ROZHOVOR | Čeká Británii politický otřes? Zítra se rozhodne o osudu Mayové

ROZHOVOR - Vyhraje Theresa Mayová čtvrteční parlamentní volby ve Velké Británii a obhájí tak křeslo premiérky? Podle experta Ladislava Mrklase, prorektora a politologa z CEVRO Institutu, to spíše vypadá na velmi těsné vítězství nad Labouristy Jeremy Corbyna. Mrklas pro EuroZprávy.cz uvedl, že do voleb zasáhnou i nedávné teroristické útoky v Londýně a Manchesteru, Corbyn totiž už v minulosti Mayovou nařkl z toho, že škrtila rozpočet ministerstva vnitra.

Čtvrteční den bude ve znamení souboje Konzervativců a Labouristů ve Velké Británii. Volby, které vyhlásila premiérka Theresa Mayová, měla podle počátečních průzkumů vyhrát právě její Konzervativní strana. Nyní se rozdíl mezi nimi a Labouristy pod vedením Jeremy Corbyna snižuje. Novou vládu čeká důležité vyjednávání s Evropskou unií o brexitu, tedy odchodu Spojeného království z Unie. Volby se konají krátce po dvou nedávných teroristických útocích, za nimiž stáli islámští extremisté.

Vraťme se do poloviny letošního dubna, kdy britská premiérka Theresa Mayová oznámila konání předčasných voleb. Proč zvolila toto načasování a co tím sleduje? 

Důvodů měla hned několik. Daly by se shrnout do dvou pojmů - síla dovnitř i navenek a legitimita. Snažila se využít okamžiku, kdy bylo postavení její strany hodně silné a opoziční labouristé se naopak zdáli být velmi slabí.

Co kdyby došlo k vítězství Konzervativců, které by nestačilo na jednobarevnou vládu? Koho by mohla Mayová oslovit a jak by to ovlivnilo jednání o brexitu?

Ano, aktuální vývoj podpory konzervativců a labouristů signalizuje, že volby nemusí mít jasného vítěze. Situace po volbách bude v takovém případě mnohem složitější než v případě prvního Cameronova kabinetu, který byl koalicí konzervativců a liberálních demokratů, jež pojila touha nahradit tehdy již dlouho vládnoucí labouristy. Brexit si kromě části konzervativců - a pochopitelně UKIP, která však skončí hluboko v poli poražených, - žádná jiná relevantní strana nepřála. Premiérka Mayová by tedy musela přinejmenším hledat velké kompromisy v otázce rychlosti a razance britského odchodu z Unie. 

Jak se dotkne výsledek voleb Čechů, kteří ve Spojeném království pracují?

Domnívám se, že výsledek voleb situaci českých občanů pracujících v Británii nijak zásadně neovlivní. Otázka volného pohybu osob bude určitě důležitá při vyjednávání podmínek brexitu, ale samotné volby v tom zásadní roli hrát nebudou. 

Co naopak očekávat od vítězství Mayové a Konzervativců, kteřísestaví jednobarevný kabinet? Můžeme očekávat, že Mayová se stane „novou Železnou lady“ a zatočí s britským sociálním systémem?

Srovnávat pozice různých politických osobnostní v různých situacích je velice ošidné. Zatímco Margaret Thatcherová dlouhodobě usilovala o vedení země, prošla řadou funkcí, měla ministerské zkušenosti, a to ne vždy jen pozitivní, Theresa Mayová je premiérkou tak trochu shodou okolností. Už to samé je dost podstatný důvod k tomu je nesrovnávat. Navíc styl mají obě dámy velmi rozdílný a také situace je značně odlišná. Už jen v tom, že Theresa Mayová zatím nikdy konzervativce nevedla do voleb a tedy ani volby nevyhrála.

Bude možné interpretovat vítězství Mayové jako potvrzení vůle Britů odejít z EU „tvrdou cestou“?

To sotva. Nezapomínejme na to, jak těsně skončilo referendum o brexitu, jak rozpolcení byli a částečně stále jsou samotní Toryové, jak rozpačitě celý brexit zatím probíhá.

Čím je podle Vás způsoben tak velký rozdíl v preferencích mezi Labour Party a Konzervativci (v den rozhovoru byl zveřejněn průzkum, kt. vykazoval mezi vedoucími stranami rozdíl pouhé jedno procento)? Jak je na tom britská opozice?

Zatím to spíše vypadá, že rozdíl bude velmi malý. A můžeme se nadít i velkých překvapení, protože volební systém prvního na pásce (systém relativní většiny, v jednotlivých obvodech získá mandát kandidát, který získá nejvíc hlasů, pozn. red.)se za určitých okolností, např. silné regionalizace podpory v jednotlivých částech UK, může chovat velmi a velmi nevyzpytatelně.

Jaké se očekávají výsledky ve Skotsku a ve Walesu? 

Wales je tradičně velkou baštou labouristů a tou s největší pravděpodobností zůstane i letos. Paradoxní ovšem je to, že při referendu hlasoval pro brexit, což se však nejspíše nijak zásadně neprojeví. Zajímavější může být Skotsko, které minule absolutně ovládli separatisté ze SNP, nyní však průzkumy ukazují, že jejich pozice nemusí být tak neochvějná a že mohou několik důležitých mandátů ztratit právě ve prospěch konzervativců. Tyto mandáty mohou pro Mayovou mít cenu zlata.

Jak do voleb zasáhne aktuální problematika terorismu? Využívá toto téma některá ze stran v předvolební kampani?

Určitě to je jedno z klíčových témat. Pro premiérku Mayovou je velmi nepříjemné, že právě za její vlády došlo k několika útokům. Opoziční lídr Corbyn si to uvědomuje a již několikrát se do premiérky opřel kvůli jejím úsporným opatřením v době, kdy zastávala post ministryně vnitra.

Děkuji za rozhovor

Mgr. Ladislav Mrklas, Ph.D., je český politolog, prorektor pro studium VŠ CEVRO Institut, jeho odbornou specializací je komparativní politologie se zaměřením na český politický systém, evropské politické strany, volební a stranické systémy, místní a regionální politiku a politický marketing.

Související

Liz Trussová a Petr Fiala

České reakce na britské volby: První slova Fialy a Rakušana. Změny v zahraniční politice nečekají

Premiér Petr Fiala (ODS) očekává, že britská zahraniční politika se navzdory střídání stráží v Downing Street zásadně nezmění, informovala ČT. Podle vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) dopadly volby na Ostrovech podle očekávání. Ve Velké Británii po čtrnácti letech končí vláda konzervativců, pohodlnou většinu získali labouristé. Novým premiérem bude Keir Starmer. 
Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Volby v Británii: Starmer vystřídá Sunaka, který uznal porážku. Labouristé mají přes 400 křesel

Ve Velké Británii po čtrnácti letech končí vláda konzervativců. Vítěz byl do rána určen v naprosté většině z celkových 650 obvodů, přičemž labouristé mají pohodlnou většinu o nejméně 100 křesel, uvedla televize Sky News. Současný premiér Rishi Sunak uznal porážku a pogratuloval lídrovi opozice Keiru Starmerovi, který se stane příštím předsedou britské vlády. 

Více souvisejících

Volby ve Velké Británii Theresa Mayová Jeremy Corbyn CEVRO Institut rozhovor Ladislav Mrklas Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 5 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 23 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy