ROZHOVOR | Čeká Británii politický otřes? Zítra se rozhodne o osudu Mayové

ROZHOVOR - Vyhraje Theresa Mayová čtvrteční parlamentní volby ve Velké Británii a obhájí tak křeslo premiérky? Podle experta Ladislava Mrklase, prorektora a politologa z CEVRO Institutu, to spíše vypadá na velmi těsné vítězství nad Labouristy Jeremy Corbyna. Mrklas pro EuroZprávy.cz uvedl, že do voleb zasáhnou i nedávné teroristické útoky v Londýně a Manchesteru, Corbyn totiž už v minulosti Mayovou nařkl z toho, že škrtila rozpočet ministerstva vnitra.

Čtvrteční den bude ve znamení souboje Konzervativců a Labouristů ve Velké Británii. Volby, které vyhlásila premiérka Theresa Mayová, měla podle počátečních průzkumů vyhrát právě její Konzervativní strana. Nyní se rozdíl mezi nimi a Labouristy pod vedením Jeremy Corbyna snižuje. Novou vládu čeká důležité vyjednávání s Evropskou unií o brexitu, tedy odchodu Spojeného království z Unie. Volby se konají krátce po dvou nedávných teroristických útocích, za nimiž stáli islámští extremisté.

Vraťme se do poloviny letošního dubna, kdy britská premiérka Theresa Mayová oznámila konání předčasných voleb. Proč zvolila toto načasování a co tím sleduje? 

Důvodů měla hned několik. Daly by se shrnout do dvou pojmů - síla dovnitř i navenek a legitimita. Snažila se využít okamžiku, kdy bylo postavení její strany hodně silné a opoziční labouristé se naopak zdáli být velmi slabí.

Co kdyby došlo k vítězství Konzervativců, které by nestačilo na jednobarevnou vládu? Koho by mohla Mayová oslovit a jak by to ovlivnilo jednání o brexitu?

Ano, aktuální vývoj podpory konzervativců a labouristů signalizuje, že volby nemusí mít jasného vítěze. Situace po volbách bude v takovém případě mnohem složitější než v případě prvního Cameronova kabinetu, který byl koalicí konzervativců a liberálních demokratů, jež pojila touha nahradit tehdy již dlouho vládnoucí labouristy. Brexit si kromě části konzervativců - a pochopitelně UKIP, která však skončí hluboko v poli poražených, - žádná jiná relevantní strana nepřála. Premiérka Mayová by tedy musela přinejmenším hledat velké kompromisy v otázce rychlosti a razance britského odchodu z Unie. 

Jak se dotkne výsledek voleb Čechů, kteří ve Spojeném království pracují?

Domnívám se, že výsledek voleb situaci českých občanů pracujících v Británii nijak zásadně neovlivní. Otázka volného pohybu osob bude určitě důležitá při vyjednávání podmínek brexitu, ale samotné volby v tom zásadní roli hrát nebudou. 

Co naopak očekávat od vítězství Mayové a Konzervativců, kteřísestaví jednobarevný kabinet? Můžeme očekávat, že Mayová se stane „novou Železnou lady“ a zatočí s britským sociálním systémem?

Srovnávat pozice různých politických osobnostní v různých situacích je velice ošidné. Zatímco Margaret Thatcherová dlouhodobě usilovala o vedení země, prošla řadou funkcí, měla ministerské zkušenosti, a to ne vždy jen pozitivní, Theresa Mayová je premiérkou tak trochu shodou okolností. Už to samé je dost podstatný důvod k tomu je nesrovnávat. Navíc styl mají obě dámy velmi rozdílný a také situace je značně odlišná. Už jen v tom, že Theresa Mayová zatím nikdy konzervativce nevedla do voleb a tedy ani volby nevyhrála.

Bude možné interpretovat vítězství Mayové jako potvrzení vůle Britů odejít z EU „tvrdou cestou“?

To sotva. Nezapomínejme na to, jak těsně skončilo referendum o brexitu, jak rozpolcení byli a částečně stále jsou samotní Toryové, jak rozpačitě celý brexit zatím probíhá.

Čím je podle Vás způsoben tak velký rozdíl v preferencích mezi Labour Party a Konzervativci (v den rozhovoru byl zveřejněn průzkum, kt. vykazoval mezi vedoucími stranami rozdíl pouhé jedno procento)? Jak je na tom britská opozice?

Zatím to spíše vypadá, že rozdíl bude velmi malý. A můžeme se nadít i velkých překvapení, protože volební systém prvního na pásce (systém relativní většiny, v jednotlivých obvodech získá mandát kandidát, který získá nejvíc hlasů, pozn. red.)se za určitých okolností, např. silné regionalizace podpory v jednotlivých částech UK, může chovat velmi a velmi nevyzpytatelně.

Jaké se očekávají výsledky ve Skotsku a ve Walesu? 

Wales je tradičně velkou baštou labouristů a tou s největší pravděpodobností zůstane i letos. Paradoxní ovšem je to, že při referendu hlasoval pro brexit, což se však nejspíše nijak zásadně neprojeví. Zajímavější může být Skotsko, které minule absolutně ovládli separatisté ze SNP, nyní však průzkumy ukazují, že jejich pozice nemusí být tak neochvějná a že mohou několik důležitých mandátů ztratit právě ve prospěch konzervativců. Tyto mandáty mohou pro Mayovou mít cenu zlata.

Jak do voleb zasáhne aktuální problematika terorismu? Využívá toto téma některá ze stran v předvolební kampani?

Určitě to je jedno z klíčových témat. Pro premiérku Mayovou je velmi nepříjemné, že právě za její vlády došlo k několika útokům. Opoziční lídr Corbyn si to uvědomuje a již několikrát se do premiérky opřel kvůli jejím úsporným opatřením v době, kdy zastávala post ministryně vnitra.

Děkuji za rozhovor

Mgr. Ladislav Mrklas, Ph.D., je český politolog, prorektor pro studium VŠ CEVRO Institut, jeho odbornou specializací je komparativní politologie se zaměřením na český politický systém, evropské politické strany, volební a stranické systémy, místní a regionální politiku a politický marketing.

Související

Dominic Raab

Rusko se podle Londýna pokusilo vměšovat do britských voleb

Rusko se snažilo vměšovat do loňských britských parlamentních voleb nezákonným získáním tajných vládních dokumentů týkajících se chystané britsko-americké obchodní smlouvy a jejich únikem do sociálních médií. Řekl to dnes britský ministr zahraničí Dominic Raab. Jednoznačné důkazy o rozsáhlé ruské kampani proti volbám ale Londýn podle něj nemá.

Více souvisejících

Volby ve Velké Británii Theresa Mayová Jeremy Corbyn CEVRO Institut rozhovor Ladislav Mrklas Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

včera

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

včera

Počasí se o víkendu mírně oteplí. V neděli naměříme 13 stupňů

V sobotu ráno postoupí zvlněná studená fronta dále k severovýchodu. Počasí u nás bude nadále ovlivňovat brázda nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou. Uvedl to ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy