V koncentračním táboře Osvětim se našly věci, které patřily vězňům

Varšava - Kojenecké láhve, hračky, šperky a další osobní věci, které s velkou pravděpodobností patřily vězňům bývalého nacistického koncentračního tábora v polské Osvětimi, našli členové týmu, který areál rekonstruuje. Informuje o tom server Dziennik.pl.

Věci se našly v jámě nedaleko jednoho z polorozpadlých krematorií. Měly by se stát součástí výstavy v muzeu Osvětim-Birkenau.

Na mnohých osobních věcech jsou maďarské nápisy. Patřily maďarským Židům, kteří byli do tábora deportování po nacistické okupaci Maďarska.

Koncentrační tábor v Osvětimi, největší vyhlazovací tábor, byl založen na základě rozkazu Heinricha Himmlera z dubna 1940. Prvními vězni zde byli Poláci odsouzení z politických důvodů, které nacisti využívali k otrocké práci. V březnu 1941 bylo v Osvětimi již více než deset tisíc vězňů.

Symbolem hrůz osvětimského tábora se stalo bezohledné využívání vězňů k lékařským pokusům, které tam prováděl například také Josef Mengele. Experimentovalo se tu mimo jiné se sterilizací židovských žen, prováděly se tu pokusy na dětech, především na dvojčatech.

Symbolem bezohledného využívání vězňů se staly lékařské pokusy prováděné na vězních nacistickými lékaři, např. neblaze proslulým Josefem Mengele. Tito lékaři experimentovali mj. se sterilizací židovských žen a prováděli pokusy na dětech, především na dvojčatech.

Osvětim byla také jedním z táborů, kde byli masově vyvražďováni Židé. První plynová komora byla v Osvětimi zřízena v září 1941, kdy tu byly poprvé vyzkoušeny a ověřeny vražedné účinky cyklonu B - látky, která se do té doby běžně využívala k deratizaci.

Později byly v Birkenau, táboře nedaleko osvětimského, postaveny čtyři velké plynové komory, v nichž mohlo být denně zavražděno na šest tisíc lidí. Plynové komory byly maskovány jako sprchy, které měly oběti přesvědčit, že jde o desinfekční opatření, kterým musejí projít dříve, než budou posláni na práci v táboře.

Od konce března 1942 začaly do Osvětimi proudit židovské transporty z nacisty ovládaných zemí. Nejdříve sem byli deportováni Židé ze Slovenska, z Francie, od července 1942 z Nizozemska, od srpna 1942 z Belgie a Jugoslávie. Od října 1942 do října 1944 bylo do Osvětimi deportováno více než 46 tisíc vězňů z Terezína.

Na základě Himmlerova příkazu z 29. ledna 1943 sem bylo deportováno také zhruba 20 tisíc Romů, kteří většinou zahynuli v plynových komorách.

Obětí poslední velké vlny deportací do Osvětimi se stali maďarští Židé, kteří sem byli deportováni od května do července 1944.

Tábory Osvětim-Birkenau osvobodila v lednu 1945 Rudá armáda. Našla tu 7650 vyčerpaných a vyhladovělých vězňů a řadu důkazů, které nacisté nestačili včas zničit: celkem osm tun lidských vlasů a přes milion pánských obleků a dámských šatů.

Podle různých odhadů bylo v Osvětimi zmařeno 1,2 až 1,6 milionu lidských životů.

Související

Více souvisejících

Polsko Osvětim Koncentrační tábory

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy