ROZHOVOR | Čeká Británii politický otřes? Zítra se rozhodne o osudu Mayové

ROZHOVOR - Vyhraje Theresa Mayová čtvrteční parlamentní volby ve Velké Británii a obhájí tak křeslo premiérky? Podle experta Ladislava Mrklase, prorektora a politologa z CEVRO Institutu, to spíše vypadá na velmi těsné vítězství nad Labouristy Jeremy Corbyna. Mrklas pro EuroZprávy.cz uvedl, že do voleb zasáhnou i nedávné teroristické útoky v Londýně a Manchesteru, Corbyn totiž už v minulosti Mayovou nařkl z toho, že škrtila rozpočet ministerstva vnitra.

Čtvrteční den bude ve znamení souboje Konzervativců a Labouristů ve Velké Británii. Volby, které vyhlásila premiérka Theresa Mayová, měla podle počátečních průzkumů vyhrát právě její Konzervativní strana. Nyní se rozdíl mezi nimi a Labouristy pod vedením Jeremy Corbyna snižuje. Novou vládu čeká důležité vyjednávání s Evropskou unií o brexitu, tedy odchodu Spojeného království z Unie. Volby se konají krátce po dvou nedávných teroristických útocích, za nimiž stáli islámští extremisté.

Vraťme se do poloviny letošního dubna, kdy britská premiérka Theresa Mayová oznámila konání předčasných voleb. Proč zvolila toto načasování a co tím sleduje? 

Důvodů měla hned několik. Daly by se shrnout do dvou pojmů - síla dovnitř i navenek a legitimita. Snažila se využít okamžiku, kdy bylo postavení její strany hodně silné a opoziční labouristé se naopak zdáli být velmi slabí.

Co kdyby došlo k vítězství Konzervativců, které by nestačilo na jednobarevnou vládu? Koho by mohla Mayová oslovit a jak by to ovlivnilo jednání o brexitu?

Ano, aktuální vývoj podpory konzervativců a labouristů signalizuje, že volby nemusí mít jasného vítěze. Situace po volbách bude v takovém případě mnohem složitější než v případě prvního Cameronova kabinetu, který byl koalicí konzervativců a liberálních demokratů, jež pojila touha nahradit tehdy již dlouho vládnoucí labouristy. Brexit si kromě části konzervativců - a pochopitelně UKIP, která však skončí hluboko v poli poražených, - žádná jiná relevantní strana nepřála. Premiérka Mayová by tedy musela přinejmenším hledat velké kompromisy v otázce rychlosti a razance britského odchodu z Unie. 

Jak se dotkne výsledek voleb Čechů, kteří ve Spojeném království pracují?

Domnívám se, že výsledek voleb situaci českých občanů pracujících v Británii nijak zásadně neovlivní. Otázka volného pohybu osob bude určitě důležitá při vyjednávání podmínek brexitu, ale samotné volby v tom zásadní roli hrát nebudou. 

Co naopak očekávat od vítězství Mayové a Konzervativců, kteřísestaví jednobarevný kabinet? Můžeme očekávat, že Mayová se stane „novou Železnou lady“ a zatočí s britským sociálním systémem?

Srovnávat pozice různých politických osobnostní v různých situacích je velice ošidné. Zatímco Margaret Thatcherová dlouhodobě usilovala o vedení země, prošla řadou funkcí, měla ministerské zkušenosti, a to ne vždy jen pozitivní, Theresa Mayová je premiérkou tak trochu shodou okolností. Už to samé je dost podstatný důvod k tomu je nesrovnávat. Navíc styl mají obě dámy velmi rozdílný a také situace je značně odlišná. Už jen v tom, že Theresa Mayová zatím nikdy konzervativce nevedla do voleb a tedy ani volby nevyhrála.

Bude možné interpretovat vítězství Mayové jako potvrzení vůle Britů odejít z EU „tvrdou cestou“?

To sotva. Nezapomínejme na to, jak těsně skončilo referendum o brexitu, jak rozpolcení byli a částečně stále jsou samotní Toryové, jak rozpačitě celý brexit zatím probíhá.

Čím je podle Vás způsoben tak velký rozdíl v preferencích mezi Labour Party a Konzervativci (v den rozhovoru byl zveřejněn průzkum, kt. vykazoval mezi vedoucími stranami rozdíl pouhé jedno procento)? Jak je na tom britská opozice?

Zatím to spíše vypadá, že rozdíl bude velmi malý. A můžeme se nadít i velkých překvapení, protože volební systém prvního na pásce (systém relativní většiny, v jednotlivých obvodech získá mandát kandidát, který získá nejvíc hlasů, pozn. red.)se za určitých okolností, např. silné regionalizace podpory v jednotlivých částech UK, může chovat velmi a velmi nevyzpytatelně.

Jaké se očekávají výsledky ve Skotsku a ve Walesu? 

Wales je tradičně velkou baštou labouristů a tou s největší pravděpodobností zůstane i letos. Paradoxní ovšem je to, že při referendu hlasoval pro brexit, což se však nejspíše nijak zásadně neprojeví. Zajímavější může být Skotsko, které minule absolutně ovládli separatisté ze SNP, nyní však průzkumy ukazují, že jejich pozice nemusí být tak neochvějná a že mohou několik důležitých mandátů ztratit právě ve prospěch konzervativců. Tyto mandáty mohou pro Mayovou mít cenu zlata.

Jak do voleb zasáhne aktuální problematika terorismu? Využívá toto téma některá ze stran v předvolební kampani?

Určitě to je jedno z klíčových témat. Pro premiérku Mayovou je velmi nepříjemné, že právě za její vlády došlo k několika útokům. Opoziční lídr Corbyn si to uvědomuje a již několikrát se do premiérky opřel kvůli jejím úsporným opatřením v době, kdy zastávala post ministryně vnitra.

Děkuji za rozhovor

Mgr. Ladislav Mrklas, Ph.D., je český politolog, prorektor pro studium VŠ CEVRO Institut, jeho odbornou specializací je komparativní politologie se zaměřením na český politický systém, evropské politické strany, volební a stranické systémy, místní a regionální politiku a politický marketing.

Související

Dominic Raab

Rusko se podle Londýna pokusilo vměšovat do britských voleb

Rusko se snažilo vměšovat do loňských britských parlamentních voleb nezákonným získáním tajných vládních dokumentů týkajících se chystané britsko-americké obchodní smlouvy a jejich únikem do sociálních médií. Řekl to dnes britský ministr zahraničí Dominic Raab. Jednoznačné důkazy o rozsáhlé ruské kampani proti volbám ale Londýn podle něj nemá.

Více souvisejících

Volby ve Velké Británii Theresa Mayová Jeremy Corbyn CEVRO Institut rozhovor Ladislav Mrklas Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy