ROZHOVOR | Čeká Británii politický otřes? Zítra se rozhodne o osudu Mayové

ROZHOVOR - Vyhraje Theresa Mayová čtvrteční parlamentní volby ve Velké Británii a obhájí tak křeslo premiérky? Podle experta Ladislava Mrklase, prorektora a politologa z CEVRO Institutu, to spíše vypadá na velmi těsné vítězství nad Labouristy Jeremy Corbyna. Mrklas pro EuroZprávy.cz uvedl, že do voleb zasáhnou i nedávné teroristické útoky v Londýně a Manchesteru, Corbyn totiž už v minulosti Mayovou nařkl z toho, že škrtila rozpočet ministerstva vnitra.

Čtvrteční den bude ve znamení souboje Konzervativců a Labouristů ve Velké Británii. Volby, které vyhlásila premiérka Theresa Mayová, měla podle počátečních průzkumů vyhrát právě její Konzervativní strana. Nyní se rozdíl mezi nimi a Labouristy pod vedením Jeremy Corbyna snižuje. Novou vládu čeká důležité vyjednávání s Evropskou unií o brexitu, tedy odchodu Spojeného království z Unie. Volby se konají krátce po dvou nedávných teroristických útocích, za nimiž stáli islámští extremisté.

Vraťme se do poloviny letošního dubna, kdy britská premiérka Theresa Mayová oznámila konání předčasných voleb. Proč zvolila toto načasování a co tím sleduje? 

Důvodů měla hned několik. Daly by se shrnout do dvou pojmů - síla dovnitř i navenek a legitimita. Snažila se využít okamžiku, kdy bylo postavení její strany hodně silné a opoziční labouristé se naopak zdáli být velmi slabí.

Co kdyby došlo k vítězství Konzervativců, které by nestačilo na jednobarevnou vládu? Koho by mohla Mayová oslovit a jak by to ovlivnilo jednání o brexitu?

Ano, aktuální vývoj podpory konzervativců a labouristů signalizuje, že volby nemusí mít jasného vítěze. Situace po volbách bude v takovém případě mnohem složitější než v případě prvního Cameronova kabinetu, který byl koalicí konzervativců a liberálních demokratů, jež pojila touha nahradit tehdy již dlouho vládnoucí labouristy. Brexit si kromě části konzervativců - a pochopitelně UKIP, která však skončí hluboko v poli poražených, - žádná jiná relevantní strana nepřála. Premiérka Mayová by tedy musela přinejmenším hledat velké kompromisy v otázce rychlosti a razance britského odchodu z Unie. 

Jak se dotkne výsledek voleb Čechů, kteří ve Spojeném království pracují?

Domnívám se, že výsledek voleb situaci českých občanů pracujících v Británii nijak zásadně neovlivní. Otázka volného pohybu osob bude určitě důležitá při vyjednávání podmínek brexitu, ale samotné volby v tom zásadní roli hrát nebudou. 

Co naopak očekávat od vítězství Mayové a Konzervativců, kteřísestaví jednobarevný kabinet? Můžeme očekávat, že Mayová se stane „novou Železnou lady“ a zatočí s britským sociálním systémem?

Srovnávat pozice různých politických osobnostní v různých situacích je velice ošidné. Zatímco Margaret Thatcherová dlouhodobě usilovala o vedení země, prošla řadou funkcí, měla ministerské zkušenosti, a to ne vždy jen pozitivní, Theresa Mayová je premiérkou tak trochu shodou okolností. Už to samé je dost podstatný důvod k tomu je nesrovnávat. Navíc styl mají obě dámy velmi rozdílný a také situace je značně odlišná. Už jen v tom, že Theresa Mayová zatím nikdy konzervativce nevedla do voleb a tedy ani volby nevyhrála.

Bude možné interpretovat vítězství Mayové jako potvrzení vůle Britů odejít z EU „tvrdou cestou“?

To sotva. Nezapomínejme na to, jak těsně skončilo referendum o brexitu, jak rozpolcení byli a částečně stále jsou samotní Toryové, jak rozpačitě celý brexit zatím probíhá.

Čím je podle Vás způsoben tak velký rozdíl v preferencích mezi Labour Party a Konzervativci (v den rozhovoru byl zveřejněn průzkum, kt. vykazoval mezi vedoucími stranami rozdíl pouhé jedno procento)? Jak je na tom britská opozice?

Zatím to spíše vypadá, že rozdíl bude velmi malý. A můžeme se nadít i velkých překvapení, protože volební systém prvního na pásce (systém relativní většiny, v jednotlivých obvodech získá mandát kandidát, který získá nejvíc hlasů, pozn. red.)se za určitých okolností, např. silné regionalizace podpory v jednotlivých částech UK, může chovat velmi a velmi nevyzpytatelně.

Jaké se očekávají výsledky ve Skotsku a ve Walesu? 

Wales je tradičně velkou baštou labouristů a tou s největší pravděpodobností zůstane i letos. Paradoxní ovšem je to, že při referendu hlasoval pro brexit, což se však nejspíše nijak zásadně neprojeví. Zajímavější může být Skotsko, které minule absolutně ovládli separatisté ze SNP, nyní však průzkumy ukazují, že jejich pozice nemusí být tak neochvějná a že mohou několik důležitých mandátů ztratit právě ve prospěch konzervativců. Tyto mandáty mohou pro Mayovou mít cenu zlata.

Jak do voleb zasáhne aktuální problematika terorismu? Využívá toto téma některá ze stran v předvolební kampani?

Určitě to je jedno z klíčových témat. Pro premiérku Mayovou je velmi nepříjemné, že právě za její vlády došlo k několika útokům. Opoziční lídr Corbyn si to uvědomuje a již několikrát se do premiérky opřel kvůli jejím úsporným opatřením v době, kdy zastávala post ministryně vnitra.

Děkuji za rozhovor

Mgr. Ladislav Mrklas, Ph.D., je český politolog, prorektor pro studium VŠ CEVRO Institut, jeho odbornou specializací je komparativní politologie se zaměřením na český politický systém, evropské politické strany, volební a stranické systémy, místní a regionální politiku a politický marketing.

Související

Liz Trussová a Petr Fiala

České reakce na britské volby: První slova Fialy a Rakušana. Změny v zahraniční politice nečekají

Premiér Petr Fiala (ODS) očekává, že britská zahraniční politika se navzdory střídání stráží v Downing Street zásadně nezmění, informovala ČT. Podle vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) dopadly volby na Ostrovech podle očekávání. Ve Velké Británii po čtrnácti letech končí vláda konzervativců, pohodlnou většinu získali labouristé. Novým premiérem bude Keir Starmer. 
Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Volby v Británii: Starmer vystřídá Sunaka, který uznal porážku. Labouristé mají přes 400 křesel

Ve Velké Británii po čtrnácti letech končí vláda konzervativců. Vítěz byl do rána určen v naprosté většině z celkových 650 obvodů, přičemž labouristé mají pohodlnou většinu o nejméně 100 křesel, uvedla televize Sky News. Současný premiér Rishi Sunak uznal porážku a pogratuloval lídrovi opozice Keiru Starmerovi, který se stane příštím předsedou britské vlády. 

Více souvisejících

Volby ve Velké Británii Theresa Mayová Jeremy Corbyn CEVRO Institut rozhovor Ladislav Mrklas Velká Británie

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy