Zločiny komunismu. Rumunsko vyšetřuje střelbu do lidí na hranicích za totality

Rumunský ústav pro vyšetřování zločinů komunismu začal zjišťovat, kdo z pohraničníků v dobách totality střílel do lidí, kteří se ilegálně snažili dostat do bývalé Jugoslávie nebo do Maďarska. Informuje o tom portál BalkanInsight.

"Nemáme přesné statistiky, ale s jistotou mluvíme o tisících lidí, kteří přišli o život, když je při pokusu utéct na Západ zastřelili pohraničníci," řekla ředitelka ústavu Alexandra Toaderová. Dodala, že vinni nejsou jen ti členové pohraniční stráže, kteří se těchto činů dopustili, ale i lidé, kteří k tomu dávali rozkazy. Řekla také, že mnoho z těch, kdo koncem 80. let střežili hranici s Jugoslávií a Maďarskem, může ještě v současnosti pracovat na ministerstvu vnitra.

Vyšetřování se podle BalkanInsight v první řadě soustředí na zločiny spáchané v 80. letech, protože je vyšší šance vypátrat pachatele a pohnat je před spravedlnost.

Podle Toaderové se z Rumunska mezi lety 1948 a 1989 snažily utéct statisíce lidí. "Jen z roku 1989 máme informace o přibližně 50.000 ilegálních pokusech o překročení hranic," řekla. Ústav, který vede, vznikl v roce 2005. Díky jeho vyšetřování se v minulosti podařilo odsoudit za zločiny proti lidskosti dva velitele nechvalně proslulých komunistických věznic.

Český policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) loni v listopadu zahájil stíhání někdejšího československého premiéra Lubomíra Štrougala, někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše a exministra vnitra Vratislava Vajnara kvůli střílení na československých hranicích. Kriminalisté tvrdí, že kvůli nečinnosti trojice funkcionářů bylo od března 1976 do konce roku 1989 zastřeleno či roztrháno psy devět lidí, kteří se snažili překročit československé hranice, a nejméně dalších sedm lidí bylo zraněno. Miloš Jakeš ovšem minulý měsíc zemřel.

Související

Více souvisejících

Rumunsko Komunismus Nicola Ceaušescu

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy