Američané se ve Východní Evropě snaží oprášit taktiku ze studené války, strategie z Iráku nestačí

New York - Americké jednotky se snaží vzbudit důvěru u svých východoevropských spojenců. Napomoci v tom jim mělo i nedávné cvičení v Černomoří společně s Rumuny, Bulhary a Maďary. Američané se ale potýkají s omezeními, která například v Iráku nebo v Afghánistánu nemuseli řešit.

Více než po deseti letech bojů s islamisty v Iráku a v Afghánistánu si teď americká armáda oprašuje dovednosti z období studené války . Chystá se tak na potencionální konfrontaci s hrozbou zvanou Rusko. Cvičení armád probíhá v prostoru bývalého sovětského bloku ve Východní Evropě. 

Cvičení si žádá mnohé "vylepšováky". Podle deníku The New York Times musí být stovky tanků přemalovány do tmavě zeleného zbarvení, které je bližší evropskému terénu. Vojáci, kteří jsou z bojů v Afghánistánu a Iráku zvyklí vyrážet na své miste z velkých a bezpečných základen, se teď musí naučit využívat rozsáhlou kamuflážní síť, aby zakryli své postavení a rozptýlili se do menších skupin. Vyhnou se tak sofistikovanému dohledu, na základě kterého by mohlo dojít k raketovému útoku na větší koncentraci vojáků nebo na ústřední základnu. 

Američtí vojáci v Evropě nemají volný vzdušný prostor jako měli v iráckých a afghánských prostorech. Američany čeká v Evropě mnoho omezení, příkladem může být i přesun několika vozidel armády, které měly na starost zásoby munice. Pro vojenský konvoj platila pro přesun mezi Rumunskem a Německem omezení, k tomu nastaly i komplikace s dálničním provozem o letních měsících. 

Desetidenní cvičení z minulého měsíce se účastnilo na 25 tisíc Američanů a pomáhali jim vojáci ze zemí bývalé Varšavské smlouvy (Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko). Snažili se tak "aktualizovat" taktiku a strategii, která měla původně sloužit k porážce Sovětů.

"Musíme zjistit, jak se adaptovat tomuto novému prostředí," říká pro deník velitel Clair Gill. "Myslím, že se nám to ještě nepodařilo," dodal. Americké jednotky v Iráku a v Afghánistánu jsou stále potřeba, ale Američané ve spolupráci s NATO posilují i v evropském prostředí. Nedávno tak došlo k umístění spojeneckých jednotek v Pobaltí. V Estonsku, Lotyšsku, Polsku a Litvě tak operuje 4 500 vojáků. Další jednotky jsou připravené k přesunu, pokud by došlo na ruskou agresi. 

Moskva v odpověď na tato cvičení pořádá vlastní výcvikové akce na svých západních hranicích. Svou sílu ukazuje také v Sýrii a na východě Ukrajiny. Podle USA se tak Rusko snaží dokázat světu svou důležitost po letech ekonomické stagnace. Moskva už oznámila, že velké cvičení chystá v září. Účastnit by se ho mělo na 100 tisíc mužů. Američané a NATO odpovídají podobnou mincí, své síly se snaží z oblasti Baltského moře přesunou také do oblasti Černého moře. 

New York Times cituje generála Fredericka Hudgese, který má na starosti americké síly v Evropě. Ten říká, že válka mezi Západem a Ruskem je velmi málo pravděpodobná, spíše se bude jednat o dílčí vyvažování sil mezi východem a západem. Dodal, že Putin je vytrvalým politikem a že "je odolný proti převratu". 

Američané tak bedlivě pozorují taktiku Rusů všude po světě. Ať už se jedná o Sýrii, Krym nebo Ukrajinu, důležité je analyzovat, jak ruské jednotky postupují a především jaké jsou jejich schopnosti a dovednosti. Podobně americké síly "špehovaly" Rusy v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. 

Přítomnost amerických sil se zatím nedá srovnat s tou, kterou Evropa zažila za doby studené války, kdy na jejím území figurovala 300 tisíc jednotek. V současnosti je to desetkrát méně. Cvičení v hodnotě 40 milionů dolarů, nazvané Sabre Guardian, které je zároveň největším v Evropě v letošním roce, zahrnovalo více než 1000 vojáků a stovky vozů, které najely kolem 1 200 kilometrů po celé Evropě, což odpovídá jízdě ze Saint Louis do Miami.

Cílem cvičení mělo být zejména posílení koordinace a důvěry mezi Američany a jednotkami východoevropských zemí, které často používají ruské vybavení. "Získali jsme jistou důvěru, že zde nejsme na východním boku NATO sami," uvedl rumunský  brigádní generál Theo Toader.

Cvičení odhalila některé nedostatky, zejména co se týče logistiky. Američané by uvítali větší svobodu pohybu na území Evropy. 

Související

Více souvisejících

NATO USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. ARMY) studená válka

Aktuálně se děje

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

včera

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

včera

včera

včera

včera

15. listopadu 2024 21:08

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

15. listopadu 2024 19:43

Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna

Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy