ROZHOVOR | Terorista vás klidně zabije cestou domů, neohlídáme to, varuje Šándor

ROZHOVOR - Při bombovém útoku v britském Manchesteru včera zahynulo podle posledních údajů 22 lidí. Dá se očekávat, že se k útoku přihlásí organizace Islámský stát, ale to neznamená, že za tím skutečně stojí. Útok může mít i souvislost s první zahraniční cestou amerického prezidenta Donalda Trumpa, uvedl v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz bezpečnostní expert Andor Šándor.

Podle britské policie šlo o čin sebevražedného atentátníka, který na místě i zemřel. Je možné dovodit, o koho mohlo jít, a zda to byl "vlk samotář"? Nebo jsou tyto bombové útoky koordinované z nějakého centra?

Pokud Britové vědí, že to byl sebevražedný útočník, což se dalo očekávat, tak momentálně pracují na zjištění jeho identity. V momentě, kdy budeme znát identitu toho člověka, což nevím, jak dlouho potrvá, tak se podíváte na jeho vztahy, do kamerových systémů, projedete výpisy z mobilních zařízení, protože hovory už zpětně nenajdete, dohledáte esemesky, které se drží na sms bráně pár dní. Podíváte se do elektronické pošty. Během relativně krátké chvíle tak vyšetřovatelé sestaví určitou množinu lidí, kteří se okolo útočníka pohybovali. Ty pak „posbíráte“, podle zákona o terorismu máte možnost pár dní je držet ve vyšetřovací vazbě a snažíte se z nich dostat maximum informací, aby jste se ujistil, že šlo o akt nějakého osamělého vlka, nebo skupiny lidí, kteří se na přípravě podíleli. Kromě toho zcela nepochybně za chvíli zavolá Islámský stát nebo Al-kaida a přihlásí se k útoku. Což mimochodem nemusí nutně znamenat, že to byli oni. Jak se říká, za málo peněz hodně muziky. Při útoku v březnu, kdy útočník najel do lidí vozem do SUV u britského parlamentu, tak se k tomu také přihlásil Islámský stát a Britové, pokud se nepletu, vyloučili jakékoliv napojení toho člověka na IS.

Proč byl terčem útoku právě koncert americké popové zpěvačky, na němž je většina mladých, mnohdy dětí s rodiči? Co to má symbolizovat?

Nemůžeme vyloučit spojitost, že Donald Trump je právě na své první zahraniční cestě. Jsem ale přesvědčen, že ti útočníci fungují relativně nezávisle. Oni si prostě vyberou ten cíl a způsob, který jim „nejlépe sedí“. A to mohla být i tato věc, spojitost tady být nemusí. Co se týče útoků na malé děti, to bylo odstrašující i v rámci muslimské komunity. Pokud si ale vzpomenete ne přemísťování šiítů a sunnitů v Sýrii, kdy po útoku chemickou látkou došlo k útoku evidentně sunnitských teroristických skupin proti šiítům v těch autobusech. Došlo tam k zabití asi 150 lidí a mezi nimi bylo 68 dětí. Někteří fanatici se před tím zkrátka vůbec nezastaví a neřeší to.

Jak je na tom Velká Británie s předcházením takovýchto úkolů a jsou tyto kulturní akce ve VB dostatečně zajištěny?

Pracoval jsem ve Velké Británii několik let. Mám uznání vůči britskému zpravodajskému a bezpečnostnímu systému, který je prověřován už desetiletí. Od sedmdesátých let Irskou republikánskou armádou (teroristická organizace, pozn. red.), kdy Britové dokázali řadě útoků předejít, ale také nedokázali. Každému útoku nepředejdete, těch lidí, kteří nám chtějí ublížit je podstatně více než těch, kteří nás před nimi mají chránit. Je zcela evidentní a logické, že organizátoři podobných kulturních akcí, a tím nechci říct, že to Britové neudělali, musí více fungovat v zajištění vlastní ochrany a obrany svých akcí. Pokud je pravda, že k útoku došlo při odchodu lidí, to znamená ne v prostoru kontrolovaném, tak je evidentní, že některá místa jsou nechránitelná. Ten člověk si počká před výstupem a zabije ty lidi, když už jdou domů a ani netuší, že by se něco takového mohlo stát. Je potřeba si říct, že ne všechno jsme schopni ohlídat. Nejsme to schopni ohlídat.

Je logické, že ti útočníci vidí, že se zvyšují bezpečnostní opatření a že se snaží, aby byl jejich útok „úspěšný“. Tak to udělají takto, že se pravděpodobnost úspěchu zvyšuje. Když si jdete nakoupit komponenty k výrobě bomby, tak nejste podezřelí, složení je relativně jednoduché, získat roznětku také nebude komplikované. Oni ti lidé prostě přemýšlí, bohužel.

Jaké dopady může útok mít, ať už na bezpečnostní a politickou situaci ve Velké Británii, tak například na situaci v Česku?

Pokud jde o volby ve VB, musím říct, že tyto jsou neuvěřitelně nudné, v podstatě o nic nejde, Theresa Mayová zřejmě vyhraje. Ve Velké Británii se ale z bezpečnosti nedělalo nikdy volební téma. Všechny tři největší britské strany nikdy toto neměly jako volební téma proti sobě. Táhly za jeden provaz. Britové navíc mají dlouhodobě čtvrtý stupeň pohotovosti, jsou v tomto trochu jiní. Co se týče Česka, dá se očekávat, že česká vláda formálně rozhodne o zvýšení některých bezpečnostních opatření. Zítra je, pokud se nepletu, v Praze koncert Depeche Mode v O2 areně, měli by tu být i němečtí Rammsteini. Můžeme být svědky toho, že ministerstvo vnitra učiní nějaká opatření, taková, aby občan viděl, že se něco děje, a tím je samozřejmě nechci kritizovat.

Děkuji za rozhovor.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor výbuch v aréně v Manchesteru (23. května 2017) Andor Šándor (bezpečnostní specialista)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy