Bělehrad - Srbský prezident Aleksandar Vučić hodlá v neděli oznámit svůj již dlouho slibovaný plán řešení problému vztahů Srbska s Kosovem. Zda však jeho chystaný projev na severu této bývalé jihosrbské autonomní oblasti, obývaném silnou srbskou menšinou, konečně ukáže "světlo na konci tunelu", není jisté. V zásadě se neví, jaká je jeho konkrétní představa, nicméně už otevřeně řekl, že prakticky všem je jasné, že Srbsko o Kosovo přišlo, a teď jde o to, aby neskončilo s úplně prázdnýma rukama.
Vučić a jeho kosovský protějšek Hashim Thaçi v poslední době naznačovali možnou výměnu území, ale nepřímo a velmi opatrně - s použitím termínů jako demarkace či korektura původní administrativní hranice mezi Srbskem a Kosovem. Podle médií se to zřejmě týká zmíněného severu Kosova a oblasti Preševského údolí na jihu Srbska s početnou albánskou menšinou.
Toto případné řešení ale naráží na silný odpor srbské opozice a srbské pravoslavné církve. Především však u Thaçiho politických soupeřů v Kosovu, v čele s premiérem Ramushem Haradinajem. Mocné odpůrce, především německou kancléřku Angelu Merkelovou, má i v Evropské unii.
Na druhé straně Washington naznačil, že nemá v úmyslu něčemu takovému bránit, pokud se na tom Bělehrad a Priština spolu dohodnou. Podobné hlasy zazněly i od některých členů Evropské komise, ovšem s podmínkou, že v žádném případě to nesmí být precedens pro jiné případy, jako je Bosna.
V každém případě je nasnadě, že Vučić i Thaçi budou mít o "demarkaci", respektive "korektuře" hranic asi různé představy. Kosovský prezident se v této souvislosti zatím zmiňoval toliko o možné kosovské budoucnosti oblasti jihosrbských měst Preševo, Bujanovac a Medvedja. Sotva však může počítat s tím, že Bělehradu za to nic nenabídne. Na druhé straně "prostá výměna" severu Kosova za Preševské údolí by byla pro Kosovo očividně nevýhodná, už jen z ekonomického hlediska.
Vučić i Thaçi jsou si vědomi toho, že jejich země se nestanou členy EU bez vyřešení stále napjatých a velmi komplikovaných dvoustranných vztahů. Oba chtějí pokročit, se skutečně zásadními ústupky ale doposud otálejí, očividně vzhledem k možnému negativnímu dopadu na jejich politickou budoucnost.
Pokud jde o vedení v Prištině, cíle Thaçiho a Haradinaje jsou shodné - přimět Srbsko k uznání nezávislosti Kosova s co nejmenšími, a ještě lépe s vůbec žádnými ústupky. Každý ale postupuje jinou cestou a bývalí separatističtí druhové ve zbrani tím mezi sebou svádějí mocenský boj.
Premiér, na kterého Srbsko vydalo zatykač kvůli podezření z válečných zločinů, je zřejmě přesvědčený, že díky podpoře v USA a v Evropské unii, zejména ze strany Německa, nebude nutné učinit vůči Bělehradu žádný vstřícný krok. Taková varianta ale znamená i delší cestu do EU, pro Prištinu i Bělehrad. O takový tlak na Vučiče Haradinajovi podle všeho jde.
Jaký obsah bude mít Vučičův zamýšlený nedělní zásadní projev, a zda se vůbec uskuteční, by mohlo naznačit dnešní další jeho jednání s Thaçim v Bruselu za zprostředkování šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové. Podle pozorovatelů ale ani od tohoto setkání nic převratného očekávat není možné.
Související
Kurti obvinil Západ z appeasementu vůči Srbsku. Bojí se sblížení Srbska s Ruskem, tvrdí
NATO posílá 600 britských vojáků do Kosova
kosovo , Aleksandr Vučič (srbský prezident) , Srbsko , Ramush Haradinaj , Hashim Thaçi , EU (Evropská unie) , Angela Merkelová
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 1 hodinou
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 2 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 3 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.
Zdroj: Jan Hrabě