Trump, Kim Čong-un nebo Merkelová? Nobelova cena za mír budí vášně a rozpaky

Oslo - Jihokorejský prezident Mun Če-in, severokorejský diktátor Kim Čong-un a šéf Bílého domu Donald Trump mají podle britských sázkových kanceláří největší naděje na zisk letošní Nobelovy ceny za mír. Její laureáti budou oznámeni v pátek 5. října v norské metropoli Oslu. Vůdce KLDR Kim Čong-un letos pozastavil jaderné a raketové testy a zahájil sérii diplomatických jednání, jejichž cílem je odstranění nukleárních zbraní z Korejského poloostrova. S jihokorejským prezidentem se tento rok setkal již třikrát a v červnu jednal na historickém summitu v Singapuru také s americkým prezidentem Trumpem.

Podle serveru oddschecker, kde jsou zveřejněny kurzy několika sázkových kanceláří, mezi další favority bookmakeři řadí na čtvrtém místě ruský opoziční list Novaja Gazeta, pro nějž psala i v roce 2006 zavražděná novinářka Anna Politkovská. Na páté příčce je Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), který už ocenění v minulosti získal dvakrát: v roce 1954 a v roce 1981.

Nezanedbatelné šance má podle sázkařů i vězněný saúdskoarabský bloger Raíf Badáví, Americká unie občanských práv (ACLU), která se soudí s americkou vládou kvůli jejímu nekompromisnímu přístupu k migrantům, a katalánský expremiér Carles Puigdemont, jehož vláda loni uspořádala referendum o nezávislosti Katalánska a nyní za to čelí obvinění ze vzpoury.

I mezi letošními kandidáty je řada kontroverzních jmen, kromě Trumpa a Kima také bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, který zveřejnil materiály amerických tajných služeb o rozsáhlém sledování komunikace Američanů i lidí v zahraničí, či ruský prezident Vladimir Putin, kritizovaný Západem za vměšování do konfliktu na Ukrajině i v Sýrii.

Rozporuplné reakce budí rovněž další jména ze seznamu favoritů jako německá kancléřka Angela Merkelová nebo Julian Assange, šéf internetového serveru WikiLeaks, který se zaměřuje na zveřejňování důvěrných a utajovaných informací. Anebo Chelsea Manningová, která ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks americké tajné armádní a diplomatické dokumenty a byla za to vězněna.

Šance na udělení Nobelovy ceny za mír Trumpovi ale podle agentury Reuters snižují nelichotivé výroky, které členové Nobelova výboru v minulosti pronesli na adresu amerického prezidenta. Thorbjörn Jagland, který je jedním z pěti členů výboru, v roce 2015 například na twitteru napsal: "Donald Trump se možná dostal do popředí zpravodajských programů, ale za jakou cenu? Je to nezodpovědný prezidentský kandidát, který rozděluje společnost."

V prosinci se pak bývalý norský premiér a nynější generální tajemník Rady Evropy Jagland znovu opřel do šéfa Bílého domu kvůli tomu, že "Trump na twitteru uráží muslimy". Naopak chválil jeho předchůdce v úřadu Baracka Obamu, který Nobelovu cenu za mír získal jako americký prezident v roce 2009, necelý rok po svém nástupu do funkce.

Podobně Trumpa ve svém blogu kritizoval i místopředseda Nobelova výboru Henrik Syse v prosinci 2016: "Zvolený prezident Donald Trump svou rétorikou snížil práh morálky a slušnosti, že je to přímo děsivé."

Ředitel norského mírového institutu PRIO Henrik Urdal uvedl, že denuklearizace Korejského poloostrova by byla významným úspěchem a výbor by to měl při posuzování kandidátů na ocenění brát v úvahu. Urdal ale zároveň dodal, že výbor musí vzít v potaz také další Trumpovy politické kroky jako odstoupení USA od íránské jaderné dohody, plány na odstoupení od pařížské klimatické dohody a obchodní spory se spojenci.

Související

Více souvisejících

nobelova cena Donald Trump Kim Čong-un Mun Če-in USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy