Normální holka, umí jazyky. Německá média řeší "českou špionku" mezi islamisty

Německý poslanec Petr Bystroň (AfD) si nemůže vynachválit práci české dívky s přezdívkou Maja, která dva roky informuje bavorskou tajnou policii o tom, co se děje v tamních mešitách, a která s ním i úzce spolupracovala. K tomu se odhodlala v rámci psaní své bakalářské práce zabývající se problematikou islámského terorismu.

Německý týdeník Spiegel v minulém týdnu informoval, že se v bavorském zemském sněmu zlobili Zelení a sociální demokraté, když se zjistilo, že policie naverbovala do svých řadu ženu, která je údajně islamofobní, libuje si ve zbraních a navíc se otevřeně hlásí ke krajní pravici.

Zmiňovaná Anna Nováková údajně byla v pracovněprávním vztahu s německým poslancem Bundestagu Petrem Bystroňem, který je rodákem z Olomouce, odkud ve svých 15 letech emigroval s rodiči do bývalého Západního Německa. Později se dal na studium ekonomie a mezinárodních vztahů na vysoké škole v Mnichově.

Slečna se na spolupráci s bavorskou tajnou policií dala v rámci psaní své bakalářské práce, kde se věnovala islámskému terorismu.

Poslanec vyloučil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS, že by byl pod větším dohledem bezpečnostních složek poté, co média informovala, že bavorská rozvědka udržovala blízké vztahy s Češkou, která měla být v jeho týmu. Podle něj k tomu nebyl důvod, neboť Nováková se pouze zabývala islámským terorismem, a to čistě kvůli studiu. Jelikož se pohybovala mezi islamisty, je přirozené, že v zájmu vlastní bezpečnosti vyrozuměla policii, která po ní chtěla, aby všechna získaná fakta poskytla zpravodajským službám.

"Jen proto, že se to některá německá média teď v okurkové sezóně snaží skandalizovat, neznamená, že na tom taky něco skandálního je," nechal se slyšet Bystroň.

"Články časopisu Spiegel už delší dobu nečtu. Je to ztráta času, jejich zpravodajství je velmi nekvalitní a co se týče AfD i velmi jednostranné. Vidí to tak velký počet Němců. Spiegel ztratil od roku 2000 více než 300 000 čtenářů. Jen za poslední čtvrtletí jim spadl náklad o 9,3 procenta," dodal.

Maja je Bystroňovými slovy normální chytrá holka, která hovoří více jazyky, vystudovala univerzitu v Pasově a má obavy o budoucnost Evropy. V jeho týmu navíc ani nepracovala, nýbrž mu pouze v návaznosti na stáž u jednoho z kolegů zodpověděla některé dotazy jeho českých příznivců, jelikož nikdo z jeho zaměstnanců neumí česky a on byl velmi časově vytížený.

Proč jste spolupráci s ní ukončil?

"To je jednoduché, měli jsme smlouvu na brigádu, která vypršela. Svojí práci si odvedla dobře a nějaké očerňování ze strany médií, které se nám zoufale snaží neustále přilepit nějaký skandál, nás v AfD už vůbec nerozhodí. Její zaměstnavatel, kolega z AfD, je s její prací velmi spokojený. Nedávno magazín Spiegel udělal dokonce titulní story z toho, že nás údajně financuje a řídí Kreml. No a jediný „důkaz“ pro celou tu slátaninu byl e-mail nějakého nižšího úředníka ruského ministerstva zahraničí, ve kterém se svým nadřízeným 'vytahuje', že 'poslanec zemského parlamentu v Bádensko-Württembersku Markus Frohnmeier je zcela pod jeho kontrolou'. Přitom Markus Frohnmeier nikdy v zemském parlamentu nebyl, ani do něj nekandidoval. Tolik k věrohodnosti těch informací, ze kterých redaktorky Spiegelu vaří ty své nenávisti," odpověděl poslanec na otázku, proč spolupráci s Majou nakonec ukončil.

Současnou reakci Zelených a SPD vnímá jako pokus skandalizovat jakoukoliv maličkost, jelikož se AfD bojí. Například minulý týden vydala předsedkyně mnichovské buňky sociální demokracie tiskovou zprávu, podle níž měla AfD podvést slavnou mnichovskou hospodu, když si v ní zarezervovala stoly pod hlavičkou SPD.

Pak se ale ukázalo, že šlo o lež, jelikož objednavatelkou byla Angelika Barbeová, bývalá poslankyně spolkového sněmu za SPD a exčlenka jejího spolkového předsednictví, která se s Bystroňem v Mnichově setkala kvůli demonstracím proti karanténním opatřením v souvislosti s epidemií koronaviru, v nichž oba našli shodu.

"To víte, oni chudáci nevydýchali, že jim v posledním průzkumu už zase spadly preference, tentokrát o dvě procenta. A 'zcela náhodou' nám zrovna přesně o ty dvě procenta preference stouply," uzavřel Bystroň.

Související

Sahra Wagenknechtová

Konec jistot v německé politice. Po AfD jsou na vzestupu i komunisté

Německé regionální volby ukázaly vyjma dobrých výsledků krajně pravicové AfD i vzestup jiné strany – komunistické. Z výsledku je patrný nárust voličů extremistických stran. Německé titulky hlásaly „Konec jistot v politice“, či „Vítejte v populistické éře“.  Vítězství těchto stran může mít vliv i na německou podporu Ukrajině – již nyní si strany přátelské Rusku vynucují jiné jednání s Kremlem.
Marine Le Pen Analýza

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

Více souvisejících

Alternativa pro Německo (AfD) Petr Bystroň Německo špionáž

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy