ROZHOVOR | Terorista vás klidně zabije cestou domů, neohlídáme to, varuje Šándor

ROZHOVOR - Při bombovém útoku v britském Manchesteru včera zahynulo podle posledních údajů 22 lidí. Dá se očekávat, že se k útoku přihlásí organizace Islámský stát, ale to neznamená, že za tím skutečně stojí. Útok může mít i souvislost s první zahraniční cestou amerického prezidenta Donalda Trumpa, uvedl v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz bezpečnostní expert Andor Šándor.

Podle britské policie šlo o čin sebevražedného atentátníka, který na místě i zemřel. Je možné dovodit, o koho mohlo jít, a zda to byl "vlk samotář"? Nebo jsou tyto bombové útoky koordinované z nějakého centra?

Pokud Britové vědí, že to byl sebevražedný útočník, což se dalo očekávat, tak momentálně pracují na zjištění jeho identity. V momentě, kdy budeme znát identitu toho člověka, což nevím, jak dlouho potrvá, tak se podíváte na jeho vztahy, do kamerových systémů, projedete výpisy z mobilních zařízení, protože hovory už zpětně nenajdete, dohledáte esemesky, které se drží na sms bráně pár dní. Podíváte se do elektronické pošty. Během relativně krátké chvíle tak vyšetřovatelé sestaví určitou množinu lidí, kteří se okolo útočníka pohybovali. Ty pak „posbíráte“, podle zákona o terorismu máte možnost pár dní je držet ve vyšetřovací vazbě a snažíte se z nich dostat maximum informací, aby jste se ujistil, že šlo o akt nějakého osamělého vlka, nebo skupiny lidí, kteří se na přípravě podíleli. Kromě toho zcela nepochybně za chvíli zavolá Islámský stát nebo Al-kaida a přihlásí se k útoku. Což mimochodem nemusí nutně znamenat, že to byli oni. Jak se říká, za málo peněz hodně muziky. Při útoku v březnu, kdy útočník najel do lidí vozem do SUV u britského parlamentu, tak se k tomu také přihlásil Islámský stát a Britové, pokud se nepletu, vyloučili jakékoliv napojení toho člověka na IS.

Proč byl terčem útoku právě koncert americké popové zpěvačky, na němž je většina mladých, mnohdy dětí s rodiči? Co to má symbolizovat?

Nemůžeme vyloučit spojitost, že Donald Trump je právě na své první zahraniční cestě. Jsem ale přesvědčen, že ti útočníci fungují relativně nezávisle. Oni si prostě vyberou ten cíl a způsob, který jim „nejlépe sedí“. A to mohla být i tato věc, spojitost tady být nemusí. Co se týče útoků na malé děti, to bylo odstrašující i v rámci muslimské komunity. Pokud si ale vzpomenete ne přemísťování šiítů a sunnitů v Sýrii, kdy po útoku chemickou látkou došlo k útoku evidentně sunnitských teroristických skupin proti šiítům v těch autobusech. Došlo tam k zabití asi 150 lidí a mezi nimi bylo 68 dětí. Někteří fanatici se před tím zkrátka vůbec nezastaví a neřeší to.

Jak je na tom Velká Británie s předcházením takovýchto úkolů a jsou tyto kulturní akce ve VB dostatečně zajištěny?

Pracoval jsem ve Velké Británii několik let. Mám uznání vůči britskému zpravodajskému a bezpečnostnímu systému, který je prověřován už desetiletí. Od sedmdesátých let Irskou republikánskou armádou (teroristická organizace, pozn. red.), kdy Britové dokázali řadě útoků předejít, ale také nedokázali. Každému útoku nepředejdete, těch lidí, kteří nám chtějí ublížit je podstatně více než těch, kteří nás před nimi mají chránit. Je zcela evidentní a logické, že organizátoři podobných kulturních akcí, a tím nechci říct, že to Britové neudělali, musí více fungovat v zajištění vlastní ochrany a obrany svých akcí. Pokud je pravda, že k útoku došlo při odchodu lidí, to znamená ne v prostoru kontrolovaném, tak je evidentní, že některá místa jsou nechránitelná. Ten člověk si počká před výstupem a zabije ty lidi, když už jdou domů a ani netuší, že by se něco takového mohlo stát. Je potřeba si říct, že ne všechno jsme schopni ohlídat. Nejsme to schopni ohlídat.

Je logické, že ti útočníci vidí, že se zvyšují bezpečnostní opatření a že se snaží, aby byl jejich útok „úspěšný“. Tak to udělají takto, že se pravděpodobnost úspěchu zvyšuje. Když si jdete nakoupit komponenty k výrobě bomby, tak nejste podezřelí, složení je relativně jednoduché, získat roznětku také nebude komplikované. Oni ti lidé prostě přemýšlí, bohužel.

Jaké dopady může útok mít, ať už na bezpečnostní a politickou situaci ve Velké Británii, tak například na situaci v Česku?

Pokud jde o volby ve VB, musím říct, že tyto jsou neuvěřitelně nudné, v podstatě o nic nejde, Theresa Mayová zřejmě vyhraje. Ve Velké Británii se ale z bezpečnosti nedělalo nikdy volební téma. Všechny tři největší britské strany nikdy toto neměly jako volební téma proti sobě. Táhly za jeden provaz. Britové navíc mají dlouhodobě čtvrtý stupeň pohotovosti, jsou v tomto trochu jiní. Co se týče Česka, dá se očekávat, že česká vláda formálně rozhodne o zvýšení některých bezpečnostních opatření. Zítra je, pokud se nepletu, v Praze koncert Depeche Mode v O2 areně, měli by tu být i němečtí Rammsteini. Můžeme být svědky toho, že ministerstvo vnitra učiní nějaká opatření, taková, aby občan viděl, že se něco děje, a tím je samozřejmě nechci kritizovat.

Děkuji za rozhovor.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor výbuch v aréně v Manchesteru (23. května 2017) Andor Šándor (bezpečnostní specialista)

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy