Kolín nad Rýnem - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zakončil svou třídenní návštěvu Německa slavnostním otevřením největší německé mešity v Kolíně nad Rýnem. Část Němců s ohledem na minulé bouřlivé výměny názorů mezi tureckým prezidentem a vůdčími osobnostmi evropské politické scény je tím pobouřena. Turecké mešity nemají v Německu příliš dobrou pověst, mimo jiné proto, že jsou vnímány jako nástroje turecké a islamistické propagandy.
I mešita v Kolíně nad Rýnem spadá pod patronát Turecko-islámské unie pro náboženské záležitosti (DITIB). Jedná se o největší organizace zastřešující mešity v Německu – asi 900 mešit pod ní spadá. DITIB má též značný počet členů, okolo 800 000.
Imámové kázající v mešitách DITIB jsou často posíláni z Turecka s pokyny a povoleními od tureckého Ředitelství pro náboženské záležitosti (Diyanet). Platy imámů pak platí příslušný turecký generální konzulát po dobu jejich pobytu. Právě toto spojení je předmětem časté kritiky vůči tureckým mešitám. Diyanet spadá pod přímý dohled tureckého prezidenta. Jeho význam dokládá i značný rozpočet, kterým oplývá – okolo 1 miliardy eur, více než má k dispozici turecké ministerstvo vnitra či zahraniční, upozorňuje německá stanice Deutsche Welle.
Silné napojení DITIB na Diyanet je v Německu nahlíženo kriticky nejenom proto, že naznačuje možnost tureckého ovlivňování muslimů, ale též proto, že toto případné ovlivňování má rysy islamistického typu islámu, který je podle řady Němců v rozporu s německými hodnotami. Zatímco předtím Diyanet vyznával umírněný typ islámu vhodný do sekulární společnosti, jakou představovalo Atatürkovo Turecko (Diyanet byl jím založen v roce 1924), za Erdoganovi vlády jeho poselství začalo mít rysy velmi konzervativní větve islámu.
Některé incidenty naznačují, že skutečně má být německá společnost proč být znepokojena, co se týče DITIBu a jejích vazeb na Diyanet. V lednu, po invazi Turecka do Sýrie, vyzýval Diyanet německé Turky, aby se modlili za jeho vítězství. V roce 2016 zase měla DITIB špehovat německé Turky a zjišťovat, zda-li někteří z nich nejsou podporovateli islámského učence Fethullaha Gülena, jehož Erdogan obviňuje z organizace neúspěšného vojenského převratu.
Minulý rok DITIB odmítl účastnit se protestu organizovaného muslimskými asociacemi v Kolíně proti islamistickému teroru. V roce 2017 též rezignovalo kompletní vedení mládežnické sekce DITIB s tím, že organizace cíleně zamezuje jakýmkoliv krokům směrem k liberalizaci.
Tyto skutečnosti změnily postoj německých orgánů k DITIB. Dříve ji považovaly za důležitého prostředníka ve věcech víry a integrace. DITIB dostávala i státní prostředky. V roce 2017 obdržela 1,5 milionů eur. V roce 2018 však došlo k drastickému snížení – dostala jen 300 000 eur.
Kontroverzní návštěva
Že Turecko a jeho prezident není v Německu už více chápán jako věrohodný partner, se ukázalo během celé návštěvy Erdogana v Německu. Při otevření mešity v Kolíně protestovalo asi 2 000 lidí. Protesty probíhaly též v pátek, na berlínské Postupimské náměstí přišlo demonstrovat asi 1 500 lidí.
Vůči Erdoganovi se vymezila i řada německých politiků. Na slavnostní hostinu, vystrojené v pátek spolkovým prezidentem, nepřišel např. šéf svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner či předsedové Zelených Annalena Baerbocková a Robert Habeck. Nedorazila ani kancléřka Angela Merkelová, která však obvykle na slavnostní večeře nechodí.
Německá média poznamenala, že setkání Erdogana s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem bylo poměrně chladné. I setkání turecké hlavy státu s kancléřskou Merkelovou se neslo v poněkud chladném duchu. „ Máme velké názorové rozdíly“, řekla Erdoganovi Merkelová s odkazem na tristní postavení novinářů v Turecku. Samotné setkání kancléřky s tureckým prezidentem poznamenal incident, kdy jeden novinář byl vyveden, protože měl na sobě tričko „Svoboda pro novináře v Turecku“.
Související
Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo
Teroristický útok v Ankaře: Sídlem letecké společnosti otřásla exploze a střelba, na místě jsou mrtví
Turecko , Německo , Recep Tayyip Erdogan , mešity , islám
Aktuálně se děje
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
včera
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
včera
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
včera
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
včera
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
včera
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
včera
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
včera
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
včera
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
včera
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
včera
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
včera
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
včera
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV.
Zdroj: Jan Hrabě