Změna povodňového cyklu na evropském kontinentu může mít dalekosáhlé důsledky. A to nejen pro zvířata a rostliny, ale i pro člověka. Největší změny v četnosti a načasování povodní můžeme pozorovat zejména v západní části kontinentu.
Podle vědeckého serveru Science News se napříč Evropou objevil nový trend. Řeky už se nevylévají z břehu tak, jako kdysi. Nelze odhadnout ani jejich interval, ani přibližnou dobu, kdy může k povodni dojít. Může za to prý změna klimatu.
Dlouhodobý nárůst průměrné teploty a změny v intenzitě a četnosti srážek způsobily, že některé řeky se ze svých koryt vylévají o dny, týdny nebo i měsíce dříve, než tomu bylo před 50 lety. V jiných oblastech zase téměř přestává docházet k povodním. To může mít výrazný dopad na obyvatele oblastí, divokou zvěř, ale i farmy a obydlí poblíž řek.
Nedávné studie zjistily, že změna klimatu pravděpodobně změní i frekvenci a četnost pobřežní povodně, ale spojovat změnu klimatu i s povodněmi říčními se vědci dlouho neodvažovali. U pobřežních záplav je trend jasně spojen s narůstající hladinou světového oceánu, u říčních povodní je mnohem těžší tyto dopady sledovat.
U tohoto typu povodní je důležité si uvědomit všechny faktory, které hrají roli. Jde o množství srážek, typ půdy v oblasti, zda je vyprahlá nebo vlhká a tak podobně. Povodňové riziko ovlivňují i lidské zásahy - zejména vodní přehrady.
Takže namísto sledování velikosti nebo četnosti povodně začali výzkumníci sledovat sezónní načasování povodní. Günter Blöschl, hydrolog z vídeňské univerzity spolupracoval s výzkumnými pracovníky z 38 zemí, aby analyzovali hydrologická data shromážděná na celém Evropském kontinentu od roku 1960 do roku 2010 (celkem na 4 262 místech).
Povodňový cyklus přichází v některých vysledovaných regionech až o 65 dní dříve, jinde až o 45 dní později. Na těchto extrémních případech je vidět, jak moc jsou nůžky rozevřené. K největším změnám dochází v západní Evropě, kde se v některých regionech posunula doba povodně o 36 dní za půl století. V severovýchodní Evropě a v okolí Severního moře se cyklus povětšinou posunul o 8 dní.
Načasování povodní se samozřejmě liší lokalitu od lokality, kdy v jižních zemích dojde k tání sněhu mnohem dříve, než na severu. V Británii zas kvůli vlivu oceánu dochází k četnějším srážkám než třeba v Albánii. Problematika změny povodňového cyklu může nicméně ovlivnit zejména floru a faunu. Zvířata, která spoléhají na jisté chování řeky v rámci roku, mohou být zaskočena náhlou povodní případně naopak tím, že povodeň ne a ne přijít. To může významně ovlivnit schopnost některých druhů se uživit a množit se. Stejně tak tomu je například u obilovin, což je problém i v České republice.
Související
České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu
VIDEO: Bleskové záplavy zasáhly jižní a východní Španělsko. Jsou hlášeny oběti
Povodně , věda , evropa , řeky , pařížská klimatická dohoda , globální oteplování
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Počasí chystá potenciálně velmi nebezpečnou situaci, varují meteorologové
včera
Lidl otevřel svůj první outlet v Česku. A nemusí být poslední
včera
Baník Ostrava se strachuje o svou oporu. O Brazilce Ewertona mají zájem v Egyptě
včera
České dálnice čeká letos velká novinka. Řidiči budou moci sešlápnout pedál
včera
Epizoda zimního počasí skončí i na horách, avizují meteorologové
včera
Nové Heřminovy na řece Opavě se začnou stavět v roce 2027, oznámil Výborný
včera
Nová bilance útoku na trzích v Magdeburgu. Zraněných je více, než se myslelo
včera
Hromadná nehoda uzavřela dálnici D48. Zraněni jsou i policisté
včera
Na železnici se loni umíralo hlavně při střetech vlaků s osobami
včera
České hokejové „dvacítce“ se po roce opět podařilo vyřadit z MS Kanadu. Tentokrát na její domácí půdě
včera
Brutální vražda bezdomovce v Krnově. Obviněným je osmnáctiletý mladík
včera
Nedělní počasí bude nebezpečné. Hrozí ledovka, napadne až osm centimetrů sněhu
včera
Fico hrozí Ukrajině novou odvetou. Dotkla by se jejích občanů na Slovensku
včera
Útoky v USA vzbuzují stále více otázek. Zdá se, že zelený baret ve Vegas nechtěl zabíjet
včera
Vražda v Trutnově: Podezřelý muž zemřel v nemocnici, potvrdila policie
včera
Jun Sok-jol vzdoruje zatčení. Ochranka dramaticky zastavila vyšetřovatele
včera
Dálnice D1 ve směru na Ostravu je uzavřená. Kamion prorazil svodidla
včera
Předpověď počasí na víkend: Teploty klesnou pod bod mrazu. Hrozí silná ledovka
2. ledna 2025 21:38
Co přijde v letošním roce? Česko bude v centru dění a nikdo nezná Trumpovy plány
2. ledna 2025 20:55
Islámský stát je prakticky mrtvý. ISIS-K ale zůstává hrozbou
ISIS, neboli Islámský stát, už nepředstavuje územní entitu, jak tomu bylo v době, kdy ovládal velké části Sýrie a severního Iráku. Přesto jeho vliv zůstává globální hrozbou. Přestože se skupina transformovala z deklarovaného chalífátu na volně propojenou síť, stále působí v mnoha zemích a inspiruje jednotlivce k útokům, uvedl server CNN.
Zdroj: Libor Novák