Velký návrat Kisky? Popularita jeho strany roste

Popularita nové strany bývalého slovenského prezidenta Andreje Kisky po jejím ustavujícím sněmu výrazně stoupla. Strana nazvaná Za lidi dosáhla dvouciferné podpory a zařadila se na čtvrté místo v žebříčku popularity stran, kterému dál vévodí nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.

Vplývá to z výsledků říjnového průzkumu agentury AKO. Parlamentní volby se na Slovensku mají uskutečnit na konci února příštího roku.

Popularita strany Andreje Kisky stoupla na 12 procent ze srpnových 8,8 procenta. Slovenského exprezidenta zvolil předsedou strany Za lidi její ustavující sněm na konci září. Strana se vymezuje proti stávající tříčlenné vládní koalici, která by podle průzkumu většinu ve sněmovně už nezískala.

Nejoblíbenější stranou se ziskem 20,1 procenta zůstal Směr-SD. Za ní na druhém místě skončila koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko (PS)/Spolu, jejíž podpora klesla na 12,7 procenta ze srpnových 15,5 procenta.

Představitelé PS/Spolu v uplynulých týdnech opakovaně vybídli stranu Za lidi k vytvoření předvolební koalice s cílem porazit Směr-SD. Kiska sice označil zmíněnou koalici za partnera ke spolupráci, spojení před volbami ale nepotvrdil.

Třetí místo v žebříčku popularity si udržela krajně pravicová strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko s podporou 12,3 procenta.

Pětiprocentní hranici, která zaručuje křesla ve sněmovně, v sondáží překročilo devět stran a koalic. Podle průzkumu by se do parlamentu nedostaly ani dvě strany, které zastupují početnou maďarskou menšinu na Slovensku. Obě tyto strany, tedy vládní Most-Híd a neparlamentní Strana maďarské komunity, podle dostupných informací navzdory dřívější nedohodě nakonec ale připravují společnou volební kandidátku.

Související

Zuzana Čaputová a Petr Pavel

Historie slovenských prezidentů: Jen jeden obhájil mandát, další pracoval na benzince

Slováci budou nejpozději začátkem dubna vědět jméno svého šestého prezidenta. Od roku 1993 se v paláci vystřídalo o dvě hlavy státu více než v České republice. Důvod je jednoduchý: pouze jediný prezident na pozici vydržel dvě volební období. EuroZprávy.cz vám nyní přinášejí seznam všech, kteří nejbližšímu sousedovi Česka vládli. 

Více souvisejících

Andrej Kiska Za lidi (Kiskova strana) Slovensko Smer SD průzkumy Lidová strana Naše Slovensko Most-Híd

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Jiří Bartoška na KVIFF 2024.

Zemřel Jiří Bartoška

Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy. 

před 1 hodinou

Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

před 5 hodinami

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy