Erdogan otevřel největší mešitu v Německu. Dohlížet na ní bude kontroverzní organizace, považovaná za hlásnou troubu islamistické propagandy

Kolín nad Rýnem - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zakončil svou třídenní návštěvu Německa slavnostním otevřením největší německé mešity v Kolíně nad Rýnem. Část Němců s ohledem na minulé bouřlivé výměny názorů mezi tureckým prezidentem a vůdčími osobnostmi evropské politické scény je tím pobouřena. Turecké mešity nemají v Německu příliš dobrou pověst, mimo jiné proto, že jsou vnímány jako nástroje turecké a islamistické propagandy.

I mešita v Kolíně nad Rýnem spadá pod patronát Turecko-islámské unie pro náboženské záležitosti (DITIB). Jedná se o největší organizace zastřešující mešity v Německu – asi 900 mešit pod ní spadá. DITIB má též značný počet členů, okolo 800 000.

Imámové kázající v mešitách DITIB jsou často posíláni z Turecka s pokyny a povoleními od tureckého Ředitelství pro náboženské záležitosti (Diyanet). Platy imámů pak platí příslušný turecký generální konzulát po dobu jejich pobytu. Právě toto spojení je předmětem časté kritiky vůči tureckým mešitám. Diyanet spadá pod přímý dohled tureckého prezidenta. Jeho význam dokládá i značný rozpočet, kterým oplývá – okolo 1 miliardy eur, více než má k dispozici turecké ministerstvo vnitra či zahraniční, upozorňuje německá stanice Deutsche Welle.

Silné napojení DITIB na Diyanet je v Německu nahlíženo kriticky nejenom proto, že naznačuje možnost tureckého ovlivňování muslimů, ale též proto, že toto případné ovlivňování má rysy islamistického typu islámu, který je podle řady Němců v rozporu s německými hodnotami. Zatímco předtím Diyanet vyznával umírněný typ islámu vhodný do sekulární společnosti, jakou představovalo Atatürkovo Turecko (Diyanet byl jím založen v roce 1924), za Erdoganovi vlády jeho poselství začalo mít rysy velmi konzervativní větve islámu.

Některé incidenty naznačují, že skutečně má být německá společnost proč být znepokojena, co se týče DITIBu a jejích vazeb na Diyanet. V lednu, po invazi Turecka do Sýrie, vyzýval Diyanet německé Turky, aby se modlili za jeho vítězství. V roce 2016 zase měla DITIB špehovat německé Turky a zjišťovat, zda-li někteří z nich nejsou podporovateli islámského učence Fethullaha Gülena, jehož Erdogan obviňuje z organizace neúspěšného vojenského převratu.

Minulý rok DITIB odmítl účastnit se protestu organizovaného muslimskými asociacemi v Kolíně proti islamistickému teroru. V roce 2017 též rezignovalo kompletní vedení mládežnické sekce DITIB s tím, že organizace cíleně zamezuje jakýmkoliv krokům směrem k liberalizaci.

Tyto skutečnosti změnily postoj německých orgánů k DITIB. Dříve ji považovaly za důležitého prostředníka ve věcech víry a integrace. DITIB dostávala i státní prostředky. V roce 2017 obdržela 1,5 milionů eur. V roce 2018 však došlo k drastickému snížení – dostala jen 300 000 eur.

Kontroverzní návštěva 

Že Turecko a jeho prezident není v Německu už více chápán jako věrohodný partner, se ukázalo během celé návštěvy Erdogana v Německu. Při otevření mešity v Kolíně protestovalo asi 2 000 lidí. Protesty probíhaly též v pátek, na berlínské Postupimské náměstí přišlo demonstrovat asi 1 500 lidí.

Vůči Erdoganovi se vymezila i řada německých politiků. Na slavnostní hostinu, vystrojené v pátek spolkovým prezidentem, nepřišel např. šéf svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner či předsedové Zelených Annalena Baerbocková a Robert Habeck. Nedorazila ani kancléřka Angela Merkelová, která však obvykle na slavnostní večeře nechodí.

Německá média poznamenala, že setkání Erdogana s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem bylo poměrně chladné. I setkání turecké hlavy státu s kancléřskou Merkelovou se neslo v poněkud chladném duchu. „ Máme velké názorové rozdíly“, řekla Erdoganovi Merkelová s odkazem na tristní postavení novinářů v Turecku. Samotné setkání kancléřky s tureckým prezidentem poznamenal incident, kdy jeden novinář byl vyveden, protože měl na sobě tričko  „Svoboda pro novináře v Turecku“.  

Související

Recep Tayyip Erdogan Komentář

Rusku uštědřil porážku v Sýrii „nečekaný“ soupeř. Na úkor Moskvy sílí vliv jiné země

Pád režimu Bašára Asada přišel zdánlivě nečekaně a přináší s sebou zásadní geopolitické důsledky. Turecko, které dlouho čekalo na tento okamžik, nyní převzalo otěže v regionu, zatímco ruský vliv dramaticky slábne. Ankara upevňuje svou pozici prostřednictvím tvrdé moci, zatímco Moskva čelí problémům na Ukrajině a v Sýrii. Tento vývoj může přetvořit globální mocenskou rovnováhu.
Gökhan Bacik

Pád Asada jako jeden z největších ruských neúspěchů. Expert pro EZ řekl, co teď Sýrii čeká

Sýrii po pádu režimu dosavadního autoritářského prezidenta Bašára Asada nečeká nic jednoduchého. Podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého se do procesu změny režimu musí zapojit mezinárodní prostředí a pokusí se ho ovlivnit i aktéři jako Turecko nebo Izrael. Pád Asada označil za jeden z největších neúspěchů ruské geopolitiky. 

Více souvisejících

Turecko Německo Recep Tayyip Erdogan mešity islám

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

před 6 hodinami

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

před 7 hodinami

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 12 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině

Kyjev bude litovat a pozná ještě větší destrukci, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin po sobotním útoku ukrajinských dronů na Kazaň. Na jeho výhrůžky upozornila ruská státní agentura TASS. Útok se obešel bez zranění, ve městě ale napáchal škody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy