Zemské volby v Sasku vyhrála oslabená CDU před AfD

Zemské volby v Sasku vyhráli podle předběžných výsledků křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové před protiimigrační Alternativou pro Německo (AfD). CDU získala 32,1 procenta hlasů, AfD 27,5 procenta. Do parlamentu čtyřmilionové spolkové země ležící u českých hranic směřují také Levice, Zelení a sociální demokraté (SPD).

Výsledky znamenají konec současné vlády CDU a SPD, která ztratí většinu v zemském sněmu.

Křesťanští demokraté byli ještě v červenci v průzkumech veřejného mínění na úrovni AfD, v závěru kampaně vedené populárním saským premiérem Michaelem Kretschmerem se však protestnímu uskupení dokázali vzdálit. I tak je ale jejich výsledek v Sasku dosud nejhorším. CDU tam od znovusjednocení Německa v roce 1990 vyhrála všechny zemské volby. Jejím dosavadním minimem bylo před pěti lety 39 procent.

Ještě výrazně hůře je na tom v absolutních číslech koaliční SPD, která dostala 7,7 procenta hlasů, čímž prolomila nejen své dosavadní minimum v Sasku, ale také v jakýchkoli poválečných zemských volbách.

Řada voličů dala podle politologů hlasováním najevo, že nejsou spokojeni s vývojem po pádu komunistické Německé demokratické republiky (NDR), za který podle nich právě CDU a SPD nesou největší zodpovědnost. Alespoň jedna z těchto stran vždy za posledních 29 let vládla na celoněmecké úrovni, Sasko po celou tuto dobu vedl premiér z řad CDU.

Výrazně si naopak polepšila AfD, kterou nezřídka podporuje i bývalý český prezident Václav Klaus. Strana, kterou zvláště na východě Německa mnozí považují za pravicově populistickou až radikální, své dosavadní maximum z roku 2014 (9,7 procenta) překonala téměř trojnásobně. U voličů bodovala mimo jiné tématy migrace a změn klimatu.

Se stejnými tématy, k nimž ale zaujímá zcela opačný postoj, na svůj zatím nejlepší výsledek v Sasku dosáhli Zelení s 8,6 procenta. Levice, která byla v Sasku dosud nejsilnější opoziční stranou, dostala 10,4 procenta hlasů, a oslabila tak o více než osm procentních bodů.

Příští parlament bude mít 119 křesel: CDU jich obsadí 45, AfD 38, Levice 14, Zelení 12 a SPD deset.

Za normálních okolností by saský parlament měl nejméně 120 křesel. AfD však kvůli chybné kandidátní listině, kterou před volbami podala, neobsadí jeden mandát, jenž by jí podle volebního výsledku příslušel.

Strana na kandidátku sice zapsala 61 jmen, jen 30 ale podle saského ústavního soudu v souladu s pravidly. AfD kvůli tomu původně hrozilo, že přijde ještě o více křesel, z nichž se celkově polovina obsazuje v jednomandátových volebních obvodech a polovina ze stranických kandidátek.

Nakonec ale hlasování dopadlo tak, že AfD obsadila 15 křesel díky vítězství svých kandidátů v jednomandátových obvodech a 23 křesel z kandidátky. Další mandát, který by jí příslušel, už z 30členné kandidátky obsadit nemohla, protože sedm politiků zapsaných na kandidátní listině se do parlamentu dostalo přes vítězství v jednomandátových obvodech.

Novou koalici pod vedením zemského premiéra Kretschmera, který prohlásil, že vyhrálo přátelské Sasko, by mohla vytvořit jeho CDU s SPD a Zelenými. Vládní spolupráci s AfD i Levicí Kretschmer odmítá.

Související

Více souvisejících

Volby v Německu CDU Alternativa pro Německo (AfD) Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) Německo Michael Kretschmer (saský premiér)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 46 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy