Povodně v Evropě už nejde předpovědět, může za to změna klimatu

Změna povodňového cyklu na evropském kontinentu může mít dalekosáhlé důsledky. A to nejen pro zvířata a rostliny, ale i pro člověka. Největší změny v četnosti a načasování povodní můžeme pozorovat zejména v západní části kontinentu.

Podle vědeckého serveru Science News se napříč Evropou objevil nový trend. Řeky už se nevylévají z břehu tak, jako kdysi. Nelze odhadnout ani jejich interval, ani přibližnou dobu, kdy může k povodni dojít. Může za to prý změna klimatu. 

Dlouhodobý nárůst průměrné teploty a změny v intenzitě a četnosti srážek způsobily, že některé řeky se ze svých koryt vylévají o dny, týdny nebo i měsíce dříve, než tomu bylo před 50 lety. V jiných oblastech zase téměř přestává docházet k povodním. To může mít výrazný dopad na obyvatele oblastí, divokou zvěř, ale i farmy a obydlí poblíž řek.

Nedávné studie zjistily, že změna klimatu pravděpodobně změní i frekvenci a četnost pobřežní povodně, ale spojovat změnu klimatu i s povodněmi říčními se vědci dlouho neodvažovali. U pobřežních záplav je trend jasně spojen s narůstající hladinou světového oceánu, u říčních povodní je mnohem těžší tyto dopady sledovat. 

U tohoto typu povodní je důležité si uvědomit všechny faktory, které hrají roli. Jde o množství srážek, typ půdy v oblasti, zda je vyprahlá nebo vlhká a tak podobně. Povodňové riziko ovlivňují i lidské zásahy - zejména vodní přehrady. 

Takže namísto sledování velikosti nebo četnosti povodně začali výzkumníci sledovat sezónní načasování povodní. Günter Blöschl, hydrolog z vídeňské univerzity spolupracoval s výzkumnými pracovníky z 38 zemí, aby analyzovali hydrologická data shromážděná na celém Evropském kontinentu od roku 1960 do roku 2010 (celkem na 4 262 místech).

Povodňový cyklus přichází v některých vysledovaných regionech až o 65 dní dříve, jinde až o 45 dní později. Na těchto extrémních případech je vidět, jak moc jsou nůžky rozevřené. K největším změnám dochází v západní Evropě, kde se v některých regionech posunula doba povodně o 36 dní za půl století. V severovýchodní Evropě a v okolí Severního moře se cyklus povětšinou posunul o 8 dní.

Načasování povodní se samozřejmě liší lokalitu od lokality, kdy v jižních zemích dojde k tání sněhu mnohem dříve, než na severu. V Británii zas kvůli vlivu oceánu dochází k četnějším srážkám než třeba v Albánii. Problematika změny povodňového cyklu může nicméně ovlivnit zejména floru a faunu. Zvířata, která spoléhají na jisté chování řeky v rámci roku, mohou být zaskočena náhlou povodní případně naopak tím, že povodeň ne a ne přijít. To může významně ovlivnit schopnost některých druhů se uživit a množit se. Stejně tak tomu je například u obilovin, což je problém i v České republice.

Související

Povodně

Afghánistán zasáhly masivní povodně. Mrtvých jsou stovky

Už více než 300 obětí na životech si vyžádaly záplavy v afghánských provinciích. Oznámil to v sobotu Světový potravinový program (WFP) spádující pod OSN. Úřady v zemi vyhlásily nouzový stav a do oblastí vyslaly týmy záchranářů, informuje AFP.

Více souvisejících

Povodně věda evropa řeky pařížská klimatická dohoda globální oteplování

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Kanada si připsala druhou tříbodovou výhru. Lotyši vyhráli v prodloužení opět díky Daugavinšovi

Hokejisté Dánska možná pomýšleli na to, že by mohli v Praze zopakovat dva roky starou senzaci a vyhrát nad Kanadou třeba stejným výsledkem 3:2, jenže na to mohli pomýšlet maximálně tak první dvě třetiny. Po nich totiž Seveřané ztráceli na favorita pouze gól, když prohrávali 1:2, přičemž především ve druhé třetině dokázali Dánové Kanadě zatápět. Jenže zámořští mají ve svých řadách vycházející hvězdu Bedarda, který opět ukázal svou genialitu, k níž přidal hned dvě branky. Nejen díky nim, ale pak i suverénně odehrané třetí třetině nakonec Kanada dokráčela k jasné výhře 5:1. Daleko vyrovnanější duel se v neděli odpoledne hrál v Ostravě, kde Lotyši s Francouzi dospěli až do prodloužení, v němž za stavu 2:2, podobně jako v prvním zápase s Polskem, rozhodl o vítězství pobaltského účastníka turnaje jen vteřinu před koncem kapitán Daugavinš. 

včera

Šojgu a Putin v důvěrném hovoru

Šojgu skončil na postu ministra obrany. Putin ho odvolal

Ruský prezident Vladimir Putin dekretem odvolal Nikolaje Patruševa z funkce tajemníka Rady bezpečnosti Ruské federace a na jeho místo jmenoval Sergeje Šojgua, který dosud působil jako ministr obrany. Za nového ministra obrany Putin navrhl jmenovat dosavadního vicepremiéra Andreje Belousova. Vyplývá to z návrhů, které šéf Kremlu zaslal horní komoře parlamentu - Radě federace, informuje Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Netanjahu dosáhl takové rovně genocidy, že by mu ji záviděl i Hitler

Dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opět ostře kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. V reakci na izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy Erdogan prohlásil, že pokud jde o genocidu, dosáhl izraelský premiér takové úrovně, že by mu ji záviděl i nacistický diktátor Adolf Hitler. Informovala o tom turecká agentura Anadolu.

včera

MS v hokeji

Slováci nedali Kazachům šanci a porazili je 6:2, Finové si s Brity pohráli jako kočka s myší

Stejně jako v sobotu, tak i v neděli je na letošním hokejovém světovém šampionátu na program hned dvanáct zápasů. Hned polední zápas v Ostravě zajímal především naše východní sousedy Slováky, kteří opět zaplnili Ostravar Arenu. V ní viděli dominantní výkon svých miláčků, kteří nastoupili na Kazachy už v první třetině takovým způsobem, že na ně asijský soupeř nedokázal adekvátně odpovědět a nakonec prohráli vysoko 2:6. Vysokou prohru na rozdíl od jejich prvního zápasu s Kanadou si odnášejí z poledního nedělního zápasu i Britové, když je Finsko porazilo jasně 8:0. 

včera

Jan Bartošek

Bartošek zvažuje žalobu na Okamuru za slova o Hitlerovi

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) uvažuje o podání žaloby v souvislosti s výroky, kterými byl minulý týden na sněmovní schůzi terčem ze strany předsedy SPD Tomia Okamury. Okamura na řečnickém pultíku Bartoška označil za "novodobého Hitlera".

včera

včera

včera

včera

Pásmo Gazy

Počet obětí války v Gaze stoupl na 35 tisíc

Na 35.034 stoupl počet obětí války v Pásmu Gazy, která trvá již více než sedm měsíců. Uvedlo to v neděli tamní ministerstvo zdravotnictví řízené Hamásem. Většina z obětí byli civilisté, informuje agentura AFP.

včera

včera

Hokej, ilustrační foto

Poláci trápili obhájce bronzu z Lotyšska, USA si poradily s Němci. Dánové s přehledem přejeli Rakousko

Ostravská skupina letošního mistrovství světa v ledním hokeji měla hned ve druhý hrací den blízko k senzaci, o kterou se postarali málem nováčci z Polska. Tato země, která se v elitní divizi MS objevila po dlouhých 22 letech, totiž zaskočila hokejisty Lotyšska obhajující na tomto šampionátu bronzové medaile. V tomto utkání se skóre přelévalo ze strany na stranu, až se za stavu 4:4 šlo do prodloužení, v němž rozhodl Daugavinš. Daleko jednoznačnější duel se v Ostravě hrál v sobotu večer, kdy si Američani spravili chuť po předešlé porážce se Švédy vysokou výhrou 6:1 nad Německem. Podobně jednoznačný duel se odehrál v sobotu odpoledne i v pražské skupině, kde Dánové přehráli Rakousko 5:1. 

včera

včera

včera

včera

včera

Polsko vzdoruje stupňující se hybridní válce. Na východní hranici vybuduje moderní opevnění

Polský premiér Donald Tusk uvedl, že jeho země vzdoruje stupňující se hybridní válce. Polsko rovněž pracuje na posílení svých východních hranic, uvedla agentura PAP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy