Smrdutý experiment: Stalinova tajná laboratoř analyzovala Maovy výkaly

Moskva - Bývalý agent tvrdí, že našel důkazy, podle kterých Josif Stalin při shromažďování kompromitujících materiálů o Mao Ce-tungovi nařídil provést analýzu stolice čínského komunistického vůdce. Laboratoř prý řídil osobně Lavrentij Berija.

"Analýzy měla přispět k vytvoření Maova psychologického portrétu. Nejspíš šlo o přísně tajný a poněkud páchnoucí experiment," napsala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Sovětská tajná policie NKVD ve 40. letech vytvořila speciální jednotku, jejímž úkolem byla honba za exkrementy.

Bývalý příslušník sovětské kontrarozvědky Igor Atamaněnko tvrdí, že získal důkazy svědčící o existenci tohoto nekonvenčního projektu při zkoumání archivů tajných služeb. V listu Komsomolskaja pravda uvedl, že odposlechová zařízení v té době ještě nebyla dost vyspělá, a tak se objevily i velice podivné způsoby získávání informací.

A co vlastně sovětští vědci ve fekáliích hledali?

"Například pokud zjistili vysokou koncentraci aminokyseliny zvané tryptofan, odvozovali z toho, že tento člověk je klidný a velmi vstřícný. Ale nedostatek vápníku ve stolici se vnímal jako příznak lability a nespavosti," řekl Atamaněnko.

Atamaněnko tvrdí, že sovětští rozvědčíci využili tento systém pro vypracování profilu čínského vůdce Mao Ce-tunga během jeho návštěvy Moskvy v prosinci 1949. Prý pro něj vytvořili záchod, jehož odpad neústil do kanalizace, ale ve zvláštní kontejner. Po deset dnů Maa krmili a napájeli až k prasknutí - a výsledek odesílali k analýze.

Mao podle novináře Davida Halberstama v Moskvě prohlásil, že si Čína přeje uzavřít dohodu s Ruskem, ale zdůraznil, že chce být považován za rovnoprávného. Místo toho, jak se obrazně vyjádřil historik Adam Ulam, byl víc zajatcem než hostem.

Nejspíš proto prý křičel do zdi - v přesvědčení, že je odposloucháván - "Přijel jsem sem kvůli něčemu většímu, než abych se tu jen cpal a kálel!"

Igor Atamaněnko podle dostupných informací působil v sovětské rozvědce a kontrarozvědce v letech 1972 až 1990, do zálohy odešel v hodnosti podplukovníka. Je autorem několika knih na špionážní téma.

Související

Vladimir Putin Komentář

Putinovo Rusko pokračuje v imperialistické tradici. Příčin jeho přežití je hned několik

Současné Rusko pokračuje v tradici imperiálního rozšiřování vlivu, kterou nastolily carské a později sovětské režimy. Zatímco se světová impéria postupně rozpadla pod tlakem demokratizace a dekolonizace, Rusko si své mocenské ambice udrželo. Jak je možné, že ruské impérium přežilo turbulence, které zničily kdysi mocné obry, jako byla Velká Británie, Francie nebo Španělsko?
Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

Sovětský svaz Josif Stalin historie

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 35 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy