Ztráta všech iluzí? Socialismus s lidskou tváří neexistuje, vždy povede k nesvobodě

Invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968, ač je vnímána převážně negativně, sklidila i své ovoce. Sovětský svaz totiž svým postupem jasně ukázal, že ztratil veškerou sebereflexi, a že mu nejde o žádné budování lepších zítřku, nýbrž pouze o upevnění své moci. Podle zahraničních pozorovatelů byl srpen 1968 koncem veškerých iluzí z řad reformních komunistů, kteří věřili v socialismus s lidskou tváří. Nyní slouží jako jasný argument pro odmítnutí jakýchkoli tendencí o nastolování jakéhosi demokratického socialistického uspořádání. Informoval o tom server Eurozine.com.

Pražské jaro, vpád vojsk Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem 21. srpna 1968 a následný vývoj jsou v dnešní době prezentovány jako pouhopouhý symbol nostalgických vzpomínek s následným dramatickým scénářem. Nicméně na ideovou válku v tehdejších 60. letech se zcela zapomíná. A přitom právě ona se nám může stát jakýmsi podkladem pro chápání současné společnosti, v níž se znovu objevují tendence o vytvoření jakéhosi státu založeném na společném vlastnictví, v němž budou všichni žít v klidu a míru. Jako příklad lze uvést Autonomní centrum Klinika a podobné měkčí verze omezování soukromého vlastnictví. Ne nadarmo platí, že kdo nezná svou historii, bude nucen jí znovu prožít.

Nejostřejší kritici komunismu tvrdí, že snahy o vybudování socialismu s lidskou tváří byly a vždy budou pouhou zástěrkou pro potlačení občanských svobod, případně utopií. Násilný kolektivismus a snahy omezování práv individuí ve prospěch celku nemohou přirozeně vést ke svobodě, protože všichni máme různé potřeby a žádná není univerzální. Samotný Fridrich August Hayek ve svém bestselleru Cesta do otroctví zmiňuje nevyhnutelnost plánování ve světě, kde bude vše patřit všem, a v němž bude tedy muset existovat jakási priviligovaná vrstva s monopolem na to určit, jak si daná společnost rozdělí své bohatství. Tržní systém však dokáže na základě zákonů nabídky a poptávky dobře reagovat na lidské potřeby, a proto se také ukazuje jako nejlepší možná alternativa, byť i on má svá úskalí.

Komunismus a nacismus během 20. století měly kolektivistický nádech a nutily jedince zbavit se své vlastní autonomie ve prospěch skupiny. Když se pak v 60. letech projevovaly liberální tendence, okamžitě to skončilo katastrofou v podobě 21. srpna 1968. Socialismus s lidskou tváří zřejmě neexistuje. Snahy o uvolnění vždy nakonec v přímém důsledku povedou k jeho zhroucení a přechodu na tržní systém, což se pak následně projevilo v 80. letech. I z tohoto důvodu se tehdy SSSR rozhodl zakročit.

Symbol Pražského jara první tajemník Ústředního výboru KSČM Alexandr Dubček je v dnešní době hojně zneužíván zastánci jakéhosi nového socialistického uspořádání. Ti jej prezentují jako osobu, která měla šanci přinést světu novou politickou ideologii se zářivou budoucností. Ať už budeme jeho snahy prezentovat jako ušlechtilé, leč naivní, nebo jako dobře promyšlený plán, který by následně vedl k nevyhnutelnému pádu komunismu a přechodu na tržní uspořádání, rozhodně bychom neměli Dubčeka prezentovat jako argument pro demokratický socialismus. Svět, v němž si budou všichni absolutně rovni, totiž neexistuje. Vždy bude mezi lidmi jistá přirozená nerovnost. Egalitáři by se z tohoto důvodu měli soustřeďovat pouze na uměle vytvářené rozdíly mezi lidmi, nikoli ty, které už byly nějakým způsobem dané. Nerovnost lidi motivuje.

Když teď odhlédneme od Dubčeka a podíváme se na osobu Gustava Husáka, všestranně nenáviděného, zapomínáme, že zase ten po násilném potlačení uvolňování poměrů v Československu neměl jinou možnost, než jednat servilně vůči SSSR a Brežněvovi, tedy sklidit, co jeho předchůdce zasil. Nic není černobílé! Tím se jej samozřejmě nikdo nezastává. Patrně mu šlo pouze o to udržet se u moci, protože mohl v lecčems Moskvu obcházet podobně jako Polsko a Maďarsko. Proces normalizace provedl tím nejhorším možným způsobem. Ostatně i my jsme byli posledním satelitem, kde komunismus padl, zatímco v Polsku už byla Solidarita, z NDR se utíkalo prostřednictvím ambasád na západ apod.

Na závěr tedy připomínáme, že proces Pražského jara probíhající od ledna do srpna 2018 lze interpretovat dvěma různými způsoby. Tou první tezí je, že se jednalo o neúspěšné snahy uvolňovat poměry v Československu, jejichž vyvrcholením měl být jakýsi socialismus s lidskou tváří, což se nepovedlo. Tou druhou je, že takový svět neexistuje, a že se Dubček buď pokoušel o postupnou likvidaci komunismu zevnitř, případně byl naivní, a doplatil na to. 

Související

Pieta za srpen roku 1968

Politici si připomněli rok 1968. V projevech zmiňovali Ukrajinu a Rusko

Ukrajina světu dokazuje, že ruské komplexy zůstávají stejně nebezpečné jako v roce 1968. Dnes to prohlásil premiér Petr Fiala při připomenutí výročí počátku okupace Československa. Prezident Petr Pavel v projevu uvedl, že kdo nemá v úctě svobodu, ten bude vždy v pokušení ji omezovat a překrucovat.

Více souvisejících

okupace 1968 Srpen 1968 studená válka

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 55 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy