Války patří k lidským dějinám odnepaměti. Lidé je sice nenávidí, ale přesto je vedou s velkou chutí a stačí jen drobná záminka, aby se do ní pustili. A že to někdy byly doopravdy záminky skutečně podivné, dokazuje pět případů popsaných v tomto článku. Ovšem účel světí prostředky a ve válce to platí dvojnásob
1) Válka o vědro 1325-1337
Mezi městskými státy Bolognou a Modenou vždy panovala rivalita. Navíc italské státy tehdy dělil spor mezi guelfy a ghibelliny o to, kdo ovládne severní a střední Itálii. Každé město se přidalo k jedné straně. Když jedné noci modenští mladíci ukradli vědro u hlavní boloňské studny a Modena jej odmítla vrátit, bylo jasno. Modenští museli pykat! Za čest a za vědro! Nepřátelství trvalo dvanáct let a v jediné velké bitvě u Zappolina se střetlo 7000 boloňských a 32 000 modenských žoldnéřů a kolem 2000 z nich v bitvě padlo. Modenští nakonec vyhráli a „vzácnou kořist“- boloňské vědro, dodnes střeží ve své radnici.
2) Válka o Jenkinsovo ucho 1739-1748
Richard Jenkins byl kapitán obchodní lodi. Při jedné plavbě v roce 1731 mu ovšem došlo štěstí a byl chycen španělskou námořní patrolou. Ta ho obvinila z pašeráctví a pro výstrahu ostatním pašerákům mu uřízla ucho. Jenkins se snažil o satisfakci a hnal věc k britským úřadům. Jenkinsovo pohanění se dostalo v roce 1738 před britský parlament. Ten požadoval okamžitou omluvu a odškodnění Jenkinse. Jinak Španělsko pozná britskou pomstu za tuto potupu. Španělsko samozřejmě odmítlo.
Následná válka trvala devět let. A samozřejmě v ní nešlo o Jenkinsovo ucho a pochroumanou čest. Británie chtěla ovládnout španělské kolonie v Karibiku. Výsledek? Britové za 9 let války přišli o 20 000 mužů a 405 korábů a Španělé o 5000 muž a 105 korábů. Válka skončila cášským mírem a navrácením do stavu před válkou.
3) Válka o zlatý stolec 1900
Ašanti jsou hrdým národem obývajícím dnešní Ghanu. Jejich říše byla v 19. století obsazena Brity a poslední král Prempeh byl držen v zajetí. V roce 1900 dorazil nový guvernér sir Frederick Hodgson. Hodgson prohlásil, že Ašanti jsou nyní poddanými královny Viktorie a už nemají vlastního krále. On, jako zástupce jejího veličenstva požadoval, aby mohl usednout na králův zlatý stolec. Pro Ašanty je králův zlatý stolec nejen symbolem jeho moci, ale i ztělesněním ducha národa, moudrosti a nezávislosti. K překvapení Hodgsona Ašanti nejen, že neposlechli, ale Brity vyhnali. Tvrdé boje mezi březnem a zářím si vyžádaly život 1000 Britů a asi 2000 Ašantů. Britským záměrem bylo vyvolat konflikt, podrobit si Ašanty a zabrat jejich půdu. To jim však nevyšlo. Naopak Ašanti získali fakticky nezávislost a Zlaté pobřeží (dnes Ghana) byla první britskou kolonií v Africe, která v roce 1957 získala nezávislost.
4) Válka o zatoulaného psa 1925
Vztahy mezi Bulharskem a Řeckem nebyly ve 20. letech 20 století právě ideální. Bulharsko patřilo v první světové válce mezi poražené a Řecko obsadilo část jeho území a požadovalo i město Petrič. Mezi oběma státy to vřelo. Stačila jen malá jiskra. Tou byl incident, který se stal 18. října 1925. Řeckému vojákovi utekl jeho čtyřnohý psí miláček. Když se jej vydal hledat, omylem překročil hranici s Bulharském a bulharský pohraničník jej zastřelil. Řecko neváhalo a okamžitě využilo situace a vtrhlo do sporné oblasti. Boje trvaly pět dní a vyžádaly si 52 obětí. Skončili jen díky zásahu Společnosti národů. Řecko pak muselo vyplatit Bulharům 45 000 dolarů. Osud psa je neznámý.
5) Fotbalová válka 1969
Hondurasané neměli své salvadorské sousedy nikdy rádi. Salvadorci, jejichž země byla několikanásobně menší než Honduras, ale kterých bylo dvakrát více než Hondurasanů, přecházeli hranice a zabírali honduraskou půdu. To vedlo k mnoha třenicím, incidentům a nevraživosti. Poslední kapkou bylo, když Salvador, samozřejmě jen díky zkorumpovaným rozhodčím, vyhrál kvalifikační zápas na mistrovství světa ve fotbale nad Hondurasem 3:0.
Hondurasané věděli, na kom si zchladit pošramocené fotbalové národní cítění. A tak začali vyhánět, terorizovat, a dokonce vraždit nebohé salvadorské zemědělce. To se samozřejmě nelíbilo Salvadoru. Prohlásil to za genocidu a začal mobilizovat. Salvadorci udeřili 18.června a Hondurasany rychle porazili. Před příměřím, které se podařilo Organizaci amerických států dohodnout po pouhých 100 hodinách války, byly salvadorské jednotky zastaveny na předměstí hlavního města Hondurasu Tegucigalpy. Výsledky byly děsivé. Hondurasané přišli o 250 vojáků a bylo zabito 2000 civilistů. Salvadorci ztratili 900 vojáků. Z Hondurasu bylo pak vyhnáno na 300 000 Salvadorců. Mírová smlouva byla podepsána až v roce 1980. Salvadorce nepotěšili ani jejich fotbalisté. Ti se sice na MS 1970 v Mexiku podívali, ale po třech porážkách v základní skupině, kdy nevstřelili ani branku, se s ostudou vrátili domů.
Související
Směřujeme k další světové válce, varují experti. Popsali, jak velké je riziko, že vypukne
Rusové na NATO nemají, ale jaderné zbraně už zaměřili. Experti pro EZ popsali, jak by vypadala válka
válka , plachetnice , honduras , Velká Británie , historie , Itálie
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák