Rakousko začne očkovat 27. prosince, Německo rozdělí obyvatele do šesti tříd

V Rakousku se s očkováním proti covidu-19 začne 27. prosince. Na twitteru to dnes oznámil kancléř Sebastian Kurz. Dnes ráno předseda vlády ještě tvrdil, že by se vakcína firem Pfizer a BioNTEch mohla v Rakousku začít aplikovat už na Štědrý den. Za posledních 24 hodin Rakousko zaznamenalo dosud nejvyšší denní počet úmrtí s covidem-19. Zemřelo 218 pacientů.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v úterý oznámila, že o podmínečné registraci vakcíny proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech rozhodne již v pondělí 21. prosince. Původně měla rozhodovat až o osm dní později. Po následném schválení Evropskou komisí se může začít očkovací látka distribuovat do členských zemí a může se začít očkovat.

"S očkováním proti covidu-19 začneme 27. prosince. Čím dříve v EU s očkováním začneme, tím lépe. Každý den v boji s pandemií totiž v Evropě nyní znamená tisíce mrtvých a nespočet lidí, kteří se musí obávat o svá pracovní místa," uvedl Kurz dnes odpoledne na twitteru.

Krátce předtím informovala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že se v zemích EU začne očkovat 27. prosince a dvou dnech po něm následujících. Podle dnešního vyjádření českého ministra zdravotnictví Jana Blatného by se první dodávky vakcíny do ČR mohly dostat kolem 28. prosince.

Ještě dnes ráno kancléř Kurz tvrdil, že by se v Rakousku mohlo začít očkovat už na Štědrý den. Po rozhovoru se zástupcem společnosti Pfizer uvedl, že by první dávky vakcíny do Rakouska mohly "v optimálním případě" dorazit 24. prosince. "Jako spolková vláda jsme přijali všechna potřebná opatření, abychom v týž den, kdy dodávky dorazí, mohli začít s očkováním," řekl Kurz. "Nebudeme čekat ani den," dodal.

Za posledních 24 hodin Rakousko zaznamenalo rekordní počet úmrtí s covidem-19. Zemřelo 218 lidí. Vysoký počet je ale způsobený mimo jiné přechodem hlavního města Vídně na nový systém zaznamenávání. Do statistiky se tak dostala i starší úmrtí. Celkem od počátku epidemie v Rakousku s covidem-19 zemřelo 4982 lidí. Nákaza koronavirem se prokázala u více než 332.000 lidí, z toho u 2485 za posledních 24 hodin.

Německo by mělo v první vlně obdržet asi 400.000 dávek vakcíny společností BioNTech a Pfizer proti koronaviru, do konce prvního čtvrtletí nadcházejícího roku by jich do země mělo být dopraveno až 13 milionů. Počítá s tím ministr zdravotnictví Jens Spahn. Vakcinace, která v Německu stejně jako v celé Evropské unii začne 27. prosince a která bude dobrovolná, se tak v prvních měsících neobjede bez upřednostňování nejohroženějších skupin obyvatel.

Německá očkovací komise Stiko navrhuje rozdělit populaci 83milionové země do šesti tříd, které určují pořadí v přístupu k imunizaci. Do skupiny s velmi vysokou prioritou zařadila obyvatele domovů pro seniory a pečovatelské domy. Do této skupiny patří také lidé nad 80 let a zdravotnický personál mimořádně vystavený rizikům nákazy, jako jsou urgentní příjem či oddělení pečující o infikované koronavirem, ale také zdravotníci z oborů onkologie či transplantační medicíny. Celá tato skupina, která dostane očkování jako první, má 8,6 milionu lidí.

2/2#Impfen ist Fortschritt - und der Weg aus dieser #Pandemie. In #Europa und auch in #Deutschland starten wir mit der Corona-Impfung am 27. Dezember. Stand heute haben wir bis dahin eine von der EMA empfohlene und von der @EU_Commission bestätigte ordentliche Zulassung.

— Jens Spahn (@jensspahn) December 17, 2020

Skupinu s vysokou prioritou, s 6,7 milionem lidí, tvoří senioři ve věku 75 až 80 let, další rizikový zdravotní personál a také klienti ústavů pro psychicky nemocné či pro lidi trpící demencí. Do třetí skupiny, která má prioritu střední a ve které je 5,5 milionu lidí, patří lidé ve věku 70 až 75 let, lidé s vážnějšími chronickými chorobami a jejich nejbližší. Stiko sem zahrnula i obyvatele ubytoven pro žadatele o azyl a bezdomovce či blízké osoby těhotných žen.

Ve skupině se zvýšenou prioritou jsou lidé ve věku 65 až 70 let, lidé s mírnějšími chronickými chorobami nebo učitelé a vychovatelé. Dohromady jde o 6,9 milionu lidí. Devítimilionová skupina s mírně zvýšenou prioritou zahrnuje osoby ve věku 60 až 65 let, personál na důležitých pozicích spolkové vlády a zemských samospráv, hasiče, armádu, policii, pracovníky technických služeb nebo zaměstnance obchodů. Do poslední skupiny, označované nízkou prioritou, patří zbytek populace.

Očkovat se v Německu bude masově ve zhruba 440 centrech. Spahn počítá s tím, že do konce ledna by mohlo být naočkováno asi 1,5 milionu obyvatel a do konce léta okolo 60 procent populace, což odpovídá 50 milionům lidí.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Sebastian Kurz očkování Rakousko Pfizer Německo

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 41 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy