Bělehrad - Srbský prezident Aleksandar Vučić hodlá v neděli oznámit svůj již dlouho slibovaný plán řešení problému vztahů Srbska s Kosovem. Zda však jeho chystaný projev na severu této bývalé jihosrbské autonomní oblasti, obývaném silnou srbskou menšinou, konečně ukáže "světlo na konci tunelu", není jisté. V zásadě se neví, jaká je jeho konkrétní představa, nicméně už otevřeně řekl, že prakticky všem je jasné, že Srbsko o Kosovo přišlo, a teď jde o to, aby neskončilo s úplně prázdnýma rukama.
Vučić a jeho kosovský protějšek Hashim Thaçi v poslední době naznačovali možnou výměnu území, ale nepřímo a velmi opatrně - s použitím termínů jako demarkace či korektura původní administrativní hranice mezi Srbskem a Kosovem. Podle médií se to zřejmě týká zmíněného severu Kosova a oblasti Preševského údolí na jihu Srbska s početnou albánskou menšinou.
Toto případné řešení ale naráží na silný odpor srbské opozice a srbské pravoslavné církve. Především však u Thaçiho politických soupeřů v Kosovu, v čele s premiérem Ramushem Haradinajem. Mocné odpůrce, především německou kancléřku Angelu Merkelovou, má i v Evropské unii.
Na druhé straně Washington naznačil, že nemá v úmyslu něčemu takovému bránit, pokud se na tom Bělehrad a Priština spolu dohodnou. Podobné hlasy zazněly i od některých členů Evropské komise, ovšem s podmínkou, že v žádném případě to nesmí být precedens pro jiné případy, jako je Bosna.
V každém případě je nasnadě, že Vučić i Thaçi budou mít o "demarkaci", respektive "korektuře" hranic asi různé představy. Kosovský prezident se v této souvislosti zatím zmiňoval toliko o možné kosovské budoucnosti oblasti jihosrbských měst Preševo, Bujanovac a Medvedja. Sotva však může počítat s tím, že Bělehradu za to nic nenabídne. Na druhé straně "prostá výměna" severu Kosova za Preševské údolí by byla pro Kosovo očividně nevýhodná, už jen z ekonomického hlediska.
Vučić i Thaçi jsou si vědomi toho, že jejich země se nestanou členy EU bez vyřešení stále napjatých a velmi komplikovaných dvoustranných vztahů. Oba chtějí pokročit, se skutečně zásadními ústupky ale doposud otálejí, očividně vzhledem k možnému negativnímu dopadu na jejich politickou budoucnost.
Pokud jde o vedení v Prištině, cíle Thaçiho a Haradinaje jsou shodné - přimět Srbsko k uznání nezávislosti Kosova s co nejmenšími, a ještě lépe s vůbec žádnými ústupky. Každý ale postupuje jinou cestou a bývalí separatističtí druhové ve zbrani tím mezi sebou svádějí mocenský boj.
Premiér, na kterého Srbsko vydalo zatykač kvůli podezření z válečných zločinů, je zřejmě přesvědčený, že díky podpoře v USA a v Evropské unii, zejména ze strany Německa, nebude nutné učinit vůči Bělehradu žádný vstřícný krok. Taková varianta ale znamená i delší cestu do EU, pro Prištinu i Bělehrad. O takový tlak na Vučiče Haradinajovi podle všeho jde.
Jaký obsah bude mít Vučičův zamýšlený nedělní zásadní projev, a zda se vůbec uskuteční, by mohlo naznačit dnešní další jeho jednání s Thaçim v Bruselu za zprostředkování šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové. Podle pozorovatelů ale ani od tohoto setkání nic převratného očekávat není možné.
Související
Kurti obvinil Západ z appeasementu vůči Srbsku. Bojí se sblížení Srbska s Ruskem, tvrdí
NATO posílá 600 britských vojáků do Kosova
kosovo , Aleksandr Vučič (srbský prezident) , Srbsko , Ramush Haradinaj , Hashim Thaçi , EU (Evropská unie) , Angela Merkelová
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek