Žádostí o azyl v zemích OECD loni ubylo, roste migrace za prací

Členské státy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) loni přijaly asi 5,3 milionu nových migrantů, přičemž meziročně klesl počet žádostí o azyl a zvýšila se migrace za prací a rodinnými příslušníky.

Uvádí to nová zpráva o migračních trendech, kterou dnes OECD zveřejnila. Napříč 36 zeměmi této skupiny, do níž patří i Česká republika, loni dosáhla zaměstnanost přistěhovalců 68,3 procenta. V Česku byl tento údaj ještě o 11 procentních bodů vyšší.

Celkový počet přijatých migrantů loni proti roku 2017 vzrostl o dvě procenta. Nejvíce jich opět směřovalo do Spojených států, druhou nejčastější destinací bylo Německo. Počet žádostí o azyl v zemích OECD po rekordu z let 2015 a 2016 (1,65 milionu) dále klesl až na 1,07 milionu. Nejvíce žádostí obdržely USA (254.000), kde jich ale zároveň proti předchozímu roku o 73.000 ubylo. Celkově pocházelo nejvíce žadatelů z Afghánistánu, za ním byly v tomto ohledu Sýrie, Irák a Venezuela.

V roce 2017 zaznamenala OECD rekord ve statistice "dočasné pracovní migrace", do které se zapojilo 4,9 milionu lidí. Nejvíce jich mířilo do Polska. "Výrazný nárůst dočasné pracovní migrace je známkou dynamiky na pracovních trzích v OECD, jakož i jejich integrace," řekl při prezentaci nových údajů generální tajemník OECD Ángel Gurría.

Nárůst zaměstnanosti imigrantů na 68,3 procenta znamená, že přistěhovalci v tomto směru na úrovni celé OECD zaostávali jen o 2,4 procenta za domácím obyvatelstvem. Nezaměstnanost imigrantů klesla z 9,4 na 8,7 procenta. Podle Stefana Scarpetty, který vede výzkum OECD v sociálních otázkách, nová čísla nabourávají rozšířenou představu, že imigrace je "nekontrolovaná a nákladná".

V České republice dosáhla podle zprávy OECD zaměstnanost mezi přistěhovalci 79,4 procenta, a byla tak o téměř pět procentních bodů vyšší než u rodilých Čechů. Nezaměstnanost byla u obou kategorií podobná, činila asi 2,5 procenta.

Související

Peníze, ilustrační fotografie.

Česko čeká mírná recese a vysoká inflace, stojí ve zprávě OECD

Česko letos čeká mírná recese, hrubý domácí produkt (HDP) klesne o 0,1 procenta a země se bude potýkat s vysokou inflací, která bude činit 13 procent. Uvádí to zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), kterou dnes představili premiér Petr Fiala (ODS) a generální tajemník OECD Mathias Cormann na tiskové konferenci v Praze. 
Ministerstvo financí

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší povinné odvody ze zemí OECD

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší odvody na sociální a zdravotní pojištění ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zároveň ale byla složená daňová kvóta, kterou tvoří daňové zatížení společně s povinnými odvody, pod průměrem OECD. Uvádí to aktuální brožura ministerstva financí Státní rozpočet v kostce, jejímž cílem je přiblížit problematiku státního rozpočtu široké veřejnosti.

Více souvisejících

oecd migrace Česká republika zaměstnání imigrace USA (Spojené státy americké) Německo Přistěhovalectví

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy