Britští poslanci dnes podle očekávání odmítli dohodu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, kterou se sedmadvacítkou dojednala premiérka Theresa Mayová. Pro vládu se naplnily nejčernější prognózy, když dohodu podpořilo pouze 202 zákonodárců a proti bylo 432. Opoziční labouristé vzápětí oznámili, že podali návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Hlasovat o něm budou poslanci už ve středu kolem 20:00 SEČ. Británie má unii opustit 29. března, tedy za 73 dní.
Výsledek dnešního hlasování představuje podle britských médií jasně nejvýraznější porážku vlády v Dolní sněmovně. Dohoda o brexitu byla zamítnuta rozdílem 230 hlasů, přičemž dosud nejkrutější porážku zažil v roce 1924 labouristický premiér Ramsay MacDonald, a to o 166 hlasů.
"Mimořádné. Ponižující. Bezprecedentní," napsal o výsledku reportér BBC Nick Robinson. "Odpočívej v pokoji brexitová dohodo Theresy Mayové... Největší porážka předsedy vlády od... vlastně si nemůžu vybavit premiéra, který by utrpěl takovou porážku," uvedl jeho kolega Norman Smith.
Proti své vládě dnes hlasovalo 118 poslanců Konzervativní strany i všech deset zástupců severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která menšinovou vládu podporuje. Ta zároveň vydala prohlášení, podle něhož ve středu v hlasování o nedůvěře opět bude na straně Mayové. Vládu údajně podpoří také euroskeptičtí konzervativci ze skupiny okolo Jacoba Reese-Mogga, premiérku by tudíž hlasování o nedůvěře nemělo ohrozit.
"Vláda zcela určitě vyhraje. Labouristé budou volat po vyjádření podpory druhému referendu. Katastrofální týden pro Mayovou skončí s pozorností upřenou na neshody labouristů a problémy Corbyna. Dobrá práce, všichni," komentoval ironicky nejbližší vývoj Matt Chorley z deníku The Times. Pokud by přece jen kabinet padl a nepodařilo se sestavit do dvou týdnů jiný, byly by vypsány předčasné volby.
Konzervativní předsedkyně vlády by teď měla na základě nedávno schváleného dodatku zákona představit v Dolní sněmovně do tří zasedacích dnů takzvaný "plán B", tedy přijít do pondělí 21. ledna s návrhem na další postup ohledně odchodu země z EU. Alternativami jsou odložení brexitu, předčasné volby, druhé referendum o vystoupení, ale i neřízený brexit bez dohody.
Hlavním sporným bodem dohody s EU je takzvaná irská pojistka, tedy záložní řešení, které by mělo zabránit vzniku přísného režimu na hranici britského Severního Irska a Irské republiky. To vadí řadě britských zákonodárců, podle kterých by aktivace pojistky znamenala dlouhodobé připoutání Británie k unijním strukturám.
Jedním z nich je i bývalý ministr zahraničí Boris Johnson, podle něhož je stávající podoba brexitové dohody mrtvá. "Ale dobrou zprávou je, že podle mě dala premiérce (porážka) masivní mandát, aby se vrátila do Bruselu a řekla: 'Podívejte se,... tohle pro nás nebude fungovat'," dodal.
Podle šéfky DUP Arlene Fosterové musí Mayová usilovat o "zásadní změny" v dohodě o vystoupení z EU. "Ujištění, ať už v podobě dopisů nebo vřelých slov, nebudou stačit... Budeme s vládou spolupracovat na dosažení lepší dohody," citovala ji agentura Reuters. Představitelé EU ale trvají na tom, že do podmínek britského odchodu již nechtějí významným způsobem zasahovat.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Parlament Velké Británie , Theresa Mayová , Jeremy Corbyn , Breaking News
Aktuálně se děje
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
včera
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
včera
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
včera
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
včera
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
včera
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
včera
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
včera
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
včera
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
včera
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák