28 let po sjednocení Německa: Nižší ekonomické rozdíly, které se však mohou opětovně prohloubit kvůli migraci a demografickým změnám

Berlín - Dnes je svátek sjednocení Německa. I po 28 letech mezi bývalým Západním a Východním Německem zůstávají významné rozdíly, nicméně ty jsou mnohem menší než před deseti lety. Východní Německo se dokázalo ekonomicky rozvinout, nicméně kvůli demografickým změnám a migraci hrozí, že opětovně nebude stačit držet krok se západním Německem.

Obyvatelé východního Německa mají mnohem větší pravděpodobnost, že skončí v chudobě – včetně obyvatel Berlína. Zatímco ve východním Německu to hrozí 17,8% lidí, v západním Německu se to týká 15,3% obyvatel, podle statistik z minulého roku. Nicméně, východní Německo si v porovnání s předchozími roky polepšilo, zatímco západní Německo pohoršilo – před deseti lety se možný pád do chudoby týkal 19,5% lidí na východě Německa a jen 12,9% v případě západního Německa, uvádí německá mutace serveru The Local.

Mzdy ve východním Německu dosahují okolo 80% těch v západním Německu. Nižší ceny na Východě zajišťují, že skutečná rozdílnost příjmů mezi Východem a Západem není příliš velká. Ve východním Německu mají domácnosti spotřebitelské výdaje v hodnotě 2078 eur za měsíc, což je 80% výdajů, které mají domácnosti v západním Německu (2587 eur). Za základní zboží, jako jsou potraviny a oděvy, domácnosti utrácely v průměru zhruba polovinu své celkové spotřeby: 53,6% v západním Německu a 53,3% ve východním Německu.

Východ se sice zatím drží, co se týče ekonomického rozvoje, podle studie společnosti Prognos AG by však mohl opětovně ztratit na Západ kvůli nízké porodnosti a emigraci. HDP na obyvatele ve východním Německu (včetně Berlína) dnes dosahuje tří čtvrtin HDP na obyvatele západního Německa, podle prognóz společnosti Prognos AG by však v roce 20145 měl rozdíl klesnout na méně než dvě třetiny.

Hlavním hospodářským problémem východního Německa do budoucna je demografická změna. Roste počet důchodců, zatímco mladí odchází za prací jinam. Od roku 1989 populace v bývalých státech NDR Berlíně klesla zhruba o dva miliony.

Mezi Západem a Východem Německa existují též poměrně výrazné rozdíly ohledně rodinného života. Každá pátá rodina v Německu sestává pouze z jednoho rodiče, ve východním Německu je to čtvrtina rodin (24,9%), v západním asi šestina rodin (17, 5%). Ve východním Německu je nicméně mnohem menší procento rodičů, které zůstávají s dětmi doma. 51,3% dětí ve věku pod 3 roky byly v dětské denní péči v roce 2017, v západním Německu to bylo jen 28,8%.

Nyní, v kontextu migrační krize, je jako jeden z největších rozdílů mezi Západem a Východem Německa zmiňován postoj k příchozím do Německa z jiných zemí. Podle zprávy Bertelsmann Foundation z roku 2017 by migranty přijalo 33% obyvatel východního Německa, v západním Německu to bylo 68% obyvatel. Ve východním Německu v důsledku této větší nedůvěry dochází i k většímu počtu zločinů z nenávisti – více než 50% zločinů s krajně pravicovým motivem bylo spácháno ve východním Německu.

Východní Němci taktéž vykazují větší nedůvěru vůči demokratickým institucím a méně chodí k volbám. Podle Institutu německého institutu je to dáno z velké části tím, že na řídce osídleném východě venkovním oblastem chybí obchody, školy, lékaři či dopravní spoje a obyvatelé se tak cítí izolováni a přehlíženi. Podle Institutu pro ekonomický výzkum na Mnichovské univerzitě nicméně se názorový rozdíl mezi Západem a Východem Německa poněkud stírá u mladší generace, která má v obou částí země velmi podobné postoje k mnohým otázkám.

Migrace mladých za lepší prací a do měst dále přispívá k úpadku vesnic na východě země. Nicméně, Deutsche Welle poukazuje na to, že růst měst na východě Německa výrazně dopomohl tomu, že bývalé státy NDR dokázaly chytit krok s západním Německem a snížit velký rozdíl mezi mírou zaměstnanosti obou částí země. Před deseti lety byla míra zaměstnanosti na východě o 10% procent nižší než na západě, dnes je tento rozdíl jen 2,3%.

Související

Více souvisejících

Německo ndr Ekonomika migrace sjednocení Německa

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy