Za černý den berlínské historie a otevření starých ran označila primátorka německé metropole Franziska Giffeyová středeční incident, při kterém 29letý Němec arménského původu najel autem do davu. Oživení černých vzpomínek zmiňovali také kolemjdoucí, se kterými dnes ČTK na místě události hovořila. Incident se totiž odehrál jen několik desítek metrů od náměstí Breitscheidplatz, kde v prosinci 2016 při teroristickém útoku zahynulo 12 lidí včetně Češky.
"Breitscheidplatz bylo to první, co mě napadlo, když jsem se o včerejší události dozvěděla," řekla asi třicetiletá Mónica, která s přáteli procházela křižovatkou mezi ulicemi Kurfürstendamm a Tauentzienstrasse, kde řidič najel na chodník. Místo tragédie již policie otevřela veřejnosti, stále zde jsou ale patrné stopy vyšetřování, neboť kriminalisté si na chodníku a silnici barevným sprejem vyznačili směr jízdy a střety s chodci.
"Je to zvláštní pocit tudy procházet. Obchody jsou otevřené, po silnici jezdí auta, ale ty značky na zemi ve mně vyvolávají tíseň. Člověk se na ně přirozeně snaží nešlapat, protože za těmi značkami jsou lidské osudy," řekla Mónica. Poznamenala, že tíseň v ní vyvolávají i květiny a svíčky, které lidé kladou na dvou místech křižovatky, kde řidič najel na chodník poprvé a kde srazil školní třídu z Hesenska. Učitelka, která děti na výletě do Berlína doprovázela, zemřela.
Řidič se poté autem vrátil na silnici a na chodník vjel znovu asi po 200 metrech, kde se lehce srazil s dalším vozem. Jízda řidiče, která byla podle Giffeyové úmyslným činem, skončila ve výloze parfumerie na křižovatce ulic Tauentzienstrasse a Marburger Strasse. Výlohu dnes dělníci provizorně zakryli deskami. Jejich práci sledovalo několik televizních štábů a také kolemjdoucí.
Postarší manželský pár neskrýval dojetí. "Nepochybujeme, že to byl záměr a že si ten člověk vybral právě toto místo. Muselo to souviset s teroristickým útokem (v roce 2016), musel se inspirovat, protože jinak mohl najet do lidí kdekoli jinde," uvedl. Manželé si také položili otázku, jak město na incident zareaguje. "Breitscheidplatz je obehnaný bariérami, aby se tam žádné auto nedostalo. Udělají to i tady? A co jiná místa? Tohle se může stát kdekoli," poznamenali.
To, jak by se takovým činům dalo předcházet, manželé nevědí. Jako možnou cestu vidí spolupráci policie s lékařskými institucemi. Podle výpovědi řidičovy sestry trpěl její bratr problémy a Giffeyová hovořila o činu psychicky narušeného člověka. Zda by ale ale spolupráce lékařů a policistů skutečně pomohla, to si manželé jistí nejsou.
Recept, jak takovým událostem zabránit, neznala ani Mónica s přáteli. "Naše společnost je otevřená a určitě by nestála o žádné omezování," řekla. Myslí si také, že šok ze středy Berlín rychle překoná. "Lidé jsou více odolní a vůči tragédiím možná i unavení. Každou chvíli se někde něco stane, střílí se, lidé se pořád zabíjejí, na Ukrajině je válka, je toho hodně," uvedla s tím, že to vnímá i u sebe. "Včera jsem byla po prvních zprávách šokovaná, ale ještě větší šok přišel až později, kdy jsem se dozvěděla o dětech a mrtvé učitelce. Určitě jsem nebyla sama, kdo to cítil podobně," dodala.
Scholz a prokuratura označili středeční incident za úmyslný čin
Německý kancléř Olaf Scholz označil středeční incident v Berlíně, kdy Němec arménského původu najel v centru města autem do davu, za úmyslný čin. Podobně se vyjádřila i berlínská primátorka Franziska Giffeyová, která v rozhlasové stanici RBB hovořila o jednání psychicky těžce narušeného člověka. Berlínská prokuratura odpoledne v prohlášení sdělila, že incident byl úmyslný, ale že teroristický čin to nebyl.
"Terorismu nenasvědčují žádné okolnosti," oznámila prokuratura. Ta uvedla, že 29letý řidič očividně trpěl psychickými problémy, konkrétně paranoidní schizofrenií, a že u něj byly nalezeny příslušné léky. Prokuratura podala žádost o umístění muže na psychiatrickém oddělení, které dnes večer soud vyhověl.
Berlínský prokurátor Sebastian Büchner uvedl, že až do počátku procesu zůstane muž v psychiatrické péči. Zodpovídat by se měl z jedné vraždy a 17 pokusů o vraždu. Vzhledem k psychickým problémům, kvůli kterým byl v minulosti i hospitalizován, není vyloučeno, že bude prohlášen za nepříčetného.
"Kruté řádění na ulici Tauentzienstrasse mě hluboce zasáhlo. Cesta školní třídy z Hesenska do Berlína skončila noční můrou," napsal Scholz v noci na dnešek na twitteru. Dodal, že myslí na příbuzné mrtvé učitelky a na zraněné. "Všem vám přeji rychlé uzdravení," dodal.
O úmyslném činu dnes ráno mluvila i primátorka Giffeyová. "Bylo to řádění psychicky těžce narušeného člověka," řekla. Středu označila za temný den berlínské historie, který opět otevřel trauma z prosince 2016. Tehdy se na náměstí Breitscheidplatz, které přímo sousedí s místem středečního činu, odehrál teroristický útok. Zahynulo při něm 12 lidí včetně jedné Češky, jeden další člověk podlehl následkům těžkých zranění loni, je tak označován jako třináctá oběť.
Středeční incident si vyžádal jednu mrtvou, šest lidí ale podle Giffeyová bojuje o život a další tři jsou zraněni vážně. Zraněno bylo celkem 29 lidí včetně 17 školáků, které mrtvá učitelka doprovázela. Mezi zraněnými je i jeden učitel.
Devětadvacetiletý řidič měl u sebe plakáty týkající se Turecka, žádné písemné prohlášení ale ve voze nebylo. Německá média uvádějí, že muž byl policii znám kvůli dřívějším prohřeškům, které ale nesouvisely s extremismem. Podle televize RBB to byly drobné krádeže, které zřejmě souvisely s jeho psychickým stavem. Bulvární deník Bild kontaktoval sestru řidiče, která sdělila, že bratr měl vážné problémy.
Související
Němci odhalili čínskou špionku. Informace získávala na citlivém místě
Tragédie v Lipsku. Sedmiletá dívka je mrtvá, policie viní její sestru
Německo , teroristické útoky v Německu
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák