Oslo - Nobelovu cenu za mír pro rok 2018 získali konžský lékař Denis Mukwege a aktivistka irácké komunity jezídů Nadja Muradová. Oznámil to dnes norský Nobelův výbor. Dvojice prestižní ocenění dostala za boj proti sexuálnímu násilí jako zbrani ve válkách, upřesnil výbor.
Zástupci norského Nobelova výboru letos vybírali z 216 osob a 115 organizací. Jednoznačného favorita letošní udílení nemělo.
"Oba laureáti zásadním způsobem přispěli k zaměření pozornosti na takové válečné zločiny a k boji proti nim," uvedl výbor ve zdůvodnění. "Denis Mukwege je pomocníkem, který zasvětil svůj život obraně těchto obětí. Nadja Muradová je svědkyní, která vypráví o zneužívání spáchaném na ní a ostatních. Oba svým způsobem pomohli zviditelnit válečné sexuální násilí, takže pachatelé mohou být hnáni k odpovědnosti za své počínání," uvedl dále Nobelův výbor.
Třiašedesátiletý Mukwege je gynekolog, který léčí oběti sexuálního násilí v Demokratické republice Kongo. Je také ředitelem nemocnice ve východokonžském městě Bukavu. V zařízení, které bylo otevřeno v roce 1999, přijme každoročně tisícovky žen. Mukwegeho se v roce 2012 pokusili zabít ozbrojenci a lékař musel dočasně svou zemi opustit.
Muradová, která se narodila v roce 1993, je známá jako bojovnice za lidská a ženská práva. Přežila masakr své rodiny a sexuální zotročení džihádisty z takzvaného Islámského státu (IS). Radikálové z IS ji zotročili v severoiráckém Mosulu v roce 2014. Zasazuje se rovněž o práva jezídů a uprchlíků.
Muradová tak je jednou z odhadovaných 3000 jezídských dívek a žen, které se staly obětí znásilňování a jiného zneužívání ze strany ozbrojenců IS. Po třech měsících se jí na několikátý pokus podařilo uprchnout a rozhodla se se svými hrůznými zážitky podělit s ostatními. Při útocích IS přišla celkem o 18 členů rodiny, včetně matky.
Oba dnes ocenění jsou mimo jiné držiteli Sacharovovy ceny za svobodu myšlení, kterou uděluje Evropský parlament. Mukwege ji obdržel v roce 2014 a Muradová v roce 2016. V témže roce Muradová získala také cenu Václava Havla za obranu lidských práv a pobývala i v Praze.
V loňském roce dostala Nobelovu cenu za mír Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní (ICAN). Cenu si odnesla za upozorňování na katastrofické humanitární důsledky jakéhokoli použití jaderných zbraní a za své průkopnické úsilí o dosažení zákazu takových zbraní.
Cena za mír je předposlední "nobelovkou", která se bude letos udělovat. Tento týden už byli oznámeni laureáti ocenění za lékařství, fyziku a chemii, v pondělí bude znám nositel letošní ceny za ekonomii.
Nobelova cena za literaturu letos udělena nebude, a to kvůli skandálu, který otřásl Švédskou akademií, která její držitele vybírá. Francouz Jean-Claude Arnault spjatý s akademií byl v pondělí za znásilnění odsouzen k dvouletému trestu vězení.
Vedle medaile a diplomu na laureáty Nobelových cen čeká i finanční prémie, která letos stejně jako loni činí devět milionů švédských korun (22,4 milionu korun českých). Ocenění budou jako každý rok předány v den výročí Nobelovy smrti 10. prosince - cena za mír v Oslu a zbývající čtyři ve Stockholmu.
"Letošní Nobelova cena za mír zcela naplňuje kritéria, jež stanovil v závěti Alfred Nobel. Denis Mukwege a Nadja Muradová riskovali svou osobní bezpečnost odvážným bojem proti válečným zločinům a hledáním spravedlnosti pro oběti. Podporovali tak bratrství mezi národy naplňováním zásad mezinárodního práva," stojí také v textu Nobelova výboru.
Agentura Reuters připomíná, že dnešní ocenění následuje po roce, v němž bylo zneužívání žen v centru pozornosti na celém světě. Předsedkyně Nobelova výboru Berit Reissová-Andersenová však na novinářský dotaz, zda hnutí #metoo inspirovalo výběr letošních laureátů, odpověděla nejednoznačně.
"Metoo a válečné zločiny nejsou zcela totéž. Ale společné mají to, že vidí utrpení žen, zneužívání žen a že je důležité, aby se ženy oprostily od pojetí hanby s tím spojené a promluvily," řekla Reissová-Andersenová.
Oceněným už byly adresovány první gratulace. Předseda Evropské rady Donald Tusk na twitteru napsal, že laureáti mají jeho "nejhlubší úctu za odvahu, soucítění a lidskost, které prokázali ve svém každodenním boji".
Německá kancléřka Angela Merkelová chová vůči oceněným "velkou úctu", řekl dnes mluvčí kancléřky Steffen Seibert. "Jsou to dva úžasní laureáti, oba svým způsobem reprezentují volání po lidskosti - uprostřed nepředstavitelných hrůz, které páchají lidé na jiných lidech," tlumočil mluvčí vzkaz kancléřky, která se údajně s Muradovou setkala v roce 2016.
Související
Nobelovu cenu za chemii dostali vědci z Google. Dokázali, co bylo donedávna nemožné
Nobelovu cenu za fyziku získali vědci za strojové učení pomocí umělých neuronových sítí
nobelova cena , Jezídové , Kongo , MeToo , Angela Merkelová , válečné zločiny , Znásilnění , ženy
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 29 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 51 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 54 minutami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák