Ukrajina jadernou velmocí? Zbytečné, uvedli bychom se do záhuby, tvrdí bývalý ukrajinský prezident

Kyjev - V úterý se objevila na internetu zpráva o britském věštci Craigu Hamiltonu-Parkerovi, který oznámil proroctví pro rok 2018. Jedním z nich bylo i to, že se "pozornost světa zaměří na Ukrajinu kvůli vlastnictví jaderných zbraní". Dříve dokázal Hamilton-Parker předpovědět například vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách nebo vystoupení Velké Británie z EU. Jak je to však s Ukrajinou? Má potenciál na to být jadernou hrozbou?

Odpověď se pokusil přinést server "Znaj.ua". Ten připomněl, že po rozpadu Sovětského svazu disponovala Ukrajina třetím nejsilnějším jaderným arzenálem na světě hned za Spojenými státy a Ruskem. Co se však s těmito jadernými zbraněmi stalo?

Ukrajina měla tehdy k dispozici 176 mezikontinentálních balistických raket, 44 těžkých bombardérů s více než tisíci malých jaderných raket a 1240 jaderných hlavic. 

Skutečnost je taková, že se Ukrajina na základě ratifikace Budapešťského memoranda svých jaderných zbraní vzdala. Jako výměnu za to dostala ujištění, že její teritoriální celistvost nebude narušena. Status bezjaderné země získala Ukrajina v červnu před 21 lety.

Otázkou však zůstává to, zda si mohla Ukrajina před lety jaderné zbraně nechat. Odpověď přináší první ukrajinský prezident Leonid Kravčuk, který tehdy za schválil přijetí memoranda. To kromě Ukrajiny podepsalo ještě pět dalších zemí - Spojené státy, Rusko, Velká Británie a později i Čína s Francií.

"Nemohli jsme to memorandum nepodepsat, protože bylo už předtím schváleno ukrajinským parlamentem. Já jsem podepsal rozhodnutí parlamentu, takže už nebylo možné couvnout. Je otázkou, jestli to memorandum nemohlo být v něčem jiné, lepší, efektivnější. Ale to už je jiné téma. Nepodepsat by znamenalo uvést zemi do stavu izolace, to zkrátka nešlo," vzpomíná bývalý prezident pro server Obozrevatěl.

Od doby podpisu smlouvy podpisu smlouvy už uplynulo přes dvacet let a Rusko anektovalo Krym a jeho vojáci bojují na východě země. Garance teritoriální celistvosti Ukrajiny byla ta tam. Mohla by se však Ukrajina tomuto útoku bránit, kdyby se jaderných zbraní nevzdala? Podle Kravčuka to možné není.

"Jsem přesvědčený, že jen šílenec se může odvážit k použití jaderných zbraní de facto ve středu Evropy. Kdyby Rusku nebo Ukrajině náhle přeskočilo a země by chtěla zaútočit na tu druhou jadernými hlavicemi, stala by se sama obětí. Je to jen fantazírování. O takových věcech mluví jen lidé, kteří o tomto problému nic netuší," poznamenal Kravčuk.

I kdyby však Ukrajina trvala na ponechání si jaderných zbraní, podle Kravčuka by jí to nepomohlo, naopak. Připomíná hlavně to, že jeho země by byla zcela izolovaná od okolního světa, došlo by na sankce, které by podle jeho slov Ukrajina nepřežila.

"To by byla totální šílenost. Sankce, nedostatek peněz a stárnutí jaderných zbraní, které i tak měly krátkou záruční lhůtu - to bychom získali. Navíc máme zkušenosti s Černobylem. Po takové katastrofě přece muselo přijít nějaké rozumné řešení a ne bláznovství, které někteří lidé podporují.

Co bychom vlastnictvím jaderných zbraní získali? Hodně lidí tvrdí, že bychom ostatní země, především případné nepřátele, zastrašili. Skutečnost je taková, že bychom spíš připomínali opici s granátem v ruce. Nemůžeme se bavit o jaderných zbraní, když na jejich výrobu a operování s nimi nemáme potřebnou kvalifikaci. Podívejte se, co se dnes děje se Severní Koreou. Stejně tak, možná hůř, by dopadla Ukrajina," uzavírá Kravčuk.

I přes Kravčukova slova však na Ukrajině existují politici, kteří by byli pro obnovení výroby jaderných zbraní. Jedním z nich je i Oleh Ljaško, předseda Radikální strany Ukrajiny a muž, který skončil třetí v posledních prezidentských volbách.

"Rusko svojí agresí vůči Ukrajině de facto anulovalo platnost Budapešťského memoranda. To dnes podle nás není platné, proto de iure Ukrajina obnovila svůj status jaderné velmoci. Myslíme si, že jaderné zbraně jsou jedinou zárukou naší nezávislosti. Kvůli tomu, že Budapešťské memorandum pozbylo platnosti, má Ukrajina v souladu s mezinárodními normami právo na to začít pracovat na výrobě jaderných zbraní, aby si zachovala suverenitu," řekl pro televizi 112 Ukrajina.

Zároveň však dodal, že politická vůle k výrobě jaderných zbraní v tuto chvíli na Ukrajině není. Jakou cestou se Ukrajina vydá? To by měly napovědět další prezidentské volby, v nichž bude současný prezident Petro Porošenko obhajovat svůj mandát. Volby se uskuteční na konci března roku 2019. Do té doby však téměř s jistotou lze říci, že Ukrajina jaderným nebezpečím pro Evropu, potažmo pro svět, nebude.

Související

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Více souvisejících

Ukrajina Armáda Ukrajina jaderné zbraně - Jaderné zbraně uran Budapešť

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy