V Německu začala karanténa. Pandemie neskončí ani do Vánoc, tvrdí expert

V Německu dnes kvůli koronaviru začala čtyřtýdenní karanténa, při které budou uzavřeny restaurace či divadla, naopak obchody a školy se školkami zatím nadále fungují. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn mezitím upozornil, že Německo se nachází ve vážné situaci a že vydechnout si nemusí ani po konci listopadové uzávěry.

Přední německý virolog Christian Drosten rovnou varoval, že pandemie neskončí ani do Velikonoc. "Ale nejpozději v létě se naše životy mohou výrazně změnit k lepšímu, pokud nyní dostaneme rychlé šíření nákazy pod kontrolu," řekl Drosten, který je hlavním virologem na berlínské klinice Charité. Němci nemají spoléhat na to, že pouhé uzavření restaurací a sportovišť spolu se zrušením kulturních akcí koronavirus zastaví, nutné je podle něj změnit chování.

"Nejlepší by bylo, abychom se všichni chovali tak, jako bychom byli nakažení a chtěli od infekce ochránit i ostatní," uvedl Drosten. Nyní podle něj lidé jednají tak, že chtějí ochránit jen sami sebe před ostatními, sami na ty druhé už ale příliš nemyslí.

Ministr Spahn, který se sám koronavirem nakazil a který je již několik dní bez symptomů nemoci covid-19, vyzval veřejnost, aby lidé zůstali doma, a tím chránili ostatní. Spahn, který je prozatím v karanténě, neví, kde se nakazil. A právě to, že Německo již nedokáže řádně trasovat šíření infekce, je jedním z hlavních důvodů, proč se centrální vláda společně se spolkovými zeměmi rozhodla zavést na měsíc rozsáhlou uzávěru.

@jensspahn richtet im @heutejournal nach seiner Genesung eine Bitte zur #Entschleunigung an alle Deutschen. pic.twitter.com/VcpQYu2n22

— ZDF heute (@ZDFheute) November 1, 2020

Hlavním bodem karantény je vedle uzavření gastronomických a kulturních zařízení či hotelů pro turisty omezení osobních kontaktů. Na veřejnosti se ode dneška mohou setkat nejvýše členové dvou domácností, jejich počet ale nesmí překročit deset lidí. V Bavorsku, jehož premiér Markus Söder zastává cestu co nejpřísnějších protikoronavirových opatření, toto nařízení platí i pro soukromé prostory.

Veřejnost byla rovněž vyzvána, aby se vzdala všech soukromých cest, pokud to není nezbytné. Pozastaveno je turistické ubytovávání hostů v hotelech a penzionech, přenocovat zde mohou pouze lidé, kteří jsou na nezbytných služebních cestách. Uzavřena jsou i tetovací a kosmetická studia nebo masážní salony, ale kadeřnictví dále fungují.

Německá vláda za klíčové považuje zachování provozu škol a školek. Od tohoto opatření si kabinet kancléřky Angely Merkelové slibuje udržení ekonomiky v chodu. Vzdělávací instituce již ale mají připravený krizový plán, pokud by bylo nutné výuku omezit. V takovém případě by se vyučování konalo v menších skupinkách a ve směnách. Například Berlín rodičům sdělil, že v případě krizového řízení zaopatří děti z prvních tří ročníků základních škol nejdéle do 13:30, poté si je rodiče budou muset vyzvednout.

Na karanténu se připravila spolková policie, která chce dodržování podmínek důrazněji kontrolovat a případné hříšníky pokutovat. Například na letištích policisté doposud jen rozdávali cestujícím letáky, nyní chtějí přímo informovat hygienu a zdravotnické úřady o případech možné infekce. Policisté rovněž slibují četnější kontroly ve vlacích a také namátkové kontroly na hranicích.

Související

Více souvisejících

Německo Jens Spahn (CDU) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy