli co nejvíce zůstávat doma a vycházet jen kvůli nejnutnějším potřebám.

Účastníci dnešního protestu nesouhlasí s nošením roušek, kterým říkají "náhubky" nebo "hadry". Promluvil k nim nacionalistický, ultrakatolický politik Gregorz Braun nebo neúspěšný kandidát v letošních prezidentských volbách Pawel Tanajno, který se v uplynulých měsících postavil do čela protestů proti zmrazení hospodářského života kvůli pandemii covidu-19.

Lidé protestují nejen proti opatřením proti šíření koronaviru, ale i proti pokrytectví politiků. "Pan premiér bez roušky, pan (bývalý) ministr zdravotnictví (Lukasz) Szumowski na dovolené ve Španělsku. Oni se nám vysmívají za to, že nám vzali svobodu," řekl Tanajno. Polské ministerstvo zahraničí lidem doporučuje, aby do Španělska, pokud to není nutné, nejezdili.

Související

Více souvisejících

Německo demonstrace v Německu

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 35 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy