Velvyslanec: Řecko nyní chce zastavit migranty na hranici

Řecká vláda na rozdíl od minulosti považuje za prioritu zastavení migrantů na své hranici s Tureckem. Snahu vlády podporuje drtivá většina obyvatel, mimo jiné i kvůli tomu, že se proti předchozí migrační krizi změnila struktura příchozích a většina z nich jsou ekonomičtí migranti. V rozhovoru s ČTK to řekl český velvyslanec v Řecku Jakub Karfík. Vyzdvihl pomoc, kterou Česko Řecku v souvislosti s řešením krize poskytlo, podle něj byla významná a přišla rychle.

Hlavní tlak migrantů je podle Karfíka na pevninské hranici mezi Řeckem a Tureckem, roste ale i počet lidí, kteří se plaví na řecké ostrovy. Řecké síly se snaží uprchlíky na hranici zastavit. "Část těch lidí je v pásu mezi řeckými a tureckými silami. Turci je tlačí na hranici, Řekové je nepouštějí za hranici," řekl Karfík. Podle něj se podaří překonat hranici desítkám lidí denně.

Dodal, že už bylo zaznamenáno několik případů, kdy se turecké síly přímo snažily pomoci migrantům překonat hranici. "Byly tam případy slzných granátů, které přišly z turecké strany a měly zabránit řeckým silám reagovat. Byly i případy asistence při proražení hraničního plotu. Jsou zdokumentované případy, kdy lodě turecké pohraniční stráže doprovodí čluny do řeckých vod," řekl.

Devadesát procent Řeků podle Karfíka podporuje snahu vlády migranty na hranicích zastavit, což je dáno proměnou struktury migrantů od minulé krize. "Řekové před čtyřmi lety byli poměrně vstřícní vůči zejména uprchlíkům ze Sýrie, pomáhali jim na ostrovech. Ale mezitím došlo k tomu, že se výrazným způsobem ustálila skladba migračního proudu ve prospěch ekonomických migrantů," řekl. Podle řeckých statistik nyní Syřané tvoří méně než pět procent příchozích.

Proměnu postoje veřejnosti podle něj dokazuje i chování Řeků. "Do ochrany řecké hranice se zapojují i civilisté, kteří buď podporují řecké ozbrojené síly, nosí jim tam vodu, potraviny, ale v některých případech se jim snaží pomáhat tím, že tu hranici fyzicky brání. Zároveň dochází k určitým konfliktům mezi obyvatelstvem a migranty samotnými, nebo nevládními organizacemi, které se o ně starají," řekl velvyslanec.

Řecká vláda se podle Karfíka staví k migrační krizi jinak než v minulosti. "Zatímco minulá řecká vláda viděla svoji prioritu v redistribuci, v relokaci migrantů v Evropské unii, tak současná vláda má jako prioritu své politiky v této oblasti ochranu hranic," řekl. Vzhledem k tomu, že v Řecku stále zůstává asi 115.000 migrantů z minulosti, je podle Karfíka nepravděpodobné, že by Atény požadavek na přerozdělení migrantů zcela opustily.

Velvyslanec také vyzdvihl jednotný postoj zemí EU, které se postavily za Řecko, a rychlé poskytnutí pomoci ze strany Česka. "Česká republika byla jednou ze zemí, která reagovala nejrychleji," řekl. V neděli dorazila do Atén materiální humanitární pomoc, Česko také nabídlo milion eur (25,4 milionu korun) a poslalo do mise pohraniční agentury Frontexu osm policistů. Karfík řekl, že celkově se mise Frontexu navýšila o sto policistů. "Náš příspěvek vůbec není malý," zdůraznil.

Česko nabídlo Řecku 50 policistů, z toho 20 do mise Frontexu. Podle Karfíka není vyloučeno, že Atény později využijí i další nabízené kapacity. Nyní ale Řecko nejvíc potřebuje pomoc na námořní hranici. "To je něco, kde Česká republika jako vnitrozemská země ty možnosti nemá," řekl.

Velvyslanec také varoval před hrozbou nového typu koronaviru v souvislosti s migrační krizí. "Vidíme, že jedno veliké nekontrolované ohnisko nákazy je v Íránu. Mnoho uprchlíků, kteří přicházejí do Řecka, jsou Iráčané, jsou tam mezi nimi i Íránci. Řecká vláda si uvědomuje, že je nebezpečí rozšíření koronaviru v uprchlických zařízeních, kde by ty následky byly dramatické," řekl.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Řecko EU (Evropská unie) Turecko Velvyslanectví Řecka

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy