Země EU chtějí rychle zreformovat WHO, má získat víc pravomocí pro boj s covidem

Státy Evropské unie chtějí rychlou reformu Světové zdravotnické organizace (WHO), která má podle nich získat větší pravomoci pro boj s covidem-19 a příštími pandemiemi. Shodli se na tom dnes ministři zdravotnictví unijních zemí, kteří jednali o dalším společném postupu proti koronaviru.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn prohlásil, že společná distribuce vakcín začne až po úplném završení závěrečné fáze testů. Evropská komise očekává, že to bude začátkem jara.

„Wir wollen die @WHO transparenter, effektiver und schlagkräftiger machen.“ @jensspahn bei der gemeinsamen Pressekonferenz mit @SKyriakidesEU nach dem virtuellen #EPSCO. @EU2020DE #EU2020BMG pic.twitter.com/UgirXQwhFZ

— BMG (@BMG_Bund) October 30, 2020

Ministři na dnešní videokonferenci jednali o společném návrhu na reformu organizace, která má podle unie získat více pravomocí i finančních zdrojů pro situace podobné té dnešní. Evropský blok chce docílit mimo jiné toho, aby všechny státy včas poskytovaly WHO úplné informace o epidemickém vývoji. Zástupci organizace by mimo jiné mohli sami situaci kontrolovat přímo na místě. Unie tím reaguje na kritiku, že organizace nedokázala přimět například Čínu, aby s ní sdílela aktuální covidová data, což na začátku pandemie komplikovalo celosvětovou reakci.

"Je extrémně důležité, abychom tuto reformu posunuli kupředu," prohlásila po jednání s ministry eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová. EU patří společně s Británií mezi největší přispěvatele do rozpočtu WHO, která spadá pod Organizaci spojených národů.

Nejhlasitější kritika práce WHO zněla letos z úst amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle něhož byla organizace příliš vstřícná vůči Číně, kde se loni nový koronavirus poprvé objevil. Trump v létě oznámil, že USA z organizace odejdou v polovině příštího roku. Jeho rozhodnutí kritizovala řada zdravotnických expertů i někteří evropští politici, podle nichž jde o krátkozraký krok narušující chod hlavní světové zdravotnické koordinační agentury v horké fázi pandemie.

Reformě WHO bude předcházet nezávislé expertní hodnocení toho, jak zvládla koordinovat světový boj proti pandemii.

Ministři dnes hovořili také o další koordinaci národních opatření, k níž státy dlouhodobě vyzývá Brusel. Již ve čtvrtek se lídři zemí bavili o vzájemném uznávání testů, plošném využívání rychlotestů či propojení trasovacích aplikací. Komise státům přislíbila, že stamiliony dávek vakcín získaných společnými nákupy začne rozdělovat všem stejně. Unijní exekutiva se přitom obává, že v některých zemích by i vlivem dezinformačních webů značná část obyvatel nemusela očkování podstoupit, což by zkomplikovalo boj proti viru.

"Aby lidé vakcínu přijali, musíme od začátku dát velmi jasně najevo, že počkáme na třetí fázi klinických testů před jejím schválením," prohlásil po dnešním jednání německý ministr zdravotnictví. Šéfka EK Ursula von der Leyenová tento týden odhadla, že plošná distribuce vakcíny by mohla začít v dubnu.

Související

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

Více souvisejících

WHO (Světová zdravotnická organizace) EU (Evropská unie) Jens Spahn (CDU) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy