Kyjev - V úterý se objevila na internetu zpráva o britském věštci Craigu Hamiltonu-Parkerovi, který oznámil proroctví pro rok 2018. Jedním z nich bylo i to, že se "pozornost světa zaměří na Ukrajinu kvůli vlastnictví jaderných zbraní". Dříve dokázal Hamilton-Parker předpovědět například vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách nebo vystoupení Velké Británie z EU. Jak je to však s Ukrajinou? Má potenciál na to být jadernou hrozbou?
Odpověď se pokusil přinést server "Znaj.ua". Ten připomněl, že po rozpadu Sovětského svazu disponovala Ukrajina třetím nejsilnějším jaderným arzenálem na světě hned za Spojenými státy a Ruskem. Co se však s těmito jadernými zbraněmi stalo?
Ukrajina měla tehdy k dispozici 176 mezikontinentálních balistických raket, 44 těžkých bombardérů s více než tisíci malých jaderných raket a 1240 jaderných hlavic.
Skutečnost je taková, že se Ukrajina na základě ratifikace Budapešťského memoranda svých jaderných zbraní vzdala. Jako výměnu za to dostala ujištění, že její teritoriální celistvost nebude narušena. Status bezjaderné země získala Ukrajina v červnu před 21 lety.
Otázkou však zůstává to, zda si mohla Ukrajina před lety jaderné zbraně nechat. Odpověď přináší první ukrajinský prezident Leonid Kravčuk, který tehdy za schválil přijetí memoranda. To kromě Ukrajiny podepsalo ještě pět dalších zemí - Spojené státy, Rusko, Velká Británie a později i Čína s Francií.
"Nemohli jsme to memorandum nepodepsat, protože bylo už předtím schváleno ukrajinským parlamentem. Já jsem podepsal rozhodnutí parlamentu, takže už nebylo možné couvnout. Je otázkou, jestli to memorandum nemohlo být v něčem jiné, lepší, efektivnější. Ale to už je jiné téma. Nepodepsat by znamenalo uvést zemi do stavu izolace, to zkrátka nešlo," vzpomíná bývalý prezident pro server Obozrevatěl.
Od doby podpisu smlouvy podpisu smlouvy už uplynulo přes dvacet let a Rusko anektovalo Krym a jeho vojáci bojují na východě země. Garance teritoriální celistvosti Ukrajiny byla ta tam. Mohla by se však Ukrajina tomuto útoku bránit, kdyby se jaderných zbraní nevzdala? Podle Kravčuka to možné není.
"Jsem přesvědčený, že jen šílenec se může odvážit k použití jaderných zbraní de facto ve středu Evropy. Kdyby Rusku nebo Ukrajině náhle přeskočilo a země by chtěla zaútočit na tu druhou jadernými hlavicemi, stala by se sama obětí. Je to jen fantazírování. O takových věcech mluví jen lidé, kteří o tomto problému nic netuší," poznamenal Kravčuk.
I kdyby však Ukrajina trvala na ponechání si jaderných zbraní, podle Kravčuka by jí to nepomohlo, naopak. Připomíná hlavně to, že jeho země by byla zcela izolovaná od okolního světa, došlo by na sankce, které by podle jeho slov Ukrajina nepřežila.
"To by byla totální šílenost. Sankce, nedostatek peněz a stárnutí jaderných zbraní, které i tak měly krátkou záruční lhůtu - to bychom získali. Navíc máme zkušenosti s Černobylem. Po takové katastrofě přece muselo přijít nějaké rozumné řešení a ne bláznovství, které někteří lidé podporují.
Co bychom vlastnictvím jaderných zbraní získali? Hodně lidí tvrdí, že bychom ostatní země, především případné nepřátele, zastrašili. Skutečnost je taková, že bychom spíš připomínali opici s granátem v ruce. Nemůžeme se bavit o jaderných zbraní, když na jejich výrobu a operování s nimi nemáme potřebnou kvalifikaci. Podívejte se, co se dnes děje se Severní Koreou. Stejně tak, možná hůř, by dopadla Ukrajina," uzavírá Kravčuk.
I přes Kravčukova slova však na Ukrajině existují politici, kteří by byli pro obnovení výroby jaderných zbraní. Jedním z nich je i Oleh Ljaško, předseda Radikální strany Ukrajiny a muž, který skončil třetí v posledních prezidentských volbách.
"Rusko svojí agresí vůči Ukrajině de facto anulovalo platnost Budapešťského memoranda. To dnes podle nás není platné, proto de iure Ukrajina obnovila svůj status jaderné velmoci. Myslíme si, že jaderné zbraně jsou jedinou zárukou naší nezávislosti. Kvůli tomu, že Budapešťské memorandum pozbylo platnosti, má Ukrajina v souladu s mezinárodními normami právo na to začít pracovat na výrobě jaderných zbraní, aby si zachovala suverenitu," řekl pro televizi 112 Ukrajina.
Zároveň však dodal, že politická vůle k výrobě jaderných zbraní v tuto chvíli na Ukrajině není. Jakou cestou se Ukrajina vydá? To by měly napovědět další prezidentské volby, v nichž bude současný prezident Petro Porošenko obhajovat svůj mandát. Volby se uskuteční na konci března roku 2019. Do té doby však téměř s jistotou lze říci, že Ukrajina jaderným nebezpečím pro Evropu, potažmo pro svět, nebude.
Související
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum
Ukrajina , Armáda Ukrajina , jaderné zbraně - , Jaderné zbraně , uran , Budapešť
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek