Berlín - Plán na vybudování plynovodu Nord Stream 2 svědčí o chybějící solidaritě Německa vůči svým východním sousedům, upozornil ve svém článku Jim Hoagland. Známý americký novinář se v komentáři uveřejněném na serveru The Washington Post mimo jiné zamýšlí nad tím, proč je Německo kvůli tomuto energetickému projektu ochotno riskovat svou těžce vydobytou pověst. Pozornost je věnovaná také tomu, jak by na tuto spolupráci měly reagovat Spojené státy.
Německu se v průběhu několika desítek poválečných let podařilo získat světový respekt tím, že opakovaně převzalo morální a politickou iniciativu, konstatoval v úvodu komentáře autor. V té souvislosti připomněl proslulou Ostpolitik Willyho Brandta, pokojné znovusjednocení Německa v roce 1990 či otevření náruče syrským uprchlíkům v roce 2015.
"Proč tedy (Němci) riskují, že jejich těžce vydobytá pověst bude poškozena kvůli plynovodu, o kterém v Moskvě jednají s Vladimirem Putinem?," ptá se Hoagland a konstatuje, že Nord Stream 2 je kvůli rozsáhlým změnám na globálních trzích s energií, jež se odehrály za poslední rok nejenže zastaralý, ale také ohrožuje jednotu Evropské unie.
Autor v německém postupu nenachází žádný smysl. Putinovy cíle jsou podle něj přímo do očí bijící, jedná se o politické i ekonomické zisky. Jim Hoagland v této souvislosti poukázal na slova švédského ekonoma Anderse Aslunta:
Psali jsme:"Spotřeba zemního plynu v Evropské unii klesla za posledních deset let o 21 procent a stávající plynovod Gazprom pod Baltským mořem v současné době pracuje na poloviční kapacitu. Gazprom není obyčejnou státní korporací, sleduje ruské geopolitické cíle, podle přání Kremlu zastavuje dodávky a zvyšuje ceny."
Dále autor upozornil na kroky bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera, jednoho z hlavních německých protagonistů realizace projektu Nord Stream 2, který se po odchodu z kancléřské funkce stal předsedou dozorčí rady Nord Stream AG plánující výstavbu plynovodu.
Poté, co Gazprom v červnu letošního roku oznámil záměr vybudovat potrubí, jež by obcházelo Ukrajinu, jedním z hlavních obhájců projektu se stal německý vice kancléř a nynější předseda sociálních demokratů Sigmar Gabriel.
Mohlo by se zdát, že jednání Německa motivují ekonomické zisky. Podle Hoaglanda nicméně Německu nejde pouze o peníze, ale také o geopolitické uklidnění Putina, což podle něj svědčí o překvapivém nedostatku solidarity Německa vůči svým východním sousedům.
Jakkoliv je podle autora obdivuhodné to, jak se Německo dokázalo vypořádat se svou nacistickou minulostí, přístup tamních současných politických vůdců považuje za selhání: "Neschopnost Merkelové rozpoznat zásadní skutečnost - pro Putina je ekonomika jiným prostředkem války (...) Nord Stream 2 by vážně ohrozil úsilí Evropské unie vytvořit společný trh s energií."
"Nemůže být náhoda, že Gazprom zesílil své aktivity směrem k realizaci plynovodu v době, kdy Putinova vojenská kampaň na východě Ukrajiny se zdá být slábnoucí. Putin zjistil, že ovládat povstalecké síly, které vyzbrojil, je mnohem těžší než předpokládal. Jeden z vůdců rebelů, Igor Strelkov kritizoval Putina za to, že jeho silám dostatečně nepomáhá. Putin tak může mít pocit, že čas jeho ukrajinského dobrodružství se krátí a on musí buď okamžitě zvítězit, nebo začít jednat."
V závěru komentáře se autor zamýšlí nad rolí, jakou by v této záležitosti měly zaujmout Spojené státy. V té souvislosti připomíná, že americké zákony od nedávna povolují vývoz ropy, a země má navíc také nadbytek levného zemního plynu. Administrativa by měla dát najevo, že je ochotná poskytnout Ukrajině případné nouzové dodávky energie, domnívá se Hoagland.
"Prezident Obama, který se usilovně snaží o prosazení nové transatlantické obchodní smlouvy, by měl využít svých úzkých pracovních vztahů s Merkelovou k tomu, aby zajistil, že Německo bude i nadále prosazovat své vysoké morální standardy chování a solidarity vůči sousedům tím, že upustí od projektu tohoto strategicky nebezpečného potrubí."
Související
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák