Komentář Petra Šulky – Francie opět zažila horký víkend. Hnutí žlutých vest protestovalo proti zvýšení spotřební daně na benzín a naftu, které by benzín prodražilo o 2,9 centu za litr a naftu o 6,9 centu za litr, přičemž cena benzínu již vloni stoupla o 23 % a nafty o 15 %. Důvodů k nespokojenosti je však daleko více a jsou mnohem hlubší.
I přesto, že ministr vnitra Christophe Castaner uklidňoval obyvatelstvo v televizním rozhovoru, že demonstrantů je méně než před týdnem, a že má celou situaci pod kontrolou, to, že byl obklopen policisty, kteří evidentně nečekali na autobus, jeho slovům právě na důvěryhodnosti nedodalo. Francie je zvyklá na vlny stávek a demonstrací, ale vlny násilností provázející je v poslední době, jsou i pro ni něco nezvyklého.
Již demonstrace železničářů 1. května vládě ukázaly, že klidné časy ji jednoznačně nečekají. Hnutí žlutých vest to rozhodně jen podtrhává. Dokonce ani ve Francii není zvykem, aby při demonstracích umírali lidé - jako se to stalo minulý týden. Žluté vesty jsou hnány nejen ekonomickými důvody, ale i odtržením politiků od lidu a pocitem, že elity úplně opustily obyčejné lidi.
Vláda hájí zvyšování daní na paliva tím, že chce přinutit lidi, aby přešli na alternativní způsoby pohonu vozidel a na hromadnou dopravu. Vše je samozřejmě zaobaleno bohulibými moudry o boji s klimatickými změnami a ekologií. Pokud bychom parafrázovali legendární údajný výrok královny Marie-Antoneitty „Když nemají na diesel, ať si koupí elektromobil“.
Jenže většina obyvatelstva za tím vidí něco jiného. Macron prostě chce zalepit v rozpočtu díry, které způsobila jeho reforma daní, která značně snížila daně nejbohatším. Vláda také zvedla důchodcům platby za zdravotní pojištění. To byl ovšem asi také Macronův největší úspěch. Reforma železnic skončila zatím u ledu. Stát uhradí 35 miliard eur z jejich ohromného dluhu a převezme je. Na výhody železničářů se zatím sahat nebude. Stejně tak se nepustí na koleje soukromí dopravci.
Macron také schválil nepopulární reformu zákoníku práce, která měla rozhýbat pracovní trh a snížit chronicky vysokou nezaměstnanost. Moc se nezadařilo. Nezaměstnanost se stabilně drží na 9 % a ekonomický růst se zadrhl na 0,2 %. Stagnace jako z učebnice. O předvolebním slibu propustit 120 000 státních zaměstnanců, především úředníků, už se prezident ani nezmiňuje.
Francouze také trápí bezpečnostní situace. Především některá předměstí Paříže, Lyonu nebo Toulouse ovládají gangy a policie se tam odvažuje pouze v kolonách. V Marseille už kriminalita překročila všechnu míru a rozdíl mezi předměstím a středem města se zcela vytratil. Pokud by se předměstí vzbouřila, tak podle některých armádních důstojníků nemá Francie dost ozbrojeních sil, aby dokázala bouře potlačit.
Obrovský problém také představuje radikalizace muslimů. Těch je podle oficiálních údajů ve Francii 10 % obyvatel tedy nějakých 6,6 milionu. Snaha o integraci části z nich i po mnoha generacích, které žijí ve Francii, je stále neúspěšná. Navíc se ve Francii rozmáhá radikální islamismus se kterým s politici neví rady. Macron slibuje vytvoření francouzského islámu, zastavení financování mešit ze zahraničí a vypovězení radikálních duchovních. Potichu ovšem bylo uzavřeno deradikalizační středisko pro islamisty. Důvod? Naprostý nezájem muslimů.
Po více než roce vlády prezidenta Macrona je Francie v ještě hlubší krizi než před jeho nástupem. Prezident je pro mnoho jeho voličů naprostým zklamáním. Vyznačuje se sice frenetickou aktivitou, ale ta místo k nějakým výsledkům vede spíše ještě více ke zkomplikování situace nebo jen mlžení. Pokusy o nápravu renomé a pokusy o silnou zahraniční politiku pro něj končí katastrofálně. EU jej odmítla. V4 pobouřil svými urážlivými výroky. A líbánky s prezidentem Trumpem evidentně skončily.
Navíc se prezident nevyhnul osobním aférám. V Elysejském paláci rád žije na vysoké noze a rád využívá prezidentské jachty a letadla k soukromým účelům. Jeho poradce pro bezpečnost a šéf ochranky si na Svátek práce s chutí bouchnul v policejní uniformě, přesto že není policista, do demonstrantů. Není divu, že popularita Macrona trhá negativní rekordy. Po roce a půl vládnutí mu věří jen 24 % Francouzů.
Na mladého prezidenta se již dokonce chystal atentát. Ten ovšem mnozí označili pouze za pokus o zvýšení popularity prezidenta. Co je větším důkazem krize moci a důvěry v něj, než takováto reakce na ohrožení hlavy státu? Ve Francii to vře a politici nehasí, ba ještě přilévají svým chováním benzín do ohně. Ve Versailles stále ještě šlechta tančí, ale lidu už pomalu dochází trpělivost. Pokud si to tančící Macron brzy neuvědomí a nezačne jednat čeká Francii další Velká francouzská revoluce.
Související
Případ Gisèle Pelicot, který světu vyrazil dech, končí. Soud odsoudil exmanžela a 50 dalších mužů
Lidé na Mayotte začali umírat hlady a žízní. Situace je kritická
Francie , Demonstrace , Emmanuel Macron , Francie Marseille , islám
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 57 minutami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 1 hodinou
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 2 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 2 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 3 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 4 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 4 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 5 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 6 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 8 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 10 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 12 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 19 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera