Francie v ohni stávek a demonstrací. Čeká ji další revoluce?

Komentář Petra Šulky – Francie opět zažila horký víkend. Hnutí žlutých vest protestovalo proti zvýšení spotřební daně na benzín a naftu, které by benzín prodražilo o 2,9 centu za litr a naftu o 6,9 centu za litr, přičemž cena benzínu již vloni stoupla o 23 % a nafty o 15 %. Důvodů k nespokojenosti je však daleko více a jsou mnohem hlubší.

I přesto, že ministr vnitra Christophe Castaner uklidňoval obyvatelstvo v televizním rozhovoru, že demonstrantů je méně než před týdnem, a že má celou situaci pod kontrolou, to, že byl obklopen policisty, kteří evidentně nečekali na autobus, jeho slovům právě na důvěryhodnosti nedodalo. Francie je zvyklá na vlny stávek a demonstrací, ale vlny násilností provázející je v poslední době, jsou i pro ni něco nezvyklého.

Již demonstrace železničářů 1. května vládě ukázaly, že klidné časy ji jednoznačně nečekají. Hnutí žlutých vest to rozhodně jen podtrhává. Dokonce ani ve Francii není zvykem, aby při demonstracích umírali lidé - jako se to stalo minulý týden. Žluté vesty jsou hnány nejen ekonomickými důvody, ale i odtržením politiků od lidu a pocitem, že elity úplně opustily obyčejné lidi. 

Vláda hájí zvyšování daní na paliva tím, že chce přinutit lidi, aby přešli na alternativní způsoby pohonu vozidel a na hromadnou dopravu. Vše je samozřejmě zaobaleno bohulibými moudry o boji s klimatickými změnami a ekologií. Pokud bychom parafrázovali legendární údajný výrok královny Marie-Antoneitty „Když nemají na diesel, ať si koupí elektromobil“.

Jenže většina obyvatelstva za tím vidí něco jiného. Macron prostě chce zalepit v rozpočtu díry, které způsobila jeho reforma daní, která značně snížila daně nejbohatším. Vláda také zvedla důchodcům platby za zdravotní pojištění. To byl ovšem asi také Macronův největší úspěch. Reforma železnic skončila zatím u ledu. Stát uhradí 35 miliard eur z jejich ohromného dluhu a převezme je. Na výhody železničářů se zatím sahat nebude. Stejně tak se nepustí na koleje soukromí dopravci.

Macron také schválil nepopulární reformu zákoníku práce, která měla rozhýbat pracovní trh a snížit chronicky vysokou nezaměstnanost. Moc se nezadařilo. Nezaměstnanost se stabilně drží na 9 % a ekonomický růst se zadrhl na 0,2 %. Stagnace jako z učebnice. O předvolebním slibu propustit 120 000 státních zaměstnanců, především úředníků, už se prezident ani nezmiňuje.

Francouze také trápí bezpečnostní situace. Především některá předměstí Paříže, Lyonu nebo Toulouse ovládají gangy a policie se tam odvažuje pouze v kolonách.  V Marseille už kriminalita překročila všechnu míru a rozdíl mezi předměstím a středem města se zcela vytratil. Pokud by se předměstí vzbouřila, tak podle některých armádních důstojníků nemá Francie dost ozbrojeních sil, aby dokázala bouře potlačit.

Obrovský problém také představuje radikalizace muslimů. Těch je podle oficiálních údajů ve Francii 10 % obyvatel tedy nějakých 6,6 milionu. Snaha o integraci části z nich i po mnoha generacích, které žijí ve Francii, je stále neúspěšná. Navíc se ve Francii rozmáhá radikální islamismus se kterým s politici neví rady. Macron slibuje vytvoření francouzského islámu, zastavení financování mešit ze zahraničí a vypovězení radikálních duchovních. Potichu ovšem bylo uzavřeno deradikalizační středisko pro islamisty. Důvod? Naprostý nezájem muslimů.

Po více než roce vlády prezidenta Macrona je Francie v ještě hlubší krizi než před jeho nástupem. Prezident je pro mnoho jeho voličů naprostým zklamáním. Vyznačuje se sice frenetickou aktivitou, ale ta místo k nějakým výsledkům vede spíše ještě více ke zkomplikování situace nebo jen mlžení. Pokusy o nápravu renomé a pokusy o silnou zahraniční politiku pro něj končí katastrofálně. EU jej odmítla. V4 pobouřil svými urážlivými výroky. A líbánky s prezidentem Trumpem evidentně skončily.

Navíc se prezident nevyhnul osobním aférám. V Elysejském paláci rád žije na vysoké noze a rád využívá prezidentské jachty a letadla k soukromým účelům. Jeho poradce pro bezpečnost a šéf ochranky si na Svátek práce s chutí bouchnul v policejní uniformě, přesto že není policista, do demonstrantů. Není divu, že popularita Macrona trhá negativní rekordy. Po roce a půl vládnutí mu věří jen 24 % Francouzů.

Na mladého prezidenta se již dokonce chystal atentát. Ten ovšem mnozí označili pouze za pokus o zvýšení popularity prezidenta. Co je větším důkazem krize moci a důvěry v něj, než takováto reakce na ohrožení hlavy státu? Ve Francii to vře a politici nehasí, ba ještě přilévají svým chováním benzín do ohně. Ve Versailles stále ještě šlechta tančí, ale lidu už pomalu dochází trpělivost. Pokud si to tančící Macron brzy neuvědomí a nezačne jednat čeká Francii další Velká francouzská revoluce.   

Související

Mayotte zasáhl o víkendu ničivý cyklón Chido

Lidé na Mayotte začali umírat hlady a žízní. Situace je kritická

Ostrov Mayotte, který je zámořským územím Francie, byl zasažen ničivým cyklonem Chido, jenž za sebou zanechal spoušť, narušenou infrastrukturu a akutní humanitární potřeby. Místní obyvatelé i zdravotníci popisují situaci jako chaotickou a zoufalou, zatímco francouzská vláda se snaží organizovat pomoc na dálku. Podle serveru BBC začali lidé na místě umírat hlady a žízní.

Více souvisejících

Francie Demonstrace Emmanuel Macron Francie Marseille islám

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 2 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 4 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 19 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK

Páteční tragédie na vánočním trhu v německém Magdeburgu zasáhla i českého prezidenta Petra Pavla. Hlava státu v sobotu poslala kondolenci německému protějšku Franku-Walteru Steinmeierovi. Informoval o tom Pražský hrad na webu

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy