Povodně v Evropě už nejde předpovědět, může za to změna klimatu

Změna povodňového cyklu na evropském kontinentu může mít dalekosáhlé důsledky. A to nejen pro zvířata a rostliny, ale i pro člověka. Největší změny v četnosti a načasování povodní můžeme pozorovat zejména v západní části kontinentu.

Podle vědeckého serveru Science News se napříč Evropou objevil nový trend. Řeky už se nevylévají z břehu tak, jako kdysi. Nelze odhadnout ani jejich interval, ani přibližnou dobu, kdy může k povodni dojít. Může za to prý změna klimatu. 

Dlouhodobý nárůst průměrné teploty a změny v intenzitě a četnosti srážek způsobily, že některé řeky se ze svých koryt vylévají o dny, týdny nebo i měsíce dříve, než tomu bylo před 50 lety. V jiných oblastech zase téměř přestává docházet k povodním. To může mít výrazný dopad na obyvatele oblastí, divokou zvěř, ale i farmy a obydlí poblíž řek.

Nedávné studie zjistily, že změna klimatu pravděpodobně změní i frekvenci a četnost pobřežní povodně, ale spojovat změnu klimatu i s povodněmi říčními se vědci dlouho neodvažovali. U pobřežních záplav je trend jasně spojen s narůstající hladinou světového oceánu, u říčních povodní je mnohem těžší tyto dopady sledovat. 

U tohoto typu povodní je důležité si uvědomit všechny faktory, které hrají roli. Jde o množství srážek, typ půdy v oblasti, zda je vyprahlá nebo vlhká a tak podobně. Povodňové riziko ovlivňují i lidské zásahy - zejména vodní přehrady. 

Takže namísto sledování velikosti nebo četnosti povodně začali výzkumníci sledovat sezónní načasování povodní. Günter Blöschl, hydrolog z vídeňské univerzity spolupracoval s výzkumnými pracovníky z 38 zemí, aby analyzovali hydrologická data shromážděná na celém Evropském kontinentu od roku 1960 do roku 2010 (celkem na 4 262 místech).

Povodňový cyklus přichází v některých vysledovaných regionech až o 65 dní dříve, jinde až o 45 dní později. Na těchto extrémních případech je vidět, jak moc jsou nůžky rozevřené. K největším změnám dochází v západní Evropě, kde se v některých regionech posunula doba povodně o 36 dní za půl století. V severovýchodní Evropě a v okolí Severního moře se cyklus povětšinou posunul o 8 dní.

Načasování povodní se samozřejmě liší lokalitu od lokality, kdy v jižních zemích dojde k tání sněhu mnohem dříve, než na severu. V Británii zas kvůli vlivu oceánu dochází k četnějším srážkám než třeba v Albánii. Problematika změny povodňového cyklu může nicméně ovlivnit zejména floru a faunu. Zvířata, která spoléhají na jisté chování řeky v rámci roku, mohou být zaskočena náhlou povodní případně naopak tím, že povodeň ne a ne přijít. To může významně ovlivnit schopnost některých druhů se uživit a množit se. Stejně tak tomu je například u obilovin, což je problém i v České republice.

Související

Vláda ČR

České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu

České trestní právo projde velkou modernizací, jejímž cílem je zrychlení a zvýšení efektivnosti trestního řízení a také odlehčení tuzemského vězeňství. Návrh novely trestního zákoníku, který přichází s řadou změn, schválila vláda na středeční schůzi. Projednala i návrh na pokrytí škod, jež způsobily povodně na vodohospodařské infrastruktuře a dalším státním majetku spadajícím pod ministerstvo zemědělství, zabývala se také realizací dostavby části Pražského okruhu.

Více souvisejících

Povodně věda evropa řeky pařížská klimatická dohoda globální oteplování

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 31 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen

Tragický rodinný konflikt vyšetřuje plzeňská kriminálka od pondělního večera. V bytě v Plzni napadl muž svého bratra, který útok nepřežil, a také otce, jehož záchranáři převezli s vážným zraněním do nemocnice. Podezřelý je momentálně v nemocnici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy