Jedním z hlavních témat brexitu je otázka hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Velké Británie. Obyvatelé příhraničních oblastí se bojí následků případného tvrdého brexitu. Podle některých by v takovém případě mohlo znovu vzplanout násilí, které zemí zmítalo v minulém století.
Konflikt v Severním Irsku, který ve Spojeném království doutnal od konce 60. let minulého století až do roku 1998, je v angličtině znám pod názvem The Troubles. V souvislosti s ním přišlo o život více jak 3500 lidí a někteří se dnes obávají, že by se mohl znovu rozhořet, pokud by Velká Británie vystoupila z Evropské unie bez uzavřené dohody.
Otázka hranice mezi oběma zeměmi je jednou ze zásadních proměnných brexitu. Dnes v podstatě neexistuje, protože jsou obě země součástí společného trhu Evropské unie a zboží i lidé se tak mohou pohybovat volně. Pokud by však Velká Británie vystoupila z EU bez dojednané dohody, mohla by se situace změnit.
„Bylo by to devastující,“ řekl pro deník New York Times jeden z místních farmářů Lawrance McNamee. Mezi oběma zeměmi probíhá čilý obchod. Jen v minulém roce byla hodnota vyměněného zboží 3,2 miliard eur. Pokud by nebylo dosaženo dohody, řídil by se vzájemný obchod pravidly Světové obchodní organizace. To by znamenalo zavedení cel, která by podle The New York Times mohla u některých zemědělských produktů dosáhnout až 64 %.
Bank of England v nedávné zprávě varovala, že by tvrdý brexit mohl Spojené království uvrhnout do nejhorší ekonomické situace od dob Velké hospodářské krize. Přestože se představitelé obou zemí nechali slyšet, že takovému scénáři chtějí zabránit, je pravděpodobné, že by k určitému omezení obchodu došlo.
„Pevná hranice je nepravděpodobná, i v případě brexitu bez dohody,“ říká Mujtaba Rahman z poradenské společnosti Eurasia Group. „Bude nicméně nutné zavést nějaké kontroly. Otázka je jak přísné a v jaké formě,“ dodává.
V průběhu konfliktu v Severním Irsku byla hranice hlídána vojáky. Kontrolní stanoviště, která negativně ovlivňovala aspekty života obyvatel Irské republiky i Severního Irska, si dodnes mnoho místních pamatuje.
„Pokud opět vznikne hranice, bude to pro nás katastrofa,“ citují The New York Times Kierana Kennedyho, manažera firmy O´neills. Ta vyrábí sportovní oděvy a podle Kennedyho při zpracování některých produktů musí zboží překročit hranici až osmkrát.
Mnoho místních zemědělců a farmářů zase využívá produkty dovážené ze sousední země. Severní Irsko produkuje hlavně mléčné výrobky, dobytek a krmivo. Irská republika zase vyváží farmaceutika, zpracované maso a whiskey.
Kromě dopadů na hospodářství by však nová hranice mohla opět rozproudit konflikt, který ukončila až Velkopáteční dohoda z roku 1998. Vášně, které volný obchod a pohyb mezi oběma zeměmi pomohly zchladit, by podle pamětníků mohly opět vzplanout. „Byl by to skutečný krok zpátky, zpátky do temných časů,“ varuje McNamee.
Související
Británií otřásá skandál. Král přijal rezignaci arcibiskupa z Canterbury
Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy
Velká Británie , Brexit , Severní Irsko , irsko , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
včera
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
včera
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
včera
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
včera
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
včera
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
včera
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
včera
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
včera
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
včera
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák