Sovětská armáda, jak ji neznáte: Unikátní vozidla, kterým se nejde nesmát

Moskva - Ruská armáda patří v současné době k jedné z nejlepších na světě. Nejinak tomu i v dobách Sovětského svazu, kdy svou sílu ale stavěla především na vytrvalosti a odolnosti vojáků, než na pokročilé technice. Některé armádní stroje jsou totiž spíše k smíchu než k užitku, a my pro vás vybrali ty nejlepší z nich.

MAZ 7907

Sovětská armáda potřebovala vozidlo, které by bylo schopno unést obří mnohatunové mezikontinentální rakety. Odpovědí na tento požadavek byl MAZ 7907, 28 metrů dlouhý a necelých pět metrů vysoký stroj s dvanácti nápravami. Ano, čtete správně, tento gigant měl opravdu 24 kol. Dokázal se pohybovat rychlostí 25 km/h a jednu dobu byl dokonce úspěšně nasazen v praxi. Dnes by byl prakticky nepoužitelný, přesto jde o unikátní vozidlo, které se dosud nepovedlo nikomu překonat.

Object 279

Jeden z posledních sovětských tanků se vyznačuje svými čtyřmi pásy, není to ale jeho jediná unikátní vlastnost. Šedesátitunové monstrum by mělo odolat nukleárnímu výbuchu, v praxi to ale otestováno nebylo. Celkem byly sestaveny tři kusy tohoto vozidla.

ZIL E167

Rusko je, jak známo, z velké části pokryto sněhem, a proto je třeba tomuto typu terénu přizpůsobit i vozidla. Jedním z takových měl být šestikolový transportér, který ale nedosahoval příliš závratných rychlostí. 9 km/h opravdu není nic, na co by měla být sovětská armáda pyšná, a proto není divu, že se stroj do sériové výroby nikdy nedostal.

ZIL 49061

Něco mezi komickou jachtou a velkým autem. Obojživelné vozidlo používala ruská armáda ještě v roce 2002, a vyznačovalo se zejména unikátním spojením kol, která zajišťovala pohyb na souši, a vrtulí, které vůz poháněly ve vodě. Stroj skutečně fungoval a dosahoval i poměrně slušných rychlostí, 80 km/h na souši a 11 km/h ve vodě.

ZIL 29061

Nemá kola, přesto jezdí. Jeden z největších unikátů sovětské armády se pohyboval na dvou spirálách, které připomínají vrtáky. Díky tomu se dokáže pohybovat prakticky v jakémkoliv terénu a nedělá mu problém jízda na souši, na sněhu i v bažině. Pokud jste tedy ochotni smířit se s tím, že rychleji než 11 km/h tenhle "drobek" nikdy nepojede.

Car tank

Zatímco Car bomba je jedna z nejhorších zbraní, jakou kdy lidstvo stvořilo, stejnojmenný tank je spíše tříkolka. 18 metrů dlouhý a 9 metrů vysoký stroj měl díky své chatrnosti jednu zásadní konstrukční nevýhodu. K jeho zničení by stačil obyčejný granát. Ani k tomu ale nedošlo, stroj se totiž při testovací jízdě zasekl v bažině a inženýři ho tam už nechali. Až po několika letech byl rozebrán do šrotu.

Hovercraft tank

Vypadá jako kosmická loď, přesto měl jednu obrovskou přednost, rychlost. Stroj postavený před druhou světovou válkou měl dosahovat rychlosti až 120 km/h, proč mu ale konstruktéři dali tak prapodivný design nikdo neví. Stejně tak není známo, proč celý projekt poměrně rychle skončil. Sám o sobě měl tank několik odnoží, ten prezentovaný na videu byl lehce odlišný a podle dostupných zdrojů dosahoval rychlosti kolem 45 km/h.

Progvev-T Gasdynamic Trawler

Dejte tanku proudový motor, rozpalte ho na dostatečnou teplotu a máte stroj, který dokáže za pomocí tepla ničit miny. Problém je v tom, že takový stroj je neuvěřitelně těžký a hlučný, navíc spotřebuje mnoho paliva, takže nelze zaručit, že opravdu zničí všechny miny v oblasti. Inženýři se holt zase jednou přepočítali.

1K17 Szhatie

Laserový tank, který na první pohled budí hrůzu, ve skutečnosti nikdy moc nefungoval. Sověti vyrobili dva takové, jeden se rozbil a druhý byl drahý a neefektivní. Proto se raději vrátili k osvědčeným raketám.

Související

Vladimir Putin Komentář

Putinovo Rusko pokračuje v imperialistické tradici. Příčin jeho přežití je hned několik

Současné Rusko pokračuje v tradici imperiálního rozšiřování vlivu, kterou nastolily carské a později sovětské režimy. Zatímco se světová impéria postupně rozpadla pod tlakem demokratizace a dekolonizace, Rusko si své mocenské ambice udrželo. Jak je možné, že ruské impérium přežilo turbulence, které zničily kdysi mocné obry, jako byla Velká Británie, Francie nebo Španělsko?
Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

Sovětský svaz Sovětská armáda Tanky

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy